Preskočiť na obsah

Clifton Curtis Williams

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Clifton C. Williams, Jr.
astronaut NASA
Clifton Williams v roku 1964
Clifton Williams v roku 1964
Stavzosnulý
Narodenie26. september 1932
Mobile, Alabama, USA
Úmrtie5. október 1967 (35 rokov)
neďaleko Tallahassee, Florida, USA
Iné zamestnaniepilot U.S. Marine Corps, skúšobný pilot
Hodnosťmajor, USMC
Kozmonaut od17. októbra 1963
Kozmonaut do5. októbra 1967

Clifton Curtis „C.C.“ Williams, Jr. (* 26. september 1932, Mobile – † 5. október 1967, neďaleko Tallahassee) bol americký skúšobný pilot, pilot Zboru Námornej pechoty USA, strojný inžinier a astronaut NASA, ale do vesmíru neletel. Tragicky zahynul pri jednom z letov s nadzvukovým cvičným prúdovým lietadlom T-38.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Mal titul strojného inžiniera z Auburn University. Bol tiež pilotom námornej pechoty a skúšobným pilotom. V roku 1963 ho zapísali do tretej skupiny výcvikového strediska amerických astronautov v NASA. Oženil sa, bol otcom dvoch detí. Vybrali ho ako záložného pilota misie Gemini 10 a neskôr na misie programu Apollo.

Dňa 5. októbra 1967 Williams letel s nadzvukovým cvičným prúdovým lietadlom Northrop T-38 Talon, ktorými NASA disponovala, z Cape Kennedy späť do Houstonu s medzipristátím v Mobile v Alabame, aby navštívil svojho otca, ktorý zomieral na rakovinu. Neďaleko Tallahassee na Floride sa lietadlo vo výške 6 800 m náhle v dôsledku zaseknutého krídelka prevrátilo doľava, dostalo sa do nekontrolovateľného pádu a v rýchlosti 1 130 km/h sa takmer kolmo zarylo do zeme. Williams sa katapultoval vo výške 460 m, ale lietadlo letelo príliš rýchlo a príliš nízko na to, aby mohol bezpečne pristáť. Hovorca vzdušných síl uviedol: „Lietadlo sa rozpadlo a telo spolu s ním.“ Williams mal v tom čase hodnosť majora námornej pechoty.[1][2][3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha : Práce, 1982. Kapitola Američtí astronauti pro lety na raketoplánech, s. 456.
  2. Clipped From Mt. Vernon Register-News [online]. newspapers.com, [cit. 2022-10-16]. Dostupné online.
  3. The Tuscaloosa News - Google News Archive Search [online]. news.google.com, [cit. 2022-10-16]. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Clifton Williams na českej Wikipédii.