Preskočiť na obsah

Bratislavská regionálna koľajová spoločnosť

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Motorový rušeň radu 740 s logom BRKS

Bratislavská regionálna koľajová spoločnosť a. s. (skratka a VKM: BRKS) bol alternatívny železničný dopravca, založený Bratislavským samosprávnym krajom ako reakcia na ukončenie osobnej dopravy na tratiach 112 Zohor – Plavecký Mikuláš a 113 Zohor – Záhorská Ves vo februári 2003.[1]

V spoločnosti mal kraj 51% vlastnícky podiel, 4% vlastnili obce Záhorská Ves, Vysoká pri Morave, Rohožník a Lozorno. Partnermi zo súkromného sektora boli ŽOS Vrútky s 20%, Wagon Service Travel s 12% a Connex Transport AB s 13% podielom.[2]

14. septembra 2011 bol na spoločnosť vyhlásený konkurz.[3]

Dopravná činnosť [4]

[upraviť | upraviť zdroj]

Osobná doprava

[upraviť | upraviť zdroj]

Od 4.júna 2003 mala spoločnosť licenciu na prevádzkovanie železničnej dopravy. Od 7. júla 2003 spustila dopravu na trati Zohor – Záhorská Ves, od 2. septembra ju rozšírila o úsek BratislavaZohor. Spoločnosť plánovala prevádzku osobnej dopravy i úseku trate 112 Zohor – Plavecký Mikuláš Zohor-Rohožník a na smery Trnava a Malacky, avšak kvôli nedostatku financií i pojazdných vozidiel postupne opustila aj svoje pôvodné trate. Od decembra 2005 bola na trati 112 osobná doprava zastavená a dopravu na trati 113 prevzala v roku 2006 späť ZSSK.

Nákladná doprava

[upraviť | upraviť zdroj]

Ako riešenie krytia strát z osobnej dopravy vstúpila BRKS do nákladnej dopravy, najprv prepravou cementu z Česka do Maďarska, neskôr vozbou ďalších ucelených nákladných vlakov, pri ktorej zotrvala aj po zastavení osobnej dopravy.

Vozidlový park

[upraviť | upraviť zdroj]

Osobnú dopravu zahájili s motorovými vozňami radu 830, ktoré odkúpili od ZSSK. V máji 2007 doviezli dve motorové jednotky Plan U odkúpené od holandskej spoločnosti NS Reizingers s evidenčnými číslami 193 a 125.[5] Dodané mali byť ešte ďalšie štyri kusy týchto jednotiek, avšak pre problémy s financovaním k tomu nedošlo. BRKS o ich plánovanom využití neinformovala, neoficiálne sa hovorilo o nasadení na trase Bratislava – Zvolen – Košice. Z plánov však zišlo a po dlhodobom odstavení boli jednotky rozobraté v areáli bratislavského Istrochemu.

V nákladnej doprave využívali staršie rušne odkúpené od ZSSK a Českých dráh. V júni 2007 si od nemeckej lízingovej spoločnosti Dispolok prenajali rušeň Siemens ER20, ktorý po deviatich mesiacoch vrátili.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]