Preskočiť na obsah

Sokar

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sokar (skr) v hieroglyfoch
O34
V31
D21
A40

Sokar (staroeg. skr), starogr. Socharis, bol počas Starej ríše zbožštený akt oddelenia ba od ka (duše od tela) po smrti, ktoré prebehlo počas obradu otvárania úst. Sokarovo meno znamená doslova „čistenie úst“.

Pretože ba bolo zobrazované ako vták s ľudskou hlavou, aj Sokar bol zobrazovaný ako mumifikovaný človek s hlavou sokola. Jeho pokožka mala zelenú farbu, čo bol odtieň spájaný so znovuzrodením. Sokar získal titul Veľký pán s rozprestretými krídlami. Sokarove sochy bývali umiestňované často do hrobiek a bola v nich uložená Kniha mŕtvych, čo malo uľahčiť oddelenie ba od ka.

V Memfise bol Sokar uctievaný ako ochranný boh pohrebiska (Sakkáry) a preto bol známy ako Ten, ktorý je na piesku. Meno Sakkára vzniklo z jeho mena. V Tébach sa na jeho počesť slávila slávnosť Henu, počas ktorej bola jeho socha nesená v procesii na nosidlách v tvare člna, ktorý mal symbolizovať loď, ktorou sa plavili mŕtvi Usireho kráľovstvom Aaru.

Sokarovo meno možno rozločiť na význam „korunovaný“, takže bol boh druhotne spojený so šperkami, výrobcami brnenia a iných predmetov z kovov. Počas Strednej ríše z tohoto dôvodu začal byť Sokar spájaný s Ptahom, bohom remeselníkov, ktorý sám bol spojený sčasti s posmrtným znovuzrodením. Nakoniec dvaja bohovia splynuli a stali sa Ptahom-Sokarom. V období Novej ríše prebehlo ďalšie zlúčenie s významným bohom posmrtného života Usireom na Ptaha-Sokara-Usirea.