Charles Manson

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Charles Manson
americký zločinec
americký zločinec
Narodenie 12. november 1934 (82 rokov)
Cincinnati, Ohio, Spojené štáty
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Charles Manson

Charles Milles Manson (* 12. november 1934) je americký zločinec.

V roku 1969 dal členmi svojej Rodiny zavraždiť 7 ľudí, vrátane herečky Sharon Tateovej, manželky slávneho režiséra poľského pôvodu Romana Polańského.

Prvé väznenie[upraviť | upraviť zdroj]

V 13 rokoch spáchal Manson svoj prvý zločin - ozbrojené lúpežné prepadnutie. O 5 rokov neskôr sa dopustil homosexuálneho násilia a bol políciou registrovaný ako nebezpečný element s násilnickými sklonmi. V roku 1960 bol odsúdený na 10 rokov za podvody a krádeže. Vo väznici sa naučil hrať na gitaru. Po 7 rokoch bol predčasne prepustený na slobodu a hneď zamieril do centra kalifornského hnutia hippies. V atmosfére beatovej hudby, voľnej lásky a drog založil náboženskú komunitu a dal jej meno Rodina. Sám sa pasoval do role Ježiša.

Komunita Rodina[upraviť | upraviť zdroj]

Členovia komunity boli prevažne ženy, ktoré ovládal drogami a svojou charizmatickou osobnosťou. K životnému štýlu Rodiny patrilo žobranie, požívanie LSD aj neviazaný sex. Na jeseň 1967 sa rozhodol natočiť gramofonovú platňu, ktorá podľa jeho slov mala predstihnúť samotných Beatles. Zaobstaral si autobus a s Rodinou podnikol koncertné turné po južných štátoch USA. Po hudobnom neúspechu sa so svojou Rodinou usadil na Spahnovom filmovom ranči - filmárskej lokalite pre natáčanie westernových filmov, patriaca Georgovi Spahnovi, lokalizovanej asi 30 kilometrov od Los Angeles. Tu Manson začal zostavovať zoznam prasiat. Šlo o ľudí, ktorých z rôzných príčin odsúdil k smrti. Bola medzi nimi aj herečka Sharon Tateová vo vysokom stupni tehotenstva.

Vražda Geryho Hinmana[upraviť | upraviť zdroj]

Prvú vraždu spáchali členovia Mansonovej Rodiny 25. júla 1969. Pri kradnutí v byte hudobníka Geryho Hinmana v Los Angeles mu Manson svojou mačetou odsekol ucho a po niekoľkých hodinách potom dal príkaz k jeho usmrteniu. Zomrel následkom vykrvácania po niekoľkých bodných ranách. Vrahovia čakali v jeho byte až do jeho skonania.

Vraždenie vo vile Sharon Tateovej[upraviť | upraviť zdroj]

V noci na 8. augusta 1969 vnikla Rodina do vily manželov Romana Polańského a Sharon Tateovej. Tu pristihla okrem herečky aj jej priateľa Jay Sebringa, dedičku kávového magnáta Abigail Folgerovú a jej milenca Wojciecha Frykowského. Režisér Roman Polański mal šťastie - bol v tom čase v Anglicku. Než vrahovia z vily odišli, popísali krvou zavraždených steny domu nápismi Politické prasatá a vojna, na základe predošlých inštrukcií Charlesa Mansona, napísať niečo "magické". Sharon Tateovú ubodali 16 ranami nožom. Tex Watson - bývalá futbalová hviezda do Frykowského vystrieľal celý zásobník revolvera. Ubodaná mnohými ranami nožom bola aj Abigail Folgerová. Susan Atkinsová potom sama ubodala na záhrade vily , ktorý sa pokúsil z vily utiecť. Obetí však mohlo byť omnoho viac. Mnoho pozvaných hostí sa na párty vo vile na poslednú chvíľu ospravedlnilo.

Vražda Lena la Bianku[upraviť | upraviť zdroj]

O dva dni neskôr Manson prikázal Texovi Watsonovi, Patricii Krenwinkelovej a Leslie van Houtenovej, aby vykonali rozsudok smrti nad majiteľom samoobsluhy Lenom la Biankom a jeho ženou Rosemary. Príkaz bol v momente splnený za použitia 53 bodných rán. Na stenách miesta činu polícia našla opäť krvou napísané nápisy Smrť prasatám, Povstať a Helter Skelter (Hlava-Nehlava). Heslo Helter Skelter pre vražedné akcie Manson údajne zvolil podľa názvu piesne skupiny Beatles vydanej krátko pred vraždou, pretože veril, že v tejto skladbe sa skrýva tajné posolstvo negatívnej budúcnosti spoločnosti a pojmom Helter Skelter Manson označoval vojnu, ktorá mala nastať medzi čiernou a bielou rasou.

Dolapenie[upraviť | upraviť zdroj]

Všetci účastníci vrážd boli 1. decembra 1969 zadržaní a neskôr odsúdení k trestu smrti. V dobe, keď prebiehalo odvolacie konanie bol výkon trestu smrti v roku 1972 Najvyšším súdom USA a potom aj Najvyšším súdom štátu Kalifornia zastavený. Z tohoto dôvodu bol trest smrti všetkým vrahom Mansonovej Rodiny zmenený na doživotné väzenie. Nikto nebol doposiaľ prepustený.

Priebeh súdu a väzenie[upraviť | upraviť zdroj]

V priebehu súdneho konania Charles Manson zostal verný svojmu štýlu. Často mal pred sudcom a porotou roztiahnuté ruky, skrížené nohy a zvesenú hlavu, znázorňujúc tak ukrižovaného Krista. Pred súdom dokonca prehlásil: Pokiaľ je potrebné násilie a strach, aby sa tej dolárovej spoločnosti otvorili oči, zosobnenie tohoto strachu môže byť meno Charles Manson. Vo väzení začal vyznávať fašistickú a rasistickú ideológiu. Na čelo si potom nechal vytetovať hákový kríž. Iná členka Rodiny Lynette Frommeová sa síce vrážd priamo nezúčastňovala, ale preslávila sa neskôr pokusom o spáchanie atentátu na prezidenta USA Geralda Forda. Za svoj čin bola odsúdená na trest smrti. Po zrušení trestu smrti v USA jej bol trest zmenený na doživotné väzenie.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]