Budujme stát pro 40 000 000 lidí

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Budujme stát pro 40 000 000 lidí
Budujme stát pro 40 000 000 lidí

Autor Jan Antonín Baťa
Pôvodný jazyk čeština
Krajina vydania Česko-Slovensko
Dátum 1. vydania originálu 1937
Slovenské vydania knihy

Budujme stát pro 40 000 000 lidí je vizionárska kniha Jana Antonína Baťu prvýkrát vydaná v roku 1937 v Zlíne v rozsahu 158 strán (v roku 1938 vyšlo II. rozšírené a revidované vydanie so 184 (6) stranami a rozmermi 20,5 x 27,8 cm).

Kniha opisuje, ako by mohlo celé Česko-Slovensko dosiahnuť ešte vyššiu úroveň, a to v ekonomickej, technickej i dopravnej oblasti. Baťa v nej uviedol, že pomocou lepších metód v ťažbe nerastných surovín a poľnohospodárstve, vybudovaním dopravnej infraštruktúry a nadväzujúcim rozšírením remesiel a obchodu celá krajina uživí 40 miliónov ľudí.

Doprava[upraviť | upraviť kód]

Ekonomicky Česko-Slovensko rozdelil na západnú časť (krajina Česká a Moravskoslezská), ktorá by bola priemyselnou základňou, a východnej (Slovensko a Podkarpatská Rus), kde by bola základňa surovinová. Dopravne potom plánoval prepojiť celú krajinu predovšetkým cestnou magistrálou, ktorá by bola základom dopravnej siete, vedenú zhruba v trase Cheb - Plzeň - Havlíčkův Brod - Brno - Žilina - Užhorod - Chust. Mala byť vybudovaná v priebehu troch rokov a skrátila by cestovný čas pre najdôležitejší západo-východný smer.

Podobne mali vzniknúť vodné spoje, predovšetkým veľké prieplavy Dunaj-Odra-Labe a Bratislava-Solotvyno. Mali byť budované ale aj malé vodné kanály, podľa vzoru už vybudovaného Baťovho kanála z Otrokovíc do Rohatca, a stavané veľké priehrady a hydroelektrárne.

Baťa tiež plánoval vybudovať železničnú magistrálu z Chebu do zakarpatskej obce Dilove a zblížiť jednotlivé tarify v železničnej doprave. Ministerstvo železníc chcel však premeniť na ministerstvo dopravy, pretože podporoval všetky druhy dopravy, hoci s preferenciou autodopravy. Okrem toho chcel značne rozšíriť sieť obchodných letísk a telefónnej siete.

Administratíva[upraviť | upraviť kód]

Okrem tohto sa dielo zaoberá aj ďalšími makroekonomickými vzťahmi a tiež štátnou správou. Baťa chce znížiť dane, zjednodušiť daňové predpisy a systém podpôr, odstrániť byrokratickú legislatívu a daňové zvýhodnenia a prenechať niektoré služby, kde fungujú stratové štátne podniky súkromnému podnikaniu. Podporuje väčšiu priepustnosť medzi jednotlivými živnosťami, výskum a učňovské a obchodné školstvo.

Baťa v knihe propaguje právnu istotu, chce menej zákonov, zato trvalejších, zrozumiteľných a bez retroaktivity a odmieta mimoriadne vládne opatrenia. Žiada, aby bol vydaný zákon o zodpovednosti štátu, za škodu spôsobenú nezákonným rozhodnutím a chcel by dokončiť zjednotenie zákonov platných v českých krajinách a na Slovensku. Chce dobre fungujúce súdnictvo, rozšíriť Najvyšší správny súd a uviesť do života ústavný súd.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]