Claudia Cardinaleová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Claudia Cardinaleová
Claudia Cardinale Cannes 2010.jpg
Claudia Cardinaleová na festivale v Cannes v roku 2010.
Celé menoClaude Joséphine Rose Cardinale
Narodenie 15. apríl 1938 (80 rokov)
Tunis, Tunisko
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1958 – súčasnosť

Claudia Cardinaleová[1] (tal. Claudia Cardinale; * 15. apríl 1938, Tunis, Tunisko) je talianska herečka, ktorá sa narodila v Tunise. V roku 1993 získala cenu Venezia IFF za celoživotné dielo.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Claudia Cardinaleová sa narodila v Tunise, v štáte Tunisko, kam sa presťahovala jej rodina, pochádzajúca zo Sicílie. Vyštudovala lýceum s učiteľským zameraním. Jej idolmi boli herečky Sophia Loren a Brigitte Bardotová. Na školu v Tunisku nemá príjemné spomienky, pretože kvôli jej talianskemu vzhľadu bola skôr považovaná za „nepriateľa“, preto k sebe nemala moc príjemný vzťah, chovala sa ako chlapec, obliekala sa celá do čiernej farby a očné linky si potajme maľovala na čierno. Ako dieťa vynikala svojím hlbokým a hrubým vlasom, ktorý veľkrát vôbec nepasoval k jej jemnému zovňajšku.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1957, vyhrala súťaž krásy v Tunisku, ktorý jej dal možnosť vycestovať na Filmový festival v Benátkach, kde sa rozhodla sa stať herečkou. Z počiatku mala obavy prijať herecké ponuky do filmov, ale neskôr prijala a zobrazila sa v niekoľkých úspešných filmoch, dokonca sa stala aj erotickým symbolom Európy.

V roku 1958 si zahrala vo filme Omyl neplatí, ktorý bol jej prvým filmom. Onedlho po pracovaní na rôznych filmoch sa stala uznávanou herečkou. O niečo viac sa zviditeľnila vo filmoch ako Cartouche (1962) spolu s hercom Jean-Paul Belmondo či 8 ½ (1963) kde stvárnila milú a obetavú dievčinu a v tom istom roku si zahrala aj v americkom filme Ružový panter (1963), kde si zahrala po boku herca Davida Nivena. To ale nebol jej jediný americký film. Tiež vo filme Cirkusový svet spoločne s herečkou Ritou Hayworth. V roku 1968 sa objavila v známom westerne Vtedy na západe kde predstavila dievčinu, ktorá je obeťou zločineckých praktík nemilosrdných podnikateľov. Tento film Claudiu preslávil o dosť viac ako ostatné. Vo filme sa ukázala spolu s hercami Henrym Fondom a Charlesom Bronsonom, ktorý stvárnili dve mužské hlavné postavy. V 60. rokoch 20. storočia sa tiež zúčastnila na Filmovom festivale v Karlových Varoch.

V roku 1974 sa objavila v dráme Rodinný portrét spolu s hercom Burtom Lancasterom. Film hovorí o profesorovi, ktorý pretrhal všetky vzťahy s jeho blízkymi. Ďalej si zahrala v televíznom filme Ježiš Nazaretský (1977), o rok neskôr sa objavila v thrilleri Corleone (1978) a s hercom Rogerom Mooreom si zahrala vo filme Útek do Atén.

Na začiatku 80. rokov sa objavila v dráme Salamander ktorý hovorí o živote bohatého priemyselníka, ktorý chce zabrániť fašistickému spiknutiu v Taliansku. V roku 1984 sa objavila v dobrodružnom filme Drsný chlapík kde stvárnila postavu menom Eleonora.

V roku 1995, vyšla jej prvá knižná autobiografia, s názvom Io, Claudia, tu, Claudia (prek. Ja Claudia, ty Claudia), v roku 1993 získala cenu Venezia IFF za celoživotné dielo, v roku 1996 je držiteľkou ceny Čestného Cézara a v roku 1999 sa stala členkou Francúzskeho radu Čestnej légie. V roku 2012 zasadla do porotcovského kresla na Českej Miss.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku 19661975 bola vydatá za Franca Cristaldiho, s ktorým má jedno dieťa a od roku 1979 bol jej partnerom režisér Pasquale Squitieri, s ktorým má tiež jedno dieťa. Tiež je aktivistkou za ženské práva v Tunisku.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Cardinaleová, Claudia. In: Encyclopaedia Beliana. 1. vyd. Bratislava : Encyklopedický ústav SAV; Veda, 2001. 686 s. ISBN 80-224-0671-6. Zväzok 2. (Bell – Czy), s. 461-462.

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Claudia Cardinale na anglickej Wikipédii.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]