Chons

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Chons

Chons (iné mená: Chensu, Chonsu, Chonšu) je egyptský boh mesiaca z čias, kedy ešte nebol presne definovaný egyptský panteón. Jeho meno značí „pútnik“ a vzťahuje sa priamo na pohyb mesiaca (ktorý Egypťania označovali Jah) po oblohe. Ďalšie mená boha sú Objímač, Hľadač cesty a Obranca, keďže sa verilo, že chráni tých, ktorí putujú v noci. Ako boh nočného svetla bol Chons vzývaný ako ochranca pred divou zverou, ten, ktorý prináša mužom potenciu a pomocník pri liečení. Egypťania verili, že keď Chonsu spôsobuje, že mesiac dorastá, ženy počnú, dobytok sa stáva plodným a nos i hrdlo je naplnené čerstvým vzduchom.

Chons v hieroglyfoch
Aa1
N35
O34
M23G43G7

V staršom období bol považovaný Chons za faraónovho vyživovateľa, ktorý zabíja kráľových nepriateľov a ich útroby používa pre faraóna, teda je akousi faraónovou placentou. Na Chonsa v tomto krvilačnom aspekte sa obracajú Texty pyramíd nazývajúc ho tým, ktorý žije zo sŕdc. Kvôli tejto asociácii bol Chons spájaný aj so skutočnou placentou, bol považovaný za zbožštenú placentu kráľa a boha pôrodu.

Mesačný boh postupne nahradil boha vojny Menthua ako syna Mut v tébskej oblasti, pravdepodobne preto, že posvätná nádrž v chráme bohyne mala tvar polmesiaca. Chonsa sa ujal boh Amon, ktorý s vzostupom Téb získal na dôležitosti medzi bohmi a získal za manželku Mut. Pretože obe božstvá boli považované za mierumilovné, stratil Menthu svoj agresívny aspekt.

V umení bol Chons zobrazovaný ako dieťa s hlavou jastraba korunované kosákom mesiaca, ktorý prekrýva plný disk mesiaca. Jeho hlava bola vyholená, s výnimkou vrkoča, ktorý zvykli nosiť deti v Egypte, čo podčiarkovalo jeho úlohu božského dieťaťa. Zriedkavo bol mesačný boh zobrazovaný ako mladík držiaci kráľovský mlat s náhrdelníkom menat. Chons bol niekedy spodobovaný na chrbte husi, barana alebo dvoch krokodílov. Jeho posvätným zvieraťom však bol pavián, ktorého Egypťania považovali za tvora spojeného s mesiacom.

Chons v modernej kultúre[upraviť | upraviť zdroj]

Chons figuruje aj v modernej literatúre. V svojej najznámejšej roli je ochranným božstvom superhrdinu Mesačného rytiera zo série komiksov Marvel.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Chons