Choconsaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Choconsaurus (jašter z Villa de Chocón) je rod vyhynutého sauropódneho dinosaura zo skupiny Titanosauria. Jediný druh je Choconsaurus baileywillisi.

Popis[upraviť | upraviť zdroj]

Tento dinosaurus meral na dĺžku okolo 17 metrov, vysoký bol okolo 6 metrov a vážil približne 15 ton. Jeho zvláštnosťami bolo, že krčné stavce sú dosť dlhé, čiže krk nebol tak flexibilný. K jeho ďalším znakom patrí:

V krčných stavcoch nebol horný okraj tváre zadného kĺbu dobre vyvinutý.

V prvých stavcoch sú veľmi veľké sekundárne výbežky na oboch stranách hyposfénu.

Stredný a zadný stavec má ďalší hrebeň umiestnený medzi zadným hrebeňom, ktorý sa tiahne od bočného výčnelku k telu stavca a sekundárny hrebeň prebiehajúci rovnobežne s hlavným hrebeňom.

Predné stavce chvosta majú výčnelok v zadnom hyposfenickom sekundárnom kĺbe.

Objav[upraviť | upraviť zdroj]

 –Holotypový exemplár sa našiel vo vrstve súvrstvia Huincul v provincii Neuquén v Argentíne z konca obdobia Cenomanu (pred 97 93 mil. rokov).[1] Je uložený v paleontologickej zbierke múzea Ernesta Bachmanna vo Villa El Chocón a pozostáva z čiastočnej kostry bez lebky. Zachovali sa stavce krku, chrbta, chvosta a časti končatín.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Tam, kde sa dnes našli pozostatky tohto dinosaura, bol veľký poloostrov na juhu Južnej Ameriky. Na jeho juho-východe boli dobré klimatické podmienky a vďaka tomu sa tam darilo aj veľkým zvieratám. Ďalšie bylinožravce zo súvrstvia Huincul, ktoré sa s Choconsaurom delili o potravu boli Anabisetia, Limaysaurus, Cathartesaura či jeden z najväčších dinosaurov Argentinosaurus. Taktiež tam žili predátory, ale nie všetky vedeli tohto stredne veľkého sauropóda ohroziť. Medzi dravce, ktoré ho dokázali uloviť, patrili napríklad Mapusaurus, Giganotosaurus, Skorpiovenator, Aoniraptor alebo Taurovenator.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. CALVO, Jorge O.. A New Titanosaur Sauropod from the Upper Cretaceous of Patagonia, NeuquéN Province, Argentina [online]. researchgate.net, 2017-01-01, [cit. 2020-10-14]. Dostupné online.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

https://dinosaurpictures.org/ancient-earth#90

  • Česká wikipédia o Choconsaurovi
  • Anglická wikipédia o Choconsaurovi
  • Francúzka wikipédia o Choconsaurovi
  • Holandská wikipédia o Choconsaurovi