Preskočiť na obsah

Gilby Clarke

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Gilby Clarke
americký hudobník
americký hudobník
Narodenie17. august 1962 (61 rokov)
Cleveland, Ohio, USA
Odkazy
Webstránkagilbyclarke.com
CommonsSpolupracuj na Commons Gilby Clarke

Gilby Clarke (* 17. august 1962, Cleveland, Ohio, USA) je americký hudobník, gitarista a skladateľ, známy predovšetkým ako gitarista americkej hard rockovej skupiny Guns N’ Roses, v ktorej pôsobil v rokoch 1991-1994, a v ktorej nahradil gitaristu Izzyho Stradlina, po jeho odchode v roku 1991.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

V detstve hrával na hudobné nástroje a zanedbával školu. Na začiatku 80. rokov bol členom popovej skupiny Candy, ktorá vydala svoj jediný album Whatever Happened To Fun, potom sa dostal do metalovej skupiny Kill For Thrills.

V roku 1994 vydal album Pawnshop Guitars, ktorý obsahoval príspevky od priateľov a všetkých členov Guns N’ Roses. V tom istom roku ho frontman Axl Rose vyhodil.

Odvtedy vydal tri ďalšie albumy The Hangover, Rubber and 2002's Swag a 99 Live. Gilby tiež vystupoval v Slashovej kapele Slash's Snakepit na albume It's Five O'Clock Somewhere, prispel niektorými gitarovými pasážami, piesňou „Monkey Chow“ a objavil sa na turné. Okrem toho vystúpil ako hosť skupiny L.A. Guns na albume Shrinking Violet, ktorý aj produkoval.

Clarke je v súčasnej dobe členom The Starfuckers a hral tiež so skupinou MC5 na ich európskom turné v roku 2005.

V roku 2006 sa Clarke vydal na sólo turné naprieč Amerikou a Európou. Teraz je členom skupiny Supernova, ktorú založili bývalý basgitarista skupiny Metallica Jason Newsted a bubeník Motley Crue Tommy Lee. Chcú využiť budúci ročník televízneho programu Rock Star, aby našli speváka.

Guns N’ Roses[upraviť | upraviť zdroj]

Clarke sa pridal k Guns N’ Roses v roku 1991 po odchode pôvodného gitaristu Stradlina. Vystupoval s kapelou na ich obrovskom turné Use Your Illusion Tour v rokoch 19911993 a tiež sa objavil na albume The Spaghetti Incident?.

Krátko predtým skupina nahrala cover verziu piesne skupiny Rolling Stones "Sympathy for the Devil" pre film Rozhovor s upírom. Paul Tobias, dlhoročný Rosov priateľ, nahradil Clarka, ktorý bol vyhodený kvôli údajnému nedostatku kreativity.

Clarke sa objavil spolu s Tracii Gunsom na albume The Roots of Guns N’ Roses vydaného v roku 2004. Album obsahoval demo nahrávky budúcich piesní Guns N’ Roses ako „Reckless Life“ a „Anything Goes“ nahraté Axlovou predchádzajúcou kapelou Hollywood Rose v strede 80. rokov.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Albumy a EP[upraviť | upraviť zdroj]