Charles Manson

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Charles Manson
americký zločinec
americký zločinec
Narodenie 12. november 1934
Cincinnati, Ohio, Spojené štáty
Úmrtie 19. november 2017 (83 rokov)
Bakersfield, Kalifornia, USA
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Charles Manson

Charles Milles Manson (* 12. november 1934 – † 19. november 2017[1]) je americký zločinec.

V roku 1969 dal členmi svojej Rodiny zavraždiť 7 ľudí, vrátane herečky Sharon Tateovej, manželky slávneho režiséra poľského pôvodu Romana Polańského.

Prvé väznenie[upraviť | upraviť zdroj]

V 13 rokoch spáchal Manson svoj prvý zločin - ozbrojené lúpežné prepadnutie. O 5 rokov neskôr sa dopustil homosexuálneho násilia a bol políciou registrovaný ako nebezpečný element s násilnickými sklonmi. V roku 1960 bol odsúdený na 10 rokov za podvody a krádeže. Vo väznici sa naučil hrať na gitaru. Po 7 rokoch bol predčasne prepustený na slobodu a hneď zamieril do centra kalifornského hnutia hippies. V atmosfére beatovej hudby, voľnej lásky a drog založil náboženskú komunitu a dal jej meno Rodina. Sám sa pasoval do role Ježiša.

Komunita Rodina[upraviť | upraviť zdroj]

Členovia komunity boli prevažne ženy, ktoré ovládal drogami a svojou charizmatickou osobnosťou. K životnému štýlu Rodiny patrilo žobranie, požívanie LSD aj neviazaný sex. Na jeseň 1967 sa rozhodol natočiť gramofonovú platňu, ktorá podľa jeho slov mala predstihnúť samotných Beatles. Zaobstaral si autobus a s Rodinou podnikol koncertné turné po južných štátoch USA. Po hudobnom neúspechu sa so svojou Rodinou usadil na Spahnovom filmovom ranči - filmárskej lokalite pre natáčanie westernových filmov, patriaca Georgovi Spahnovi, lokalizovanej asi 30 kilometrov od Los Angeles. Tu Manson začal zostavovať zoznam prasiat. Šlo o ľudí, ktorých z rôzných príčin odsúdil k smrti. Bola medzi nimi aj herečka Sharon Tateová vo vysokom stupni tehotenstva.

Vražda Geryho Hinmana[upraviť | upraviť zdroj]

Prvú vraždu spáchali členovia Mansonovej Rodiny 25. júla 1969. Pri kradnutí v byte hudobníka Geryho Hinmana v Los Angeles mu Manson svojou mačetou odsekol ucho a po niekoľkých hodinách potom dal príkaz k jeho usmrteniu. Zomrel následkom vykrvácania po niekoľkých bodných ranách. Vrahovia čakali v jeho byte až do jeho skonania.

Vraždenie vo vile Sharon Tateovej[upraviť | upraviť zdroj]

V noci na 8. augusta 1969 vnikla Rodina do vily manželov Romana Polańského a Sharon Tateovej. Tu našli okrem herečky aj jej priateľa Jay Sebringa, dedičku kávového magnáta Abigail Folgerovú a jej milenca Wojciecha Frykowského. Režisér Roman Polański mal šťastie - bol v tom čase v Anglicku. Sharon Tateovú ubodali 16 ranami nožom. Charles "Tex" Watson - bývalá futbalová hviezda do Frykowského vystrieľal celý zásobník revolvera. Ubodaná mnohými ranami nožom bola aj Abigail Folgerová. Obetí však mohlo byť omnoho viac. Mnoho pozvaných hostí sa na párty vo vile na poslednú chvíľu ospravedlnilo.

Vražda Lena la Bianku[upraviť | upraviť zdroj]

O dva dni neskôr Manson prikázal Texovi Watsonovi, Patricii Krenwinkelovej a Leslie van Houtenovej, aby vykonali rozsudok smrti nad majiteľom samoobsluhy Lenom la Biankom a jeho ženou Rosemary. Príkaz bol v momente splnený za použitia 53 bodných rán. Na stenách miesta činu polícia našla opäť krvou napísané nápisy Smrť prasatám, Povstať a Helter Skelter (Hlava-Nehlava). Heslo Helter Skelter pre vražedné akcie Manson údajne zvolil podľa názvu piesne skupiny Beatles vydanej krátko pred vraždou, pretože veril, že v tejto skladbe sa skrýva tajné posolstvo negatívnej budúcnosti spoločnosti a pojmom Helter Skelter Manson označoval vojnu, ktorá mala nastať medzi čiernou a bielou rasou.

Dolapenie[upraviť | upraviť zdroj]

Všetci účastníci vrážd boli 1. decembra 1969 zadržaní a neskôr odsúdení na trest smrti. V dobe, keď prebiehalo odvolacie konanie bol výkon trestu smrti v roku 1972 Najvyšším súdom USA a potom aj Najvyšším súdom štátu Kalifornia zastavený. Z tohoto dôvodu bol trest smrti všetkým vrahom Mansonovej Rodiny zmenený na doživotné väzenie. Nikto nebol doposiaľ prepustený.

Priebeh súdu a väzenie[upraviť | upraviť zdroj]

V priebehu súdneho konania Charles Manson zostal verný svojmu štýlu. Často mal pred sudcom a porotou roztiahnuté ruky, skrížené nohy a zvesenú hlavu, znázorňujúc tak ukrižovaného Krista. Pred súdom dokonca prehlásil: Pokiaľ je potrebné násilie a strach, aby sa tej dolárovej spoločnosti otvorili oči, zosobnenie tohoto strachu môže byť meno Charles Manson. Vo väzení začal vyznávať fašistickú a rasistickú ideológiu. Na čelo si potom nechal vytetovať hákový kríž. Iná členka Rodiny Lynette Frommeová sa síce vrážd priamo nezúčastňovala, ale preslávila sa neskôr pokusom o spáchanie atentátu na prezidenta USA Geralda Forda. Za svoj čin bola odsúdená na trest smrti. Po zrušení trestu smrti v USA jej bol trest zmenený na doživotné väzenie.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. https://www.theguardian.com/us-news/2017/nov/20/charles-manson-dead-cult-leader-sharon-tate

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]