Gilby Clarke

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gilby Clarke
americký hudobník
americký hudobník
Narodenie17. august 1962 (59 rokov)
Cleveland, Ohio, USA
Odkazy
Webstránkagilbyclarke.com
CommonsSpolupracuj na Commons Gilby Clarke

Gilby Clarke (* 17. august 1962, Cleveland, Ohio, USA) je americký hudobník, gitarista a skladateľ, známy predovšetkým ako gitarista americkej hard rockovej skupiny Guns N’ Roses, v ktorej pôsobil v rokoch 1991-1994, a v ktorej nahradil gitaristu Izzyho Stradlina, po jeho odchode v roku 1991.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

V detstve hrával na hudobné nástroje a zanedbával školu. Na začiatku 80. rokov bol členom popovej skupiny Candy, ktorá vydala svoj jediný album Whatever Happened To Fun, potom sa dostal do metalovej skupiny Kill For Thrills.

V roku 1994 vydal album Pawnshop Guitars, ktorý obsahoval príspevky od priateľov a všetkých členov Guns N’ Roses. V tom istom roku ho frontman Axl Rose vyhodil.

Odvtedy vydal tri ďalšie albumy The Hangover, Rubber and 2002's Swag a 99 Live. Gilby tiež vystupoval v Slashovej kapele Slash's Snakepit na albume It's Five O'Clock Somewhere, prispel niektorými gitarovými pasážami, piesňou „Monkey Chow“ a objavil sa na turné. Okrem toho vystúpil ako hosť skupiny L.A. Guns na albume Shrinking Violet, ktorý aj produkoval.

Clarke je v súčasnej dobe členom The Starfuckers a hral tiež so skupinou MC5 na ich európskom turné v roku 2005.

V roku 2006 sa Clarke vydal na sólo turné naprieč Amerikou a Európou. Teraz je členom skupiny Supernova, ktorú založili bývalý basgitarista skupiny Metallica Jason Newsted a bubeník Motley Crue Tommy Lee. Chcú využiť budúci ročník televízneho programu Rock Star, aby našli speváka.

Guns N’ Roses[upraviť | upraviť zdroj]

Clarke sa pridal k Guns N’ Roses v roku 1991 po odchode pôvodného gitaristu Stradlina. Vystupoval s kapelou na ich obrovskom turné Use Your Illusion Tour v rokoch 19911993 a tiež sa objavil na albume The Spaghetti Incident?.

Krátko predtým skupina nahrala cover verziu piesne skupiny Rolling Stones "Sympathy for the Devil" pre film Rozhovor s upírom. Paul Tobias, dlhoročný Rosov priateľ, nahradil Clarka, ktorý bol vyhodený kvôli údajnému nedostatku kreativity.

Clarke sa objavil spolu s Tracii Gunsom na albume The Roots of Guns N’ Roses vydaného v roku 2004. Album obsahoval demo nahrávky budúcich piesní Guns N’ Roses ako „Reckless Life“ a „Anything Goes“ nahraté Axlovou predchádzajúcou kapelou Hollywood Rose v strede 80. rokov.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Albumy a EP[upraviť | upraviť zdroj]