Eugen Onegin (opera)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Toto je článok o Čajkovského opere. O Puškinovom románe, ktorý je predlohou tejto opery pozri Eugen Onegin.
Eugen Onegin
Евгений Онегин
Vznik
HudbaPiotr Iľjič Čajkovskij
LibretoKonstantin Stepanovič Šilovskij a Piotr Iľjič Čajkovskij
PredlohaAlexandr Sergejevič Puškin: Eugen Onegin
Obdobie vzniku1877 - 1878
Premiéra
31. marca 1879
Malé divadlo, Moskva
Informácie o predstavení
Jazykruština
Miesto a čas dianiavidiek a Petrohrad v 20. rokoch 19. storočia
Približná dĺžka140 min.

Pozri tiež Zoznam opier

Eugen Onegin (rus. Евгений Онегин) je opera („lyrické scény“), v troch dejstvách a siedmich obrazoch od Piotra Iľjiča Čajkovského. Libreto podľa románu Eugen Onegin, ktorý bol napísaný vo veršoch od Alexandra Sergejeviča Puškina napísal sám skladateľ a Konstantin Stepanovič Šilovskij. Operu prvýkrát uviedli v moskovskom v Malom divadle v roku 1879.

Eugen Onegin je známym príkladom lyrickej opery; libreto veľmi presne nasleduje Puškinovu predlohu, zachovávajúc veľkú časť jeho poézie. Čajkovskij ju podfarbil svojou dramatickou hudbou. Ústrednou postavou príbehu je Eugen Onegin, sebecký antihrdina, puškinovský prototyp "zbytočného človeka".

Opera je pravidelne uvádzaná.

Vznik a uvedenie[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1877 sa Čajkovskij rozhodne skomponovať operu podľa Puškinovho románu Eugen Onegin. Vypracuje scenár a poverí svojho známeho, publicistu Konstantina Stepanoviča Šilovského, aby napísal libreto. Začína s komponovaním prvého dejstva. Ešte v ten istý rok si vezme za manželku svoju žiačku, Antoniu Miľjukovovú, ktorá mu vyznala obdiv a lásku. No už o tri mesiace neskôr sa rozchádzajú.

Čajkovskij dokončuje Onegina na začiatku roku 1878. Na rozdiel od svojich ostatných opier dáva dielu podtitul "lyrické scény". Čajkovskij v librete použil pôvodné Puškinove verše, ktoré nám otvárajú vnútorný svet hrdinov. Opera je epizodická a chýba jej kontinuálny dej. Je skôr akýmsi výberom obrazov z Oneginovho života. Vďaka veľkej popularite pôvodného príbehu, Čajkovskij vedeľ, že diváci si ľahko domyslia detaily, ktoré z príbehu vynechal.

Čajkovskij sa veľmi obával o osud svojho diela. V jednom z listov Nadežde Filaterovne von Meck sa zdôveril: „(...) zdá sa mi, že opera je odsúdená na neúspech, že nazujme široké publikum. Jej dej je prostý, niet v nej scénických efektov, hudbe chýba lesk i bombastická efektnosť. Ale zdá sa mi, že niekorí vyvolení pri počúvaní tejto hudby možno budú dotknutí tými, pocitmi, ktoré ma ovládali počas jej komponovania.“[1] Ďalej dodáva: „Vyšlo to tak, že Onegin nebude ako divadlo pútavý. Preto tí, pre ktorých je v opere prvoradá scénická akcia, nebudú s dielom spokojní. Ale tých, ktorí sú schopní hľadať v opere hudobné vyjadrenie každodenných, prostých, všeobecne ľudských citov, ktoré majú ďaleko k tragike či teatrálnosti, tých moja opera môže, aspoň dúfam, uspokojiť. Je napísaná úprimne, a do tejto úprimnosti vkladám všetky svoje nádeje.“[1]

Veril, že inscenovanie Eugena Onegina vyžadovalo maximálnu jednoduchosť a úprimnosť. Aj preto zveril svetovú premieru diela do rúk študentov moskovského konzervatória. Premiéra sa konala 29. marca 1879 v Malom divadle. Tridsaťdvačlenný orchaster dirigoval Nikolaj Grigorievič Rubinštejn. 23. januára 1881 malo dielo premiéru vo Veľkom divadle pod taktovkou Enrica Bevignaniho.

Po premiérach v Kieve a Charkove na pokyn cára Alexandra III. uvádza roku 1884 Eugena Onegina aj Veľké (Mariinské) divadlo v Petrohrade. Uvedenie, ktoré dirigoval český dirigent Eduard Nápravník, sa stalo začiatkom svetového úspechu tejto Čajkovského opery. Napriek tomu, naďalej sa objavujú aj kritické výhrady voči nej.

V roku 1888 sa koná prvé zahraničné uvedenie diela. Premiéru v pražskom Národnom divadle dirigoval sám Čajkovskij. Dielo bolo uvedené v češtine, v preklade Marie Červinkovej-Riegrovej. Nasledujú uvedenia v nemeckom Hamburgu pod taktkovou Gustava Mahlera a v Londýne, v Olympic Theatre (obe 1892). Rok na to, Čajkovskij umiera. Roku 1898 uviedli Onegina v Berlíne, v roku 1900 v milánskom Teatro alla Scala a v roku 1911 v Paríži. Slovenské národné divadlo uviedlo prvýkrát Eugena Onegina v roku 1920. Odvtedy ho inscenovalo dovedna jedenásťkrát. Poslednou je inscenácia Petra Konwitschného z roku 2005.

Osoby[upraviť | upraviť zdroj]

 • Larinová, statkárka – mezzosoprán
 • Tatiana, jej dcéra – soprán
 • Oľga, jej dcéra a Tatianina sestra – kontraalt
 • Filipievna, "ňaňa", pestúnka – mezzosoprán
 • Lenskijtenor
 • Eugen Oneginbarytón
 • Knieža Greminbas
 • rotnýbas
 • Zareckýbas
 • Triquet, Francúz – tenor
 • Guillot, Oneginov sekundant
 • zbory a tiché úlohy: sedliaci, hostia na bále, dôstojníci atď.

Obsah[upraviť | upraviť zdroj]

Dej sa odohráva v 20. rokoch 19. storočia na ruskom vidieku a v Petrohrade.

Prvé dejstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Prvý obraz: Statok Larinovcov, jeseň.
Domáca pani, vdova Larinová a pestúnka "ňaňa" spomínajú na staré časy ("Слыхали ль вы за рощей глас ночной"). Jej dve dcéry, Tatianu a Oľgu, je počuť z domu. Prichádza skupina sedliakov sláviacich koniec žatvy ("Болят мои скоры ноженьки со походушки"). Zdravia domácich a spievajú komickú pieseň o zvádzaní mlynárovej dcéry ("Уж как по мосту-мосточку"). Tatiana s Oľgou najprv spievajú pieseň, nato bezstarostná Oľga vyčíta Tatiane jej melanchóliu. Aj Larinovej robí starosť Tatianina snivá povaha a jej vášeň ku knihám ("Ну, ты, моя вострушка"). Prichádzajú hostia. Básnik Vladimír Lenskij, Oľgin snúbenec predstavuje dámam svojho priateľa a suseda, Eugena Onegina ("Mesdames! Я на себя взял смелость"). Zatiaľ čo Lenskij vyznáva svoju lásku k Oľge ("Как счастлив, как счастлив я!" a "Я люблю вас"), Onegin sa zhovára s Tatianou a hlboko na ňu zapôsobí.

Druhý obraz: Tatianina izba.
Večer, pred spaním, rozpráva ňaňa Tatiane o svojej svadbe a ťažkom živote ("Ну, заболталась я!"). Tatiana sa pestúnke zverí, že je zaľúbená. Ňaňa odchádza a Tatiana píše Oneginovi list, v ktorom sa mu vyznáva zo svojej lásky a ponúka mu spoločnú cestu životom ("Пускай погибну я, но прежде"). Zavčasrána prichádza ňaňa a Tatiana ju posiela aj s listom na Oneginov statok.

Tretí obraz: Záhrada Larinovej statku.
Slúžky oberajú ovocie a spievajú ("Девицы, красавицы"). Tatiana s úzkosťou očakáva Onegina ("Здесь он, здесь Евгений!"). Ten prichádza s Tatianiným listom a na jej vyznania odpovedá chladnými, vyhýbavými slovami ("Когда бы жизнь домашним кругом"). Vysvetľuje jej, že sa nechce viazať, a radí Tatiane, aby sa v budúcnosti vyhla takýmto otvoreným prejavov svojich citov.

Druhé dejstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Štvrtý obraz: Tančiareň v Larinovej dome.
Koná sa ples na počesť Tatianiných menín. Medzi hosťami je aj Lenskij a s ním prišiel opäť i Onegin. Oneginovi je ľúto Tatiany a do zúrivosti ho privádzajú reči klebetných žien o nich dvoch. Rozhodne sa Lenskému pomstiť za to, že ho tam vzal a flirtuje a tancuje s Oľgou. Lenskij strašne žiarli ("Ужель я заслужил от вас насмешку эту?"). Francúz Triquet prednáša kuplet na počesť oslávenkyne ("A cette fête coviés"). Onegin naďalej vytrvalo provokuje Lenského ("Ты не танцуешь, Ленский?"). Ten to vezme smrteľne vážne a vyzýva Onegina na súboj ("В вашем доме! В вашем доме!"). Ten výzvu prijíma.

Súboj Onegina s Lenským.

Piaty obraz: Na brehu rieky, skoro ráno.
Nasledujúceho rána čaká Lenskij a jeho sekundant Zareckij, na dohodnutm mieste na Onegina ("Куда, куда, куда вы удалились"). Konečne prichádza Onegin aj so svojim sekundantom. Aj keď Lenského i Onegina už prešla zlosť, ani jeden z nich nemôže ustúpiť. Padá výstrel a Lenskij klesá mŕtvy.

Tretie dejstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Šiesty obraz: Bál v dome bohatého šľachtica v Petrohrade, o niekoľko rokov neskôr.
Onegin sa po dlhom čase vracia domov, znudený a znechutený ("И здесь мне скучно!"). Prichádza na bál a tam stretáva priateľa, knieža Gremina. Ten mu predstavuje svoju manželku, ktorou nie je nikto iný ako Tatiana. Gremin spieva o svojom štastí a láske k Tatiane ("Любви все возрасты покорны"). Onegina sa zmocňuje vášnivá láska k tej, ktorú pred rokmi odmietol ("Ужель та самая Татьяна").


Siedmy obraz: Prijímací salónik u kniežaťa Gremina.
Onegin požiadal Tatianu o stretnutie. Vyznáva sa kňažnej zo svojich citov. Ani Tatiana neskrýva, že Onegina stále miluje. Teraz však už nie je slobodná, je viazaná povinnosťou voči manželovi, a preto nemôže vypočuť Oneginove prosby ("Онегин! Я тогда моложе"). Ich cesty sa navždy rozchádzajú.

Významné árie a hudobné čísla[upraviť | upraviť zdroj]

 • "Ах, Таня, Таня!": ária Oľgy z prvého dejstva
 • "Пускай погибну я, но прежде": ária Tatiany z prvého dejstva
 • "Когда бы жизнь домашним кругом": ária Onegina z prvého dejstva
 • "Куда, куда вы удалились, весны моей златые дни": ária Lenského z druhého dejstva
 • Polonéza z úvodu tretieho dejstva
 • "Любви все возрасты покорны": ária Gremina z tretieho dejstva
 • Finále: "Онегин! Я тогда моложе": duet Onegina a Tatiany

Inštrumentácia[upraviť | upraviť zdroj]

Inštrumentácia opery:[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. a b ZVARA, Vladimír (Ed.): Bulletin k inscenácii Eugen Onegin. Bratislava: Slovenské národné divadlo. 2005.
 2. Archivovaná kópia [online]. [Cit. 2008-07-29]. Dostupné online. Archivované 2012-11-04 z originálu.
Opery
Piotra Iľjiča Čajkovského

Vojvoda (1868) · Undina (1869) · Opríčnik (1874) · Kováč Vakula (1876) · Eugen Onegin (1879) · Panna orleánska (1881) · Mazeppa (1884) · Črievičky (1887) · Čarodejka (1887) · Piková dáma (1890) · Jolanta (1892) ·

z  d  u