Crocodilus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Crocodilus
Crocodylus acutus jalisco mexico.jpg
krokodíl dlhohlavý (Crocodylus acutus).
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Crocodilus
Laurenti, 1768
Synonymá
Bombifrons, Champse, Crocodillus, Enneodon, Ichthyosuchus, Mecistops (-čiastočne resp. subjektívne synomymum), Molinia, Motinia, Oopholis, Palinia, Philas, Temsacus
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Crocodilus alebo Crocodylus (správnejšie je písanie Crocodilus, pretože sa vyskytlo o niečo skôr), po slovensky krokodíl, je najznámejší rod čeľade krokodílovité.

Charakteristika[upraviť | upraviť kód]

Krokodíly sú predátori žijúcí v tropických oblastiach Afriky, Ázie, Ameriky a Austrálie. Vlastným životným prostredím krokodílov je voda, prirodzene vyhľadávajú najradšej pomalé riečne toky a jazerá. Niektoré druhy, napr. krokodíl morský žijú však aj v moriach pri pobreží.

Ich potravou sú rôzne cicavce, vtáky a ryby, ako aj iné plazy, ktoré lovia alebo jedia ich mŕtvoly.

Telo krokodílov je pokryté rohovitými štítmi, pod ktorými ležia kostené platne. Krokodíly plávajú pomocou silného, z bokov splošteného chvosta, končatiny majú pritlačené k telu.

Oči sú na vrchnej strane hlavy, čo umožňuje sledovanie okolia keď zvyšok tela je ponorený. Tesne za očami sú ušné otvory, chránené kožným záhybom. Komunikácia prostredníctvom zvukov je významná o. i. medzi rodičmi a mláďatami. Žalúdok krokodíla je veľký približne ako basketbalová lopta.

Systematika[upraviť | upraviť kód]

Rodové meno Crocodilus/Crocodylus má aj veľa ďalších vyhynutých druhov, ale je to už len z tradičných dôvod a teda nepatria do vlastného rodu Crocodilus/Crocodylus. Tento názov nesú, pretože sa pôvodne myslelo, že do tohto rodu patria, neskôr sa zistilo, že vývojovo patria na iné miesta v systéme, ale názov sa (zatiaľ) ponechal pôvodný. Takéto druhy možno nájsť v systematickom strome čeľade krokodílovité a radu krokodílotvaré.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Crocodilus
  • Spolupracuj na Wikidruhoch Wikidruhy ponúkajú informácie na tému Crocodilus

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]