Rešep

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Rešep (ršp) v hieroglyfoch
r
S
pwA40

Rešep alebo Rašaf alebo Rasap alebo Rešef alebo Rešp (staroeg. ršp, starohebr. רשף‎), bol semitský boh moru a vojny s hlavou gazely, ktorý zastával dôležité miesto v ugaritskom panteóne, hoci sa neobjavuje v ugaritských mytologických textoch. Tento boh, ako sa zdá, má súvis s mnohými ďalšími božstvami v oblasti Úrodného polmesiaca.

Gazelí boh bol stotožňovaný, či už mylne alebo právom, s babylonským Nergalom, tiež bohom moru a vojny. Ako sa domnievajú niektorí odborníci, mohol byť, tak ako Nergal, spájaný s planétou Mars. Vo fenických textoch je označovaný ako Rešep zo záhrady a Pán šípu. Fenicko-Chetitské texty ho zasa označujú ako gazelieho boha a jelenieho boha.

Počas 18. dynastie sa Rešep spolu s iným semitským božstvom, Keteš, bohyňou sexuálnych aktivít, udomácnil v Egypte. V zemi faraónov bol považovaný za otca boha plodnosti Mina. Rešepovo meno sa objavuje v biblickej hebrejčine s dvoma významami – plameň a mor. Podľa niektorých hypotéz má Rešep súvis s gréckym Apolónom a védskym bohom Rudrom.