Skarabeusovité

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skarabeusovité

Stredoeurópske skarabeusovité, Edmund Reitter, Fauna Germanica, 1908
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Scarabaeidae
Latreille, 1802
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Skarabeusovité (staršie: lístkotykadlové[1][2], chrobákovité[3]; lat. Scarabaeidae) je čeľaď z nadčeľade skarabeusotvaré z radu chrobáky.

Táto čeľaď pôvodne zahŕňala všetky skarabeusotvaré okrem roháčovitých, neskôr sa jej rozsah postupne zmenšoval (porovnaj v článku skarabeusotvaré), napríklad z nej bola okrem iného odčlenená časť taxónov do samostatnej čeľade lajniakovité (Geotrupidae). Následujúci článok je o skarabeusovitých definovaných tak, že nezahŕňajú (okrem iného) lajniakovité. Treba ale poznamenať, že slovenské názvy niektorých rodov, ktoré nepatria do čeľade lajniakovité a teda zostali v čeľadi skarabeusovité (napr. rody Sisyphus, Ontophagus, Copris), znejú lajniak, pretože toto meno dostali v minulosti a nebolo im zmenené; čiže rody po slovensky nazývané lajniak dnes nájdeme sčasti v čeľadi lajniakovité a sčasti v čeľadi skarabeusovité.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Táto čeľaď zahŕňa druhy s veľkosťou iba 2-3 mm, ale aj druhy veľké 190 mm (napr. herkules antilský (Dynastes hercules)). Často ich telá zdobia veľké nosové rohy, ktoré dotvárajú ich pohlavný dimorfizmus, (napr. slovenský druh nosorožtek obyčajný (Oryctes nasicornis) alebo exotický druh herkules antilský (Dynastes hercules)).

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Žijú v lesoch, na lúkach (napr. chrústy), poliach (veľmi častý je chrústik letný alebo menej častý hnojník obyčajný), v ovocných sadoch (často vídavať rôzne druhy zlatoňov alebo chrústov), v záhradách (napr. chrústy alebo nosorožtek obyčajný), na stepiach od nížin až do hôr. Niektoré chrobáky sú aktívne počas dňa (napr. zlatone, chlpáčiky alebo chrústik letný), za šera (napr. chrústy - chrúst obyčajný), iné sú aktívne zas v noci (napr. nosorožtek obyčajný - v záhradách alebo sadoch ho často vidieť alebo počuť lietať, či na ulici ho možno zazrieť, ako lieta okolo pouličnej lampy).

Potrava[upraviť | upraviť zdroj]

Chrobáky čeľade skarabeusovité majú veľmi pestrú stravu. Niektoré druhy (napr. chrústy) sa živia zhnitým ovocím alebo sladkým nektárom kvetov, niektoré olizujú živicu zo stromov a iné sa zas živia exkrementami rôznych živočíchov alebo sa zdržujú na mŕtvolách. Pre mnohých zástupcov tejto čeľade platí, že samičky vyhrabú pre svoje potomstvo podzemné chodbičky, do ktorých vložia trus rôznych stavovcov. Vyliahnuté larvy sa potom živia trusom.

Rody[upraviť | upraviť zdroj]

Druhy[upraviť | upraviť zdroj]

Najznámejšie druhy skarabeusovitých žijúcich na Slovensku:

Exotické druhy skarabeusovitých:

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  1. MADLEN, J. NÁVRH SLOVENSKÉHO NÁZVOSLOVIA CHROBÁKOV (Pokračovanie). In: Čs. terminologický časopis. 3. 1965 [1] S. 181, 187
  2. chrúst. In: Slovenský náučný slovník II. S. 168
  3. chrobákovité. In: Malá encyklopédia biológie. Bratislava: Obzor. 1975. S. 192
  • Z. Laštůfka: Roztoči, malé řády hmyzu, motýli. In: Příroda České republiky: průvodce faunou, 2007 ISBN 978-80-200-1569-3
  • L. Korbel: Hmyz. In: Veľká kniha živočíchov, 1993 Bratislava ISBN 80-07-00862-4
  • J. Zahradník: VRUBOUNOVITÍ/SCARABaEIDAE In: TELO JE CHRÁNĚNO PEVNÝM KRUNÝRĚM. BROUCI In: ŠESTINOŽCI (HEXAPODA), 2011 ISBN 978-80-7442-017-7
  • J. Zahradník: VRUBOUNOVITÍ/SCARABaEIDAE In: Brouci, 2008 ISBN 978-80-86858-43-2
  • I. Okáli - J. Švec: NAŠE CHROBÁKY, 1993