Ernest Zmeták

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ernest Zmeták
slovenský maliar, grafik a ilustrátor
Pamätná tabuľa Ernesta Zmetáka v Nových Zámkoch
Pamätná tabuľa Ernesta Zmetáka v Nových Zámkoch
Narodenie12. január 1919
Nové Zámky, Slovensko
Úmrtie13. máj 2004 (85 rokov)
Bratislava, Slovensko
Alma materVysoká škola výtvarných umení v Budapešti
Profesiaakademický maliar
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Ernest Zmeták

Akademický maliar Ernest Zmeták (* 12. január 1919, Nové Zámky – † 13. máj 2004, Bratislava) bol slovenský maliar, grafik a ilustrátor.[1] Patril k najvýznamnejším osobnostiam slovenského výtvarného života. Je autorom tympanónu priečelia Primaciálneho paláca v Bratislave. Inšpirovala ho predovšetkým slovenská ľudová kultúra.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

V júli roku 1938 bol prijatý na pražskú Akadémiu výtvarných umení do ateliéru profesora Williho Nowaka. Vzhľadom na turbulentnú politickú situáciu nemohol však na štúdium nastúpiť (Akadémiu zatvorili). Štúdiá potom absolvoval v tiesnivej nacionalistickej atmosfére na Vysokej škole výtvarných umení v Budapešti, kde študoval v oddelení monumentálneho maliarstva u Vilmosa Abu - Nováka, pôvodom z Moravy, ktorého si po ľudskej i odbornej stránke vysoko vážil. Jeho pedagógmi boli aj Béla Kontuly a István Szönyi. Už od začiatku svojej tvorby Ernest Zmeták jasne formuloval svoj výtvarný program. Absolvoval množstvo študijných ciest do zahraničia, no nikdy nepodľahol otrocky nijakým trendom. Jeho životnou láskou a stálou umeleckou inšpiráciou sa mu stalo Taliansko. V tvorbe vždy hľadal pravdu a neustále sa konfrontoval s ostatnými maliarmi. Nikdy neprestal najskôr dôsledne a do hĺbky študovať zobrazovaný objekt. V roku 2004 mu prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster udelil Pribinov kríž I. triedy.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. TASR. Zomrel významný maliar a grafik Ernest Zmeták. sme.sk (Bratislava: Petit Press), 2004-05-14. Dostupné online [cit. 2021-01-12]. ISSN 1335-4418.
  2. Prezident SR - Pribinov kríž, I. trieda [online]. Bratislava: Kancelária prezidenta SR, [cit. 2021-01-12]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]