Chubilaj

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Chubilaj
mongolský vojvodca, veľký chán
a čínsky cisár
Chubilaj
Narodenie23. september 1215
Úmrtie18. február 1294 (78 rokov)
RodičiaTulichán, Sorchachtani-beki
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Chubilaj

Chubilaj(-chán) (staršie Kublaj-chán); iné názvy: Kubilaj, Burgidžin Chubilaj, Büdžek ; * 23. september 1215 – † 18. február 1294) bol mongolský vojvodca, od roku 1260 veľký chán Mongolov a od roku 1279 čínsky cisár. V roku 1271 založil dynastiu Jüan. Bol vnukom Temüdžina (Džingischána), synom Tulichána a bratom chánov Möngkeho (Möngkä) a Hülegüho.

V jeho službách pôsobil dlhé roky benátsky cestovateľ Marco Polo, ktorý svoje zážitky aj z pôsobenia na dvore chána opísal vo svojej knihe Milión.

V roku 1251 sa Chubilaj stal najvyšším veliteľom mongolských vojsk pre územie Severnej Číny (bývalej ríše Chin). Bol pravou rukou svojho brata Möngkäho , spolu s Bátúom (zakladateľom Zlatej hordy). Möngkä s ich pomocou získal v roku 1251 titul Veľkého chána všetkých Mongolov na Veľkom kurultaji (snem najvyšších osôb a veliteľov mongolskej ríše).

V roku 1259 bol zvolený po smrti Möngkäho za Veľkého chána, nedal však zvolať tradičný kurultaj do Karakorumu. Aj Kublajov brat sa dal vyhlásiť za veľkého chána a nastalo tak obdobie schizmy a veľkého zápasenia medzi obomi mongolskými tábormi.

Chubilaj začal podmaňovať juhočínsku ríšu Sung (výpady od roku 1260), ktorú v roku 1279 dobyl a ustanovil v nej svoju následnícku dynastiu Jüan. Dnešný Peking určil v roku 1264 za hlavné mesto ríše a zároveň sa zriekol všetkých mocenských nárokov na mongolské územia mimo Číny a vlastného Mongolska, k čomu bol donútený po mocenskom zápase so svojim bratom, keď sa chánovia z ostatných častí mongolskej ríše osamostatnili.

Zaviedol kvadrátne písmo phagpa (1269), ktoré sa stalo úradným písmom za vlády dynastie Jüan. Po dobytí ríše Sung (1279) následne dobyl aj Mjanmarsko a Kóreu. Medzi rokmi 12771289 sa pokúšal aj o dobytie Jávy, Vietnamu a Japonska. Tieto snahy však neboli úspešné a stáli ho veľké vojenské straty. Vo vpáde na japonské ostrovy mu dvakrát zabránil božský vietor (kamikaze), ktorý zmietol jeho loďstvo.

Vo svojej ríši ustanovil budhizmus za štátne náboženstvo a ostatné náboženstvá (napr. kresťanstvo, lamaizmus) takisto podporoval. Počas jeho vlády nastal v Číne veľký rozvoj literatúry a umenia. Na svojom dvore mal vedcov, umelcov, zástupcov jednotlivých náboženstiev a štátov (aj európskych). Pôsobil tu v rokoch 12751292 aj benátský kupec Marco Polo. V roku 1289 zaviedol úrad pre záležitosti kresťanov (týkal sa najmä nestoriánov).

Počas Chubilajovej vlády a po jeho smrti došlo k definitívnemu stanoveniu nástupníckych štátov mongolskej veľríše, išlo o chanáty (ulusy):

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Chubilaj

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]