Preskočiť na obsah

Brian Mantia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Brian Mantia
americký rockový bubeník
americký rockový bubeník
Narodenie4. február 1963 (61 rokov)
Cupertino, Kalifornia, USA
Odkazy
Webstránkabrainbeatz.com

Bryan „Brain“ Mantia (* 4. február 1963, Cupertino, Kalifornia, USA) je americký rockový bubeník. Hral s takými skupinami ako Primus a Guns N’ Roses a ďalšími populárnymi umelcami ako Buckethead a Tom Waits.

Narodil sa v Cupertine v Kalifornii. Mantia začal zaujímať o takých umelcov ako James Brown, Led Zeppelin a Jimi Hendrix, ale až od 16 rokov, keď sa začal učiť hrať na bubnoch. Krátko nato dostal prezývku Brain (Mozog) počas hrania v školskej kapele kvôli jeho posadnutosti zložitou knihou Portraits in Rhythm od Anthonyho Cirona. Mantia ďalej zdokonaľoval svoje bubenícke zručnosti študovaním na takých školách ako Percussion Institute of Technology v Hollywoode. V strede 80. rokov sa Mantia pridal k funk-rockovej skupine Limbomaniacs, ktorí sa však neskôr rozpadli.

Odvtedy hrával s rôznymi umelcami a skupinami vrátane M.I.R.V. (album Cosmodrome, Feeding Time on Monkey Island), MCM and the Monster (album Collective Emotional Problems) a Tom Waits (album Bone Machine) predtým než spoluzaložil funko-experimentálnu superskupinu Praxis. Členmi boli veteráni Bootsy Collins (basgitara) a Bernie Worrell (klávesy), rovnako ako maskovaný gitarista Buckethead a producent Bill Laswell. Mantia spolupracoval s Buckethead aj mimo Praxis – hral na jeho sólových albumoch Giant Robot a Monsters and Robots.

Koncom 90. rokoch Mantia spolupracoval s metalovou skupinou Godflesh (Songs of Love and Hate, Love and Hate in Dub) a dlhoročnými priateľmi zo skupiny Primus (Mantia bol v roku 1989 jej členom, ale zlomená noha mala za následok jeho vyhadzov). Jeho druhé turné s Primus bolo úspešnejšie a hral na takých albumoch ako Brown Album a Rhinoplasty, and Antipop. Po Mantiovom úspechu ho Axl Rose v roku 2000 požiadal, aby sa pridal ku jeho novovytvorenej skupine Guns N’ Roses (na naliehanie Bucketheada, ktorý nahradil Slasha). Mantia sa so skupinou objavoval sporadicky na živých vystúpeniach v roku 2001 (Rock In Rio III) a 2002 (MTV Video Music Awards).

Mantia sa tiež objavil na niekoľkých piesňach hudobníka Briana Transeau, ktoré sa nachádzajú na albume Emotional Technology z roku 2003.

Na začiatku roka 2006 Mantia sa po štyroch koncertoch v New Yorku vydal s GnR na európske turné. 21. júna 2006 sa Mantia rozhodol dať menšiu prestávku, chcel tráviť viac času s manželkou, ktorá porodila dievčatko. Nahradil ho Frank Ferrer, ktorý vystupoval na väčšine koncertov. Axl nedávno uviedol Ferrera ako "najnovšieho člena kapely" počas vystúpenia na Floride. Manažment skupiny však vyhlásil, že obaja Ferrer a Mantia sú oficiálni členovia skupiny.

Diskografia

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Brown Album – 1997
  • Rhinoplasty – 1998
  • Antipop – 1999
  • Interstate 76 soundtrack – 1996
  • Colma – 1998
  • Monsters and Robots – 1999
  • The Cuckoo Clocks of Hell – 2004

Giant Robot

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Giant Robot NTT – 1996 (NTT Records)
  • Songs of Love and Hate (Godflesh) – 1996 (Earache Records)
  • The Big Eyeball in the Sky – 2004