Chrúst obyčajný

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Chrúst obyčajný
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Melolontha melolontha
(Linnaeus, 1758)
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Chrúst obyčajný (ľudovo alebo staršie: chrúst; lat. Melolontha melolontha) je druh z rodu chrúst (Melolontha) z čeľade skarabeusovité.

Je to veľký chrobák merajúci až 3 cm, lietajúci zvyčajne za súmraku, kedy môže svojimi náletmi človeka obťažovať. Vyskytuje sa v Európe a zasahuje tiež do mierneho pásma Ázie. V polovici 20. storočia bol kvôli používaní pesticídov takmer vyhubený, ale od 80. rokov, kedy sa obmedzilo používanie pesticídov, sa jeho stavy opäť zvyšujú. Pre chrústa obyčajného je charakteristické hnedé sfarbenie a zlaté chĺpky pod krovkami. Dospelé dosahujú veľkosť 25 – 30 mm. Samec má na tykadlovej paličke 7 lístkov, zatiaľ čo samička ich má iba 6.

Samička zahrabáva až 80 vajíčok v hĺbke 10 – 20 cm do zeme. Z nich sa larvy začnú liahnúť za 4 – 6 týždňov. Larvy (pandravy) sú aktívne iba na jar a v lete. V zimných mesiacoch prezimujú 20 – 100 cm pod povrchom. Žijú v zemi 4 až 5 rokov, kým nedorastú do veľkosti 4 – 5 cm. Na jeseň sa zakuklia a koncom apríla či v máji vylieza dospelý chrúst. Takmer okamžite sa spári a po dvoch týždňoch samička kladie vajíčka.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Chroust obecný na českej Wikipédii.