Abydosaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Abydosaurus
Abydosaurus NT.jpg
hlava Abydosaura
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Abydosaurus mcintoshi
Chure et al., 2010
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Abydosaurus bol pomerne veľký sauropódny dinosaurus z čeľade Brachiosauridae, ktorý žil v období spodnej kriedy (asi pred 104,5 miliónmi rokov) na území dnešného Utahu v USA. Jediný druh je Abydosaurus mcintoshi.

Fosílny materiál nesie označenie DINO 16488 a ide o takmer kompletnú lebku so spodnými čeľusťami a prvými štyrmi krčnými stavcami. Ďalej boli v pieskovcoch súvrstvia Cedar Mountain objavené kosti končatín a chrbtice ďalších troch jedincov. Datovaním zirkónových kryštálov vyšiel vedcom vek 104,46 až 95 miliónov rokov (stupeň alb, spodná krieda).[1]

Abydosaurus bol opísaný v roku 2010 paleontológom Danielom Churom a jeho kolegami. Rodové meno vychádza z egyptskej mytológie a vzťahuje sa k mestu Abydos na Níle. Druhové meno je poctou americkému paleontológovi Johnovi McIntoshovi za jeho prácu pre lepšie pochopenie sauropódnych dinosaurov.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. CHURE, Daniel, BRITT, Brooks; WHITLOCK, John A.; WILSON, Jeffrey A. First complete sauropod dinosaur skull from the Cretaceous of the Americas and the evolution of sauropod dentition. Naturwissenschaften, 2010, roč. 97, čís. 4, s. 379–391. Dostupné online. DOI10.1007/s00114-010-0650-6.
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Abydosaurus na českej Wikipédii.