Preskočiť na obsah

Corythosaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Corythosaurus
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Corythosaurus casuaricus
Brown, 1914
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Corythosaurus bol 7 až 10 m. dlhý bylinožravý dinosaurus, dvojnohý a štvornohý ornitopód zo skupiny Lambeosaurinae. Na rozdiel od rodu Charonosaurus zastupoval v rámci tejto skupiny rody vysokým kosteným hrebeňom, ktorý bol z bokov sploštený (podobne ako napríklad u rodu Lambeosaurus). Známy je z kostí patriacich aspoň dvom desiatkam jedincov. Žil pred 77 až 76,5 miliónmi rokov, nájdený na západe Kanady a USA.[1] Jediný druh je Corythosaurus casuaricus.

Nález a druhy[upraviť | upraviť zdroj]

Fosílna kostra s odtlačkami kože

Prvé fosílie tohto dinosaura objavil už v roku 1912 americký paleontológ Barnum Brown pri rieke Red Deer v lokalite, ktorá je dnes známa ako Park dinosaurov. Išlo o takmer kompletnú kostru so zachovanými odtlačkami kože. V roku 1916 tento exemplár spolu s inými fosíliami prepravovala kanadská loď Mount Temple do Británie, bola však potopená nemeckou loďou SMS Möwe a tak 75 miliónov rokov starý náklad sa ocitol na dne atlantického oceána, kde leží dodnes.[2]

Pôvodne bolo opísaných sedem druhov rodu Corythosaurus: C. casaurius, C. bicristatus, C. brevicristatus, C. excavatus, C. frontalis a C. intermedius. Len jeden z nich je však dnes považovaný za platný - C. casaurius.[3]

Klasifikácia[upraviť | upraviť zdroj]

Corythosaurus patrí do podčeľade Lambeosaurinae, do ktorej sú zahrnuté aj rody Olorotitan, Hypacrosaurus alebo Lambeosaurus, pre ktoré sú charakteristické pompézne hrebene či výrastky. Najbližším príbuzným Corythosaura v rámci celej tejto podčeľade je zrejme rod Olorotitan.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Odliatok lebky juvenilného jedinca

Corythosaurus dorastal do dĺžky 10 metrov a vážil asi 4 tony. Rovnako ako všetky hadrosaury, aj Corythosaurus mal rozšírený bezzubý zobák. V čeľustiach mal stovky husto rastúcich zubov, stavaných na prežúvanie tuhého rastlinného materiálu. Celkom bolo nájdených asi 20 lebiek tohto dinosaura.[4]

Tento to pomerne hojný živočích bol vybavený na hlave polkruhovitým kosteným hrebeňom, ktorý bol, podobne ako u jeho príbuzných, dutý a napojený na dýchacie cesty. Takto slúžil na vydávanie hlasitých zvukov, ktorými komunikovali a udržovali kontakt medzi sebou členovia čriedy aj na kilometre, keď boli práve roztratení po krajine a neputovali.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. ARBOUR, V. M., BURNS, M. E.; SISSONS, R. L. A redescription of the ankylosaurid dinosaur Dyoplosaurus acutosquameus Parks, 1924 (Ornithischia: Ankylosauria) and a revision of the genus. Journal of Vertebrate Paleontology, 2009, roč. 29, čís. 4, s. 1117 – 1135. DOI10.1671/039.029.0405.
  2. Dinosaurs in the Deep [online]. [Cit. 2012-01-04]. Dostupné online. Archivované 2009-02-16 z originálu. (anglicky)
  3. DODSON, Peter. Taxonomic implications of relative growth in lambeosaurine dinosaurs. Systematic Zoology, 1975, roč. 24, s. 37 – 54. DOI10.2307/2412696.
  4. The Age of Dinosaurs. Ed. Dodson, Peter.; Britt, B.; Carpenter, K.; Forsterová, Catherine, A.; Gillette, David D.; Norell, Mark A.; Olshevsky, G.; Parrish, J. M.; Weishampel, David B.. [s.l.] : Publications International, LTD., 1994. ISBN 0-7853-0443-6. Kapitola Corythosaurus, s. 137.