Matt Sorum

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Matt Sorum
americký bubeník
americký bubeník
Narodenie19. november 1960 (61 rokov)
Long Beach, Kalifornia, USA
Odkazy
Webstránkamattsorum.com
CommonsSpolupracuj na Commons Matt Sorum

Matt Sorum (* 19. november 1960, Long Beach, Kalifornia, USA) je americký hardrockový bubeník a hráč na bicie nástroje, známy predovšetkým ako bubeník americkej hardrockovej skupiny Guns N’ Roses, v ktorej pôsobil v rokoch 1990-1997, a v ktorej nahradil vyhodeného bubeníka Stevena Adlera. Od roku 2002 je bubeníkom skupiny Velvet Revolver, v ktorej pôsobí spolu s bývalými kolegami z Guns N’ Roses, gitaristom Slashom a basgitaristom Duffom McKaganom.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Matt Sorum začínal v Mission Viejo ako miestny hudobník. Nosil značkové bermudy Union Jack a nič viac, mlátil do svojich obrovských akrylových bubnov a hrával vo svojej prvej kapele „Prophecy“, kde vynikal a ostatok skupiny sa vytrácal. Miestny autor hudobných textov Stephen Douglas ho vytiahol zo skupiny a zoznámil ho s ďalšími talentovanými hudobníkmi, s ktorými vytvoril skupinu Chateau, v ich piesňach zneli veľkolepé zvuky a zvučky. Matt v tom čase bol platený aj drogami, hlavne kokaínom. Chateau hrávali v okruhu Hollywoodu, vystupovali v Gazzarri a takmer sa dostali do sporu s pôvodnými členmi skupiny Ratt, ktorá bola v tom čase známa ako Miceky Ratt.

Mattova práca s Chateau a Douglasom priniesla štyri piesne, ktoré sa na krátky čas objavili v miestnom rádiu, ale hudba sa zmenila z veľkolepého rocku na punk. Matt odišiel do Hollywoodu, kde hral s niekoľkými kapelami vrátane Population Five. Potom sa vydal turné okolo krajiny s bluesovým gitaristom, hrali v zapadnutých nočných kluboch a baroch, kde sa opíjali.

V roku 1988 ho najala kapela na čele s vtedy neznámou Tori Amosovou, aby spolupracoval na ich debutovom albume Y Kant Tori Read. Na začiatku tohto projektu sa Sorum pridal ku skupine The Cult na turné v roku 1989, ktoré propagovalo ich štvrtý album Sonic Temple.

Guns N’ Roses a Velvet Revolver[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1990 sa pridáva ku skupine Guns N’ Roses po Slashovom odporúčaní ako náhrada za Steva Adlera. Podieľal sa na albumoch Use Your Illusion I, Use Your Illusion II a The Spaghetti Incident?. Bol odtiaľ vyhodený v roku 1997, keď obhajoval Slasha v hádke s Axlom Rosom. V roku 2003 sa vrátil späť spolu Slashom a Duffom McKaganom, keď vystúpili na charitatívnej akcii. Zistili, že medzi nimi existuje určitá chémia. Vytvorili novú skupinu Velvet Revolver s bývalým spevákom Stone Temple Pilots Scottom Weilandom a gitaristom Dave Kushner. Po vydaní debutového albumu Contraband v roku 2004 sa vydali na svetové turné a ukončili ho v januári 2006. V auguste 2005 si Sorum zlomil zápästie a turné bolo na nejaký čas pozastavené.

V súčasnosti, keď majú viac času, pripravujú svoj druhý album nazvaný Libertad, ktorého vydanie je ohlásené v roku 2006. Matt sa okrem toho ako hosť podieľa na nahrávaní piesní nového projektu nazvaného Circus Diablo. V apríli 2006, deväť rokov po odchode z GnR, znova nadviazal kontakty s Rosom.

Sorum vydal aj sólový album Hollywood Zen a je členom skupiny Camp Freddy.