Daytonská mierová zmluva

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Daytonská mierová dohoda bola všeobecná rámcová zmluva o mieri počas občianskej vojny Bosne a Hercegovine. Ukončila vojnu v Bosne a Hercegovine[1] v ktorej zahynulo asi 200 000 ľudí, a ktorá z domovov vyhnala najmenej 2 milióny obyvateľov.

Podpísaniu Daytonského mieru predchádzali časovo i obsahovo náročné politické rokovania od 4. do 20. novembra 1995 na základni Wright - Petterson v Daytone v Ohiu v USA[2] pod dohľadom Francúzska, Nemecka, , Ruska, Spojeného kráľovstva a USA.

Daytonská mierová dohoda bola podpísaná v Elyzejskom paláci v Paríži 14. decembra 1995. Alija Izetbegovič za Republiku Bosna a Hercegovina, Franjo Tudjman za Chorvátsko, Slobodan Miloševič za Zväzovú republiku Juhoslávia a P. Zubak za Federáciu Bosna a Hercegovina sa na nej zaviazali rešpektovať Chartu OSN, Helsinský záverečný akt, suverenitu, k riešeniu sporov mierovou cestou a spolupráci pri vyšetrovaní a potrestaní vojnových zločinov. Obsah zmluvy sa však v skutočnosti nenaplnil a dohoda nedokázala zainteresované strany donútiť k spolupráci a znormalizovaniu vzťahov na štátnej ani ľudskej úrovni.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. KOVAČEVIĆ, Živorad. Amerika i raspad Jugoslavije. Beograd : Filip Višnjić, 2007. S. 167. (srbčina)
  2. KOVAČEVIĆ, Živorad. Amerika i raspad Jugoslavije. Beograd : Filip Višnjić, 2007. S. 154. (srbčina)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]