Dmowského línia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Dmowského línia

Dmowského línia (poľsky Linia Dmowskiego) bolo vymedzenie hraníc obnoveného Poľska, navrhované poľskou delegáciou na Parížskej mierovej konferencii v roku 1919. Jej autorom bol významný poľský politik Roman Dmowski. Podľa tejto koncepcie malo Poľsku pripadnúť okrem iných celé Horné Sliezsko s prevažnou väčšinou Tešínska, Orava a Spiš, Gdansk, Litva, východné Bielorusko vrátane Minska, celá západná Ukrajina až po Žytomyr.

Tento návrh bol na konferencii zamietnutý a neskôr od neho jeho autor – Roman Dmowski – upustil. Neskôr dokonca počas mierových rokovaní s cieľom ukončiť poľsko-boľševickú vojnu vystupoval ostro proti začleneniu Minska do Poľska. Zdôvodňoval to želaním vytvorenia krajiny bez etnických menšín – de facto chcel zabrániť zrealizovaniu konceptu federácie Medzimoria, ktorú vymyslel jeho rival Jozef Pilsudski, hoci aj v tom najmenšom rozsahu. Následne, rižský mier stanovil poľsko-sovietsku hranicu vo vzdialenosti približne 30 km západne i severne od Minska.

Ak by Poľsku vo Versailles uznali hranice tak, ako ich pôvodne Roman Dmowski žiadal, tak by sa Poľsko rozprestieralo na ploche 447 000 km².[1] Rozloha medzivojnového Poľska bola 388,4 tis. km² a asi 40% obyvateľstva tvorili príslušníci menšín.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Linie Dmowského na českej Wikipédii a Dmowski's Line na anglickej Wikipédii.