Chung-chaj ťing-mi kung-jie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chung-chaj ťing-mi kung-jie ku-fen jou-sien kung-s’
Foxconn logo.svg

Založená1974
ZakladateľTerry Gou
SídloTchu-čcheng, Tchaj-pej, Taiwan
VedenieTerry Gou
Továreň v Šen-čene

Chung-chaj ťing-mi kung-jie ku-fen jou-sien kung-s’ (čín. 鴻海精密工業股份有限公司, angl. Hon Hai Precision Industry Co., Ltd.; vystupuje pod menom Fu-š’-kchang kche-ťi ťi-tchuan, 富士康科技集團, medzinárodne Foxconn Technology Group) je nadnárodná spoločnosť s hlavným sídlom v Taiwane v Tchu-čcheng v Tchaj-pej. V Česku má továrne v Pardubiciach a Kutnej Hore.

Je celosvetovo najväčším výrobcom elektroniky a počítačových súčiastok, ktoré vyrába najmä pre iné firmy. Medzi jeho výrobky patrí napríklad Mac mini, iPod, iPad a iPhone pre Apple, základné dosky pre Intel, komponenty, rôzne objednávky pre Hewlett-Packard a Dell, PlayStation 2 a PlayStation 3 pre Sony, Wii pre Nintendo, Xbox 360 pre Microsoft, rôzne mobilné telefóny pre Motorolu a zariadenia značky Cisco.

Firma vznikla v roku 1974 ako výrobca plastových výrobkov (najmä konektorov) a dodnes ju riadi Terry Gou, ktorý ju založil. Na taiwanskej burze sa objavila v roku 1991.

Prvú továreň v Čínskej ľudovej republike otvorila v Šen-čene v roku 1988. Táto továreň je dnes najväčšou firemnou továrňou — má viac ako 330 000 zamestnancov.

V roku 2010 sa firma rozhodla zareagovať na sériu samovrážd svojich robotníkov tým, že ich prinúti zaviazať sa, že sa nebudú zabíjať.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. ŠPAČKOVÁ, Iva. Podepiš, že se nezabiješ, naléhá na své lidi po sérii sebevražd Foxconn [online]. iDnes.cz, 2010-5-26, [cit. 2010-05-27]. Dostupné online. (Čeština)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Foxconn na českej Wikipédii.