Diaľnica A1 (Albánsko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Diaľnica A 1 (Albánsko)
Diaľnica A1 (Albánsko)
E851-AL.svg


Mapa
A1-AL-harta.png
Základné údaje
Správca:  
Výstavba: 2003-2010 
Celková dĺžka: 177 km
plnohodnotná diaľnica len cca 85 km 
  z toho vo výstavbe: dostavba druhých profilov
92 km

Kraj:

Drač, Lezhë, Kukës 
Tunely: 1 (v prevádzke) 

Diaľnica A1 (albán. Autostrada Durrës-Kukës-Morinë, A1/SH5, Rruga autostradale 1/Rruga shtetërore 5) je diaľnica v Albánsku, ktorá po svojom dokončení bude spájať mestá Drač, Kukës a Rubik s hranicou so Srbskom.

Priebeh trasy[upraviť | upraviť kód]

Diaľnica je na úseku Durrës-Vorë dobudovaná v plnom profile a vedie nížinatým územím. Je súčasťou štátnej cesty (SH) 2. V meste Vorë sa od nej odpája a prechádza na SH52, ktorá je zatiaľ vybudovaná v parametroch rýchlostnej cesty (Superstradë). Takto pokračuje po mesto Fushë Krujë, kde sa napája na SH1 a pokračuje na sever ako rýchlostná cesta. Tieto úseky sú v súčasnosti rozširované a prestavované do parametrov diaľnice. A1 sa od SH1 odpája pri obci Shillaz neďaleko mesta Laç a odtiaľ smeruje stále ako superstradë na severovýchod do hlbokej doliny rieky Fan i Vogël. Vedie paralelne s cestami SH6 a SH30 až po mesto Rrëshen, kde sa začína plnohodnotná diaľnica.

Na úseku Rrëshen-Morinë cesta prechádza náročným terénom v úzkych dolinách, preto šírka jej telesa kolíše medzi 25 až 31 metrov. Maximálna povolená rýchlosť sa pohybuje medzi 80 až 120 km za hodinu. Diaľnica v horskom teréne úplne nahradila cestu SH40. Na trase tohto úseku sa nachádza 27 mostov v celkovej dĺžke 4 kilometre a súčasťou je i 5,8 km dlhý tunel medzi mestami Thirre a Kalimash. Túto časť A1 vystavalo americko-turecké konzorcium Bechtel & Enka. Aj vzhľadom na veľmi náročný terén sa vyšplhali náklady na výstavbu tohto úseku dlhého 60,85 km až na 600 miliónov [1]. Cesta patrí medzi priority albánskej vlády, ktoré sa snaží vybudovať kvalitné spojenie medzi svojou krajinou a srbskou odštiepeneckou provinciou Kosovo. Úsek slávnostne otvoril predseda vlády Albánska Sali Berisha spoločne s kosovským premiérom Hashimom Thaçim.

Po dobudovaní ostatných úsekov sa počíta skrátenie cesty z mesta Drač na srbské hranice zo 6 až 7 hodín na 2,5 hodiny.

Galéria[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. KOLEKA, Benet. Diaľnica zblížila Albánsko a Kosovo [online]. Reuters, 28.07.2007, [cit. 2010-12-20]. Dostupné online. (anglicky)