Preskočiť na obsah

Concavenator

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Concavenator
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Concavenator corcovatus
Ortega, Escaso a Sanz, 2010
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Concavenator bol rod stredne veľkého dravého dinosaura, ktorý žil v období spodnej kriedy (asi pred 130 miliónmi rokov) na území dnešného Španielska.[1] Jeho jediný druh je Concavenator corcovatus.[2]

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Concavenator bol asi 4 až 6 metrov dlhý dravý dinosaurus, pohybujúci sa po dvoch končatinách. Predné končatiny mal kratšie, čeľuste boli mohutné a vysadené vrúbkovanými zubami. Zaujímavým znakom však boli veľké výbežky dvoch stavcov nad panvou, ktoré zrejme za života zvieraťa podopierali akýsi veľký hrboľ. Ten mohol slúžiť na termoreguláciu (podobne ako u súčasných tiav) alebo k vnútrodruhovej signalizácii.

Operenie[upraviť | upraviť zdroj]

Na lakťových kostiach tohto dinosaura objavili vedci akési hrbolčeky, majúce zrejme väzbu na ukotvenie pernatých štruktúr. Je teda možné, že zaživa bol rod Concavenator aspoň na predných končatinách operený. Žiadne odtlačky peria v okolí skameneliny síce objavené neboli (naopak zachovali sa odtlačky šupín z niektorých častí tela), operenie je však pomerne pravdepodobné. V tom prípade je možné vidieť jeho počiatok už u vývojovo primitívnych zástupcov kladu Neotetanurae, žijúcich v období strednej jury.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. LAURSEN, L.. Crested dinosaur pushes back dawn of feathers [online]. Nature, 8. September 2010, [cit. 2011-10-28]. Dostupné online. (anglicky)
  2. ORTEGA, F., ESCASO, F.; SANZ, J. L. A bizarre, humped Carcharodontosauria (Theropoda) from the Lower Cretaceous of Spain. Nature, 2010, roč. 467, s. 203 - 206. DOI10.1038/nature09181.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Concavenator na českej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]