Nektár

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nektár

Nektár[1] je cukornatá tekutina, ktorú vytvárajú niektoré rastliny. Medník[2] (alebo tiež nektárium)[3] je miesto na rastline, odkiaľ vyteká nektár.

Nektár[upraviť | upraviť kód]

Nektár vzniká buď v kvetoch, kde láka opeľovateľov, či mimo kvet, kde predstavuje zdroj živín pre mutualistické živočíchy, ktorí za oplátku chránia rastlinu, vytvára sa prevažne len u krytosemenných rastlín opeľovaných hmyzom. Je to roztok sacharózy a glukózy resp. fruktózy a ďalej v malých množstvách obsahuje alkoholy, aminokyseliny, organické kyseliny, fosfáty a iné.

Nektár všetkých rastlín nemáva vždy rovnaké zloženie, môže v ňom byť dominantné buď sacharóza alebo glukóza / fruktóza alebo môžu byť obe zložky v rovnováhe. Nektár je nutné chápať aj ako ekonomicky dôležitú surovinu, ako zdroj potravy pre včely, ktoré vyrába med a zaisťujú opelenie entomogamických rastlín.

Nektárium[upraviť | upraviť kód]

Nektárium je miestom, z ktorého je vonkajším rastlinným pletivom (žľazami) nektár vylučuje, vyteká na princípe difúzie. Zvyšujúca sa koncentrácia cukru v nektáru vysychajúcimi na vzduchu, napr. Za silného slnka, zvyšuje osmotickú silu a tá z pletiva vyťahuje novú a novú vodu, takže aj u zvädnutých rastlín je nektárium stále vlhké.

Ak nektárium opláchneme vodou, zmyje sa cukor, osmóza zanikne a nektárium zostane ďalej suché. Ak priložíme k jeho ústie zrniečku cukru osmóza opäť započne a na nektáriu zase zostane nevysychajúcej kvapôčka sladkého roztoku. Aby sa toto nestalo, sú tieto rozmanitým spôsobom kryté proti vode, napr. Postavením kvetu, šupinkami alebo rozličnými strieškami či pohyby okvetí.

Florálne nektárium[upraviť | upraviť kód]

Je nektárium umiestnené vo kvetoch alebo na ich častiach. Tvar i skladba nektárií sú pre každý druh rastliny typické. Nektáriá bývajú uložené tak, aby sa hmyz idúci za nektárom musel telom dotknúť peľníc, ktoré ho poprášia peľom, a pri predieraní sa k nektáru dotknúť stigmy, čím sa nalepia peľové zrná na stigmu.

Veľakrát to sú žľazy na povrchu znateľne oddelené, napr. Priehlbiny alebo hrboľky, niekedy sú žlté alebo nápadné leskom a vlhkosťou od nektáru. Vylučovacie žliazky môžu byť umiestnené na kvetným lôžku, na boku alebo vo väčšom počte v kruhu okolo piestika, niekedy tiež tvoria okolo piestika kruhovitý val. Inokedy môžu byť k vylučovaniu nektáru uspôsobené okvetné lístky; buď sú redukované a úplne premenené v nektarií (napr. ostrohy u orchideí), alebo len ich časť (napr. malé jamky u bázy okvetie liliovitých). U niektorých semeníkov vykonávajú funkciu nektaria aj septálne žliazky z jeho prepážok, ktoré svoj obsah vylučujú štrbinami na povrch. Ako nektarium tiež slúži viacbunkové žláznaté trichomy. Veľakrát sú u nektária Hrubé spodnej časti sťažne alebo prispôsobené patyčinky.

Niektoré druhy nektária, hlavne extraflorálne, majú k vylučovaniu nektáru vlastnej cievne zväzky kryté silnou vrstvou kutikuly, ktorá ich chráni pred vyschnutím. Inokedy sú nektaria tvorené niekoľkými radmi nektarových buniek umiestnených tesne pod pokožkou a krytých vypuklými papily vylučujúcimi nektár.

Extraflorálne nektárium[upraviť | upraviť kód]

Vylučuje nektár mimo kvet, býva najčastejšie na listovej stopke, okraji listu alebo jeho strednej žilke; v podstate však môže byť na takmer všetkých mysliteľných miestach rastliny, na púčikoch, kvetných stopkách, palisty, v pazuchách listov alebo odbočujúcich stoniek. Ich nektár nie je určené pre opeľovateľov, jeho význam je iný. Jednak láka niektoré hmyzožravé predátormi aby rastline pomohli v súperení s bylinožravce a potom aby sa prítomný hmyz, väčšinou nevalný opeľovatelia, nedostal k nektáru vo kvetu. Mnohokrát sa to stopercentne nepodarí, mravce síce likvidujú húsenice ale zase roznášajú po rastline vošky.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. nektár. In: Krátky slovník slovenského jazyka 4 [online]. Bratislava : Jazykovedný ústav Ľ. Štúra SAV., [cit. 2020-12-12]. Dostupné online.
  2. medník. In: Krátky slovník slovenského jazyka 4 [online]. Bratislava : Jazykovedný ústav Ľ. Štúra SAV., [cit. 2020-12-12]. Dostupné online.
  3. nektárium. In: Slovník cudzích slov (akademický) [online]. Bratislava : Jazykovedný ústav Ľ. Štúra SAV., 2005, [cit. 2020-12-12]. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Nektár

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Nektar na českej Wikipédii.