Chovevej Cion

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Chovevej Cion (hebr. חובבי ציון‎, doslova „Milovníci Sionu“) bola skupina osôb považovaná za predchodcov a zakladateľov moderného sionistického hnutia.

Prvé zo sionistických skupín sa zakladali v 80. rokoch 19. storočia v krajinách východnej Európy. Ich cieľom bolo podporovať židovskú imigráciu do Erec Jisrael, ktorá bola v tom čase súčasťou Osmanskej ríše, kde malo dôjsť k rozširovaniu najmä poľnohospodárskych židovský osád. Väčšina z členov týchto skupín sa politike vyhýbala.

V roku 1882 založila skupinka nadšencov z Chovevej Cion prvé židovské osídlenie v Erec Jisrael − mesto Rišon le-Cion. Neskôr ich posilnili pionieri Bilu, ktorí mesto zväčšili. Mnoho rokov spájali učebnice založenie Rišon le-Cionu práve so skupinou Bilu, avšak v posledných desaťročiach je táto dezinformácia uvádzaná na pravú mieru.

V roku 1884 sa zišlo 36 delegátov v nemeckom meste Kattowitz (dnes Katovice, Poľsko). Delegáti zvolili do vedenia strany rabbiho Samuela Mohilevera, za prezidenta Chovevej Cion a Leona Pinskera, ako jej predsedu. Skupina sa pokúšala zaistiť finančnú pomoc pre židovské osady a organizáciu vzdelávacích kurzov od baróna Edmonda Jamesa de Rothschilda a ďalších filantropov.

Vlna protižidovských pogromov v Ruskom impériu v rokoch 1881-1884 (často podporovaných štátom) a Májové zákony, ktoré zaviedol cár Alexander III. v roku 1882 značne postihli židovské komunity. Objavili sa početné neformálne skupiny, ktoré sa líšili vo svojich víziách, politike a náboženskej denominácii, veľkosti a aktivite. Varšavskú skupinu založil L. L. Zamenhof, ktorý bol autorom prvej gramatiky jidiš.

Aby získala uznanie oficiálnych úradov, musela ruská vetva Chovevej Cion požiadať o registráciu ako charita. Začiatkom roku 1890 založenie tejto vetvy schválila ruská vláda ako „Spoločnosť na podporu židovských farmárov a remeselníkov v Sýrii a Erec Jisrael,“ ktorá bola ale skôr známa pod názvom Odeská komisia. Bola oddaná praktickým aspektom zakladania poľnohospodárskych osád, vrátane pomoci pri zakladaní Rechovotu a Chadery a modernizácie Mišmar ha-Jarden.

Pred Prvým sionistickým kongresom v roku 1897 mala Odeská komisia vyše 4 tisíc členov. Keď kongres založil Svetovú sionistickú organizáciu, väčšina z Chovevej Cion sa k nej pridala.

Bibliografia[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Chovevej Cijon na českej Wikipédii.