Axl Rose

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
W. Axl Rose

Základné informácie
Popis umelca americký spevák a hudobník
Rodné meno William Bruce Rose
Narodenie 6. február 1962 (62 rokov)
Lafayette, Indiana
Žáner hard rock, heavy metal
Hrá na nástrojoch spev, klavír, gitara, bicí nástroj
Roky pôsob. 1983-súčasnosť
Vydavateľstvá Geffen, UZI Suicide
Webstránka www.gunsnroses.com

W. Axl Rose, vlastným menom William Bruce Rose (* 6. február 1962, Lafayette, Indiana) je americký hudobník, spevák a skladateľ, známy predovšetkým ako spoluzakladateľ a spevák americkej hard rockovej skupiny Guns N’ Roses, v ktorej pôsobí od roku 1985.

Axl Rose je dodnes jediným pôvodným členom Guns N’ Roses. Je autorom alebo spoluautorom prevažnej väčšiny hitov, s ktorými sa Guns N’ Roses celosvetovo preslávili. Je známy aj svojou rebelantskou, divokou no aj láskavou povahou. Známy je ale tiež svojim nezameniteľným vysokým i nízkym hlasom, charizmou, či behaním po pódiu na živých vystúpeniach.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Axl vyrastal v rodine, kde sa stritkne riadili podľa biblie. Mal ťažké detstvo a sám ako dospelý priznal, že potláčal spomienky, keď ho jeho biologický otec William Rose sexuálne zneužil. William Rose opustil rodinu, keď Axl mal dva roky. Jeho nevlastný otec Stephen 'Beetle' Bailey ho týral fyzicky.

Axl vyrastal a myslel si, že jeho skutočným otcom je Bailey, Axlove meno bolo „William Bailey“. V sedemnástich po zistení mena biologického otca si zmenil meno na William Rose. Seba však nazýval iba „W. Rose“, ale neželal si, aby sa musel o meno deliť so svojím biologickým otcom. Tvrdá disciplína a vychovávanie podľa biblie ho viedlo k vzbure proti Indiane a tiež spoločnosti vo všeobecnosti.

Kvôli jeho búrlivému dospievaniu a matkinej neochote opustiť násilníka Baileho má Axl vážne problémy so ženami. V rozhovore pre Rolling Stones v roku 1992 povedal, že počas detstva pokladal ženy a sexualitu za zlo následkom bolo fyzické týranie jeho matky otčimom, ktorého bol svedkom ako citlivé dieťa, myslel si, že domáce násilie patrí k prirodzenému spôsobu života.

Rose prejavil veľký záujem o hudbu, spieval v miestnom kostole a učil sa hrať na klavíri. Založil skupinu nazvanú Axl. Meno skupiny považoval za vlastné a zákonne si osvojil meno Axl. Počas celej mladosti mal Axl neustále potýčky s políciou, bol zatknutý vyše dvadsaťkrát a obžalovaný z činov ako opilosť na verejnosti a napadnutie. V neskorších rokoch sa ho pokúšali v Lafayette zatvoriť ako notorického kriminálnika a na radu jeho právnika, opustil mesto a odišiel do Los Angeles na začiatku 80. rokoch, kde sa chcel presadiť v rockovej hudbe. Znova sa tu stretáva s blízkymi priateľmi z detstva medzi, ktorými je aj bývalý člen skupiny Axl Izzy Stradlin.

Los Angeles: Vznik Guns N’ Roses[upraviť | upraviť zdroj]

Na začiatku 80. rokov predstavoval hudbu v Los Angeles punk a heavy metal. Axl chcel tieto žánre spojiť do jedného unikátneho hudobného štýlu. Dostal sa cez niekoľko kapiel vrátane Hollywood Rose, L.A. Guns, Rapidfire, A.X.L. a Rose. Potom Axl a bývalí členovia L.A. Gunsu Tracii Guns (čoskoro ho nahradil Slash, vlastným menom Saul Hudson) a Rob Gardner (nahradil ho Steven Adler) založili v lete roku 1985 skupinu Guns N’ Roses.

Bez peňazí a predstavy sa snažili prežiť v uliciach LA. Údajne Rose a Stradlin dokonca predávali drogy za smiešne sumy. Podľa Axla, zvádzali ženy pre ich peniaze, napríklad boli na párty u nemenovanej ženy, kým jeden z nich sa s ňou miloval, ostatní kradli peniaze len, aby mohli prežiť.

Nakoniec si prenajali malý apartmán, prezývaný Hell House (Pekelný Dom Podľa neho vznikla pieseň Right Next Door To Hell) ktorý sa rýchlo stal brlohom sexu, drog a rock n' rollu. LA usporiadateľka Vicky Hamilton údajne našla skupinu a vybavila im ich prvé koncerty.

Axl (vokály), Izzy Stradlin (rytmická gitara), Slash (sólová gitara), Duff McKagan (basgitara), a Steven Adler (bicie) ako Guns N’ Roses podpísali nahrávaciu zmluvu s Geffen Records v roku 1986. Vydali svoj prvý debutový album Appetite for Destruction v 1987. Album hneď nemal úspech, ale čoskoro sa stal megaúspešným po vypustení niekoľkých singlov. Do roku 1988 dosiahol vrchol rockovej hudby podporovaný obrovskou popularitou piesní Welcome to the Jungle, Paradise City a Sweet Child o’ Mine. „Sweet Child O' Mine“ napísal Rose pre svoju priateľku Erin Everly.

Život na hrane[upraviť | upraviť zdroj]

V strede 80. rokov a do začiatku 90. rokov prežíval Axl búrlivý vzťah s Erin Everly, jej otcom je spevák Don Everly. Napokon sa s ňou oženil v roku 1990, ale na nasledujúci mesiac požiadal o rozvod. Pár sa dal znova dokopy na nejaký čas, keď Erin otehotnela, ale utrpela spontánny potrat v októbri 1990, čo sa Axla veľmi vzalo, lebo chcel mať vlastné deti. Deň po pôrode bol Axl zatknutý, lebo napadol suseda s fľašou vína pretože sa vyhrážal, že zavolá políciu kvôli hlasnej hudbe. Manželstvo medzi Everly a Rose bolo anulované v roku 1991. Ten istý rok sa Rose zaplietol s mladou modelkou Stephanie Seymour. Rose bol celý blázon do Stephanie a považoval ju za jedinú. Rose veľmi lipol na jej synovi Dylanovi a skúšal byť skvelým otcom, ktorého on nikdy nemal. V roku 1993 sa odlúčili a Axl upadol do hlbokej depresie.

Hoci ich debut bol úspešný, čoskoro Guns N’ Roses boli neblaho známi za svoj divoký spôsob života sprevádzaní užívaním veľkého množstva tvrdých drog, hlavne heroínu. Nasledovali zrušenia koncertov a vynárali sa klebety o ich rozchode. V roku 1988 vydali album G N' R Lies, ktorý sa stal veľmi žiadaným. Avšak za pieseň „One in a Million“ bola skupina kritizovaná aj napriek veľkej irónii v texte, ako nehanebná urážka gayov, černochov a prisťahovalcov. Axl bol zaškatuľkovaný ako rasista a tiež považovaný za homofóbneho kvôli textu tej piesne, avšak všetko to odmietal. Pokiaľ ide o homofóbne obvinenia, tak Rose tvrdil, že mal zlé skúsenosti s homosexuálmi a skutočne nepochopil spôsob ich života. Nečakane v roku 1992 Rose a Elton John spolu vystúpili s piesňou „November Rain“ na MTV Video Music Awards. Tvrdil, že hudba Eltona Johna mala na neho veľký vplyv čo dokazujú aj albumy Use Your Illusion, kde znie viac operných songov. Znova s Eltonom Johnom vystúpili v roku 1992 na Freddie Mercury Tribute Concert, kde Axl vzdal úctu Freddiemu Mercurymu.

Po rôznych oneskoreniach vydáva skupina v roku 1991 dvojalbum Use Your Illusion I a Use Your Illusion II. Tieto albumy zožali obrovské úspechy, ale čoskoro sa kapela dostala do problémov, kvôli Roseovmu nevypočítateľnému správaniu. V júli roku 1991, na začiatku 28-mesačného turné Use Your Illusion Tour, Rose zoskočil z pódia v St. Louis, aby vzal fanúšikovi videokameru. Koncert zrušili a Rose s ostatnými členmi odišli, čo podnietilo vznik veľkých výtržností, za ktoré bol neskôr zatknutý. Súd nakoniec rozhodol, že nebol zodpovedný za tie výtržností a zrušil obvinenia proti nemu. Ďalšie nepokoje vypukli 8. augusta 1992 na Montreal Stade Olympique, kde Axl prišiel na pódium neskoro a po odohratí deviatich piesní odišiel. Tvrdil, že mal ťažkosti s hlasom. Pred piesňou 'Double Talkin' Jive' povedal, že to bude na dlho posledný koncert skupiny. Na konci posledného singlu 'Civil War' Axl povedal: „Ďakujeme, vaše peniaze sa vám vrátia, padáme odtiaľto.“ Toto viedlo k ďalším výtržnostiam, ktoré zasiahlo takmer celé mesto a ledva sa ho podarilo dostať pod kontrolu.

Rose sa stával čudným a agresívnym, keď spôsobil dlhé oneskorenia vystúpení a vyzval speváka skupiny Nirvana Kurta Cobaina, aby sa s ním pobil počas MTV Video Music Awards po tom, čo jeho žena Courtney Love sa zo zábavy spýtala Axla či by bol krstným otcom ich dcéry Frances Bean. Rose a Kurt Cobain sa neznášali, prevládala medzi nimi rivalita a aj medzi ich fanúšikmi. Axl predtým zbožňoval Nirvanu a požiadal Kurta či by boli ich predkapelou počas Your Illusion Tour, Kurt to odmietol.

V rozhovore s Michaelom Azerradom v neoficiálnej autobiagrafii Come As You Are Cobain vysvetlil aký videl hlavný filozofický rozdiel medzi Guns N’ Roses a Nirvanou: „Oni totálne veci skazia a potom sa prizerajú a hľadia na to čo skazili a až potom sa pokúšajú prísť na to ako to môžu napraviť, zatiaľ čo my skazíme veci, zaoberáme sa len tým a robíme to ešte horším.“ Cobain sa ďalej vyjadril o Roseovi, že je namyslený egoista, ktorý si myslí, že mu svet niečo dlží.

Basgitarista Duff McKagan bol jeden z posledných, ktorý videl Cobaina predtým ako spáchal samovraždu v roku 1994. Fanúšikovia oboch skupín sa ďalej nenávideli, kvôli sporom, ktoré sa odohrali medzi Axlom a Kurtom. Po čase to však prestalo. Vdova Courtney Love sa ospravedlnila McKaganovi za ich búrlivú minulosť. Okrem toho, títo dvaja spolu vystúpili naživo s piesňou „It's So Easy“ a Velvet Revolver, súčasná Duffova a Slashova kapela, zahrali pieseň Nirvany „Negative Creep“ na koncerte.

V ďalšom spore, Vince Neil spevák skupiny Mötley Crüe a Rose sa navzájom urážali a vyzývali na konfrontáciu niekoľko mesiacov. Odpor pramenil z ďalšieho nevideného a kontroverzného incidentu, kde Izzy Stradlin údajne napadol Sharice Neil, manželku Neila, to viedlo Vinca vybehnúť z pódia počas MTV Video Music Awards, aby si to so Stradlinom vybavil. Axl pomohol prerušiť boj, aby verejne neskôr vyzval Vinca na bitku jeden proti jednému. Neil neustúpil, verejne prijal ponuku, stanovil čas a miesto, na ktorom sa Axl neukázal. Pokračovalo to zopár týždňov, keď obidvaja využívali možnosť uraziť druhého. Text piesne Shotgun Blues je údajné napísaný o Neilovi.

Úpadok[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1993 Guns N’ Roses vydal album The Spaghetti Incident?, ktorého ohlasy boli rozpačité. Album rozútal menšiu polemiku, pretože obsahoval skrytú pieseň „Look at Your Game, Girl“, ktorú napísal Charles Manson.

V roku 1994 bol vyhodený gitarista Gilby Clarke a Rose namiesto neho dosadil svojho starého kamaráta Paula Tobiasa. Spolu s ostatkom kapely (Slash, McKagan a Sorum) nahrali Rose a Tobias novú verziu piesne „Sympathy for the Devil“ pre soundtrack k filmu Rozhovor s upírom. Keď Slash zistil, že Tobias zmenil jeho sóla a pridal svoje vlastné, tak sa rozzúril, jeden z dôvodov prečo chcel Slash opustiť skupinu.

Skupina sa vrátila do štúdia, kde údajne nahrala trinásť nových skladieb pre nový album. Tieto piesne stále existujú, ale neboli nikdy vydané. Duff McKagan rozprával odlišne pre média, že album (ne)obsahuje pomalé balady a akustické piesne.

Slash opustil kapelu, keď sa album stále ešte nahrával. V roku 1997 McKagan opustil Guns N’ Roses, bol posledný člen okrem Axla, ktorý bol so skupinou od vzniku. V tom istom čase odchádza Sorum. Tento posledný album nebol nikdy vydaný. Niektorí sa chybne domnievajú, že materiál z albumu bol použitý na albume It's Five O'Clock Somewhere skupiny Slash's Snakepit, ktorú neskôr založil. V skutočnosti Slash napísal zopár piesní v polovici 90. rokov, ale Axlovi sa nepáčili. Pred opustením kapely sa Slash spýtal Axla či môže použiť tie texty pre svoju novú skupinu. Axl nemal o ne záujem, tak Slash ich použil s pozmenenou hudbou.

Chinese Democracy[upraviť | upraviť zdroj]

Axl dostal vlastnenie práv na názov Guns N’ Roses potom čo ostatní pôvodní členovia odišli alebo boli vyhodení. Dizzy Reed hral na klávesy počas Use Your Illusion Tour a neskôr sa stal členom kapely. Mnoho skvelých hudobníkov prešlo cez skupinu počas tých rokov. Pravdepodobne najznámejšími sú bassgitarista Tommy Stinson (bývalý člen The Replacements) a gitarista Robin Finck (bývalý člen Nine Inch Nails), ktorí sú v kapele od roku 1997, resp. 1998. V roku 2000 mali v úmysle vydať album Chinese Democracy.

V roku 2001 nové „stelesnenie“ Guns N’ Roses vystúpilo v Las Vegas a Rio de Janeiro, kde Axl a jeho nová skupina hrali pred 250 000 publikom na festivale Rock In Rio III. Tu predstavili nove piesne z pripravovaného albumu, „Madagascar“, „The Blues“, „Silkworms“, „Rhiad and The Bedouins“ a tiež zahrali staršie hity. V auguste 2002 sa predstavili na šiestich vystúpeniach a prekvapivo na Video Music Awards, kde Axl oficiálne predstavil novú zostavu. Bolo to jedno z najlepšie hodnotených vystúpení v histórii MTV a Ozzy Osbourne povedal, že to bolo jedno z najohromnejších vystúpení všetkých čias. Avšak, mnohí si všimli, že Axl spieval falošne, čo neskôr prisudzoval odposluchu lebo vôbec nepočul svoj hlas.

Nasledovalo 16 koncertov v Severnej Amerike, ale v polovice turné sa Axl neobjavil vo Vancouveri (prvý koncert), a potom ani vo Philadelphii, čo vyústilo do výtržností.

Guns N’ Roses si naplánovali vystúpiť na festivale Rock In Rio v Lisabone na začiatku roka 2004, ale Axl vystúpenie neskôr zrušil a ospravedlnil sa fanúšikom viniac Bucketheada kvôli jeho odchodu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Axl Rose

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]