Preskočiť na obsah

Matt Sorum

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Matt Sorum
americký bubeník
americký bubeník
Narodenie19. november 1960 (63 rokov)
Long Beach, Kalifornia, USA
Odkazy
Webstránkamattsorum.com
CommonsSpolupracuj na Commons Matt Sorum

Matt Sorum (* 19. november 1960, Long Beach, Kalifornia, USA) je americký hardrockový bubeník a hráč na bicie nástroje, známy predovšetkým ako bubeník americkej hardrockovej skupiny Guns N’ Roses, v ktorej pôsobil v rokoch 1990-1997, a v ktorej nahradil vyhodeného bubeníka Stevena Adlera. Od roku 2002 je bubeníkom skupiny Velvet Revolver, v ktorej pôsobí spolu s bývalými kolegami z Guns N’ Roses, gitaristom Slashom a basgitaristom Duffom McKaganom.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Matt Sorum začínal v Mission Viejo ako miestny hudobník. Nosil značkové bermudy Union Jack a nič viac, mlátil do svojich obrovských akrylových bubnov a hrával vo svojej prvej kapele „Prophecy“, kde vynikal a ostatok skupiny sa vytrácal. Miestny autor hudobných textov Stephen Douglas ho vytiahol zo skupiny a zoznámil ho s ďalšími talentovanými hudobníkmi, s ktorými vytvoril skupinu Chateau, v ich piesňach zneli veľkolepé zvuky a zvučky. Matt v tom čase bol platený aj drogami, hlavne kokaínom. Chateau hrávali v okruhu Hollywoodu, vystupovali v Gazzarri a takmer sa dostali do sporu s pôvodnými členmi skupiny Ratt, ktorá bola v tom čase známa ako Miceky Ratt.

Mattova práca s Chateau a Douglasom priniesla štyri piesne, ktoré sa na krátky čas objavili v miestnom rádiu, ale hudba sa zmenila z veľkolepého rocku na punk. Matt odišiel do Hollywoodu, kde hral s niekoľkými kapelami vrátane Population Five. Potom sa vydal turné okolo krajiny s bluesovým gitaristom, hrali v zapadnutých nočných kluboch a baroch, kde sa opíjali.

V roku 1988 ho najala kapela na čele s vtedy neznámou Tori Amosovou, aby spolupracoval na ich debutovom albume Y Kant Tori Read. Na začiatku tohto projektu sa Sorum pridal ku skupine The Cult na turné v roku 1989, ktoré propagovalo ich štvrtý album Sonic Temple.

Guns N’ Roses a Velvet Revolver[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1990 sa pridáva ku skupine Guns N’ Roses po Slashovom odporúčaní ako náhrada za Steva Adlera. Podieľal sa na albumoch Use Your Illusion I, Use Your Illusion II a The Spaghetti Incident?. Bol odtiaľ vyhodený v roku 1997, keď obhajoval Slasha v hádke s Axlom Rosom. V roku 2003 sa vrátil späť spolu Slashom a Duffom McKaganom, keď vystúpili na charitatívnej akcii. Zistili, že medzi nimi existuje určitá chémia. Vytvorili novú skupinu Velvet Revolver s bývalým spevákom Stone Temple Pilots Scottom Weilandom a gitaristom Dave Kushner. Po vydaní debutového albumu Contraband v roku 2004 sa vydali na svetové turné a ukončili ho v januári 2006. V auguste 2005 si Sorum zlomil zápästie a turné bolo na nejaký čas pozastavené.

V súčasnosti, keď majú viac času, pripravujú svoj druhý album nazvaný Libertad, ktorého vydanie je ohlásené v roku 2006. Matt sa okrem toho ako hosť podieľa na nahrávaní piesní nového projektu nazvaného Circus Diablo. V apríli 2006, deväť rokov po odchode z GnR, znova nadviazal kontakty s Rosom.

Sorum vydal aj sólový album Hollywood Zen a je členom skupiny Camp Freddy.