Skarabeusovité

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
skarabeusovité
Reitter-1908 table74.jpg
Stredoeurópske skarabeusovité, Edmund Reitter, Fauna Germanica, 1908
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Scarabaeidae
Latreille, 1802
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Skarabeusovité (Scarabaeidae) je čeľaď z radu chrobáky. Táto čeľaď zahŕňa druhy s veľkosťou iba 2-3 mm, ale aj druhy veľké 190 mm (napr. herkules antilský (Scarabaeus hercules)). Často ich telá zdobia veľké nosové rohy, ktoré dotvárajú ich pohlavný dimorfizmus, (napr. slovenský druh nosorožtek obyčajný (Oryctes nasicornis) alebo exotický druh herkules antilský (Scarabaeus hercules)).

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Žijú v lesoch, na lúkach (napr. chrústy), poliach (veľmi častý je chrústik letný alebo menej častý hnojník obyčajný), v ovocných sadoch (často vídavať rôzne druhy zlatoňov alebo chrústov), v záhradách (napr. chrústy alebo nosorožtek obyčajný), na stepiach od nížin až do hôr. Niektoré chrobáky sú aktívne počas dňa (napr. zlatone, chlpáčiky alebo chrústik letný), za šera (napr. chrústy - chrúst obyčajný), iné sú aktívne zas v noci (napr. nosorožtek obyčajný - v záhradách alebo sadoch ho často vidieť alebo počuť lietať, či na ulici ho možno zazrieť, ako lieta okolo pouličnej lampy).

Potrava[upraviť | upraviť zdroj]

Chrobáky čeľade skarabeusovité majú veľmi pestrú stravu. Niektoré druhy (napr. chrústy) sa živia zhnitým ovocím alebo sladkým nektárom kvetov, niektoré olizujú živicu zo stromov a iné sa zas živia exkrementami rôznych živočíchov alebo sa zdržujú na mŕtvolách. Pre mnohých zástupcov tejto čeľade platí, že samičky vyhrabú pre svoje potomstvo podzemné chodbičky, do ktorých vložia trus rôznych stavovcov. Vyliahnuté larvy sa potom živia trusom.

Kategorizácia[upraviť | upraviť zdroj]

V staršej odbornej literatúre sa niektoré druhy (napr. lajniak obyčajný (Geotrupes stercorarius) alebo lajniak hladký (Geotrupes vernalis)) zaraďujú do čeľade skarabeusovité. V súčasnosti ich väčšina autorov zaraďuje do samostatnej čeľade lajniakovité (Geotrupidae).

Rody[upraviť | upraviť zdroj]

Druhy[upraviť | upraviť zdroj]

Najznámejšie druhy skarabeusovitých žijúcich na Slovensku:

Exotické druhy skarabeusovitých:

Použitá literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Z. Laštůfka: Roztoči, malé řády hmyzu, motýli. In: Příroda české republiky průvodce faunou, 2007 ISBN 978-80-200-1569-3
  • L. Korbel: Hmyz. In: Veľká kniha živočíchov, 1993 Bratislava ISBN 80-07-00862-4
  • J. Zahradník: VRUBOUNOVITÍ/SCARABaEIDAE In: TELO JE CHRÁNĚNO PEVNÝM KRUNÝRĚM. BROUCI In: ŠESTINOŽCI (HEXAPODA), 2011 ISBN 978-80-7442-017-7
  • J. Zahradník: VRUBOUNOVITÍ/SCARABaEIDAE In: Brouci, 2008 ISBN 978-80-86858-43-2
  • I. Okáli - J. Švec: NAŠE CHROBÁKY, 1993