Europalace

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Súradnice: 49° 12′ 37.51″ s.š., 18° 45′ 34.35″ v.d.

Europalace
Europalace vľavo a The Cube

Europalace je už skolaudovaná polyfunkčná budova a druhá najvyššia budova v Žiline. Nachádza sa na sídlisku Vlčince, na ulici Vysokoškolákov, z druhej strany je Obchodná ulica. Poloha budovy na návrší zabezpečuje jej viditeľnosť zo širokého okolia Žiliny.

V dolnej časti budovy sú obchodné priestory, v ktorých dnes sídli Klientské centrum Ministerstva Vnútra. Veža je využívaná ako obytný súbor. Budova poskytne 128 prevažne luxusných bytov a podzemné parkovisko pre bývajúcich a aj návštevníkov Klientského centra v podzemných garážiach.[1]

Konštrukcia[upraviť | upraviť zdroj]

Stavbu realizovala developerská spoločnosť SSIM na základe projektu architekta Michala Diviša. Budova sa skladá z troch blokov, blok A (veža), blok B a polyfunkčný blok C. Statiku budovy na jej priečelí zabezpečujú masívne stĺpy. Konštrukčný systém budovy je doskový.

Má 22 poschodí a výšku 72 metrov.[2] Výkopové práce na budove začali v marci 2007[3] a mala byť pôvodne dokončená už v roku 2009.[1] Hrubá stavba bola dokončená na konci roka 2009. V súčasnosti je budova už dostavaná, a v roku 2010 už aj skolaudovaná.

Kritika[upraviť | upraviť zdroj]

Europalace vzhľadom na to, že sa nachádza na sídlisku, kde sú bežne 11 podlažné bytové domy, nevyvolala taký odpor obyvateľov ako budova Amfiteater, ktorá bola postavená medzi rodinnými domami v mestskej časti Bôrik.[chýba zdroj] Otázna je dostavba Europalace II, ktorá mala už prebiehať, ale v súčasnosti je pozastavená. Táto časť mala obsahovať iba komerčné priestory bez bytov, teda prístavba obchodného centra k existujúcej budove.[4]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Martina Cifrová. Europalace – bývanie mestského štýlu v Žiline [online]. ASB, 06.03.2007, [cit. 2010-03-16]. Dostupné online.
  2. SSIM spol. s.r.o.. Zámer o posudzovaní vplyvov na životné prostredie [PDF online]. Žilina : november 2005, [cit. 2010-03-16]. Dostupné online.
  3. Polyfunkčný komplex Europalace v Žiline [online]. Jozef Feiler, [cit. 2010-03-16]. Dostupné online.
  4. Polyfunkčný komplex EUROPALACE 2 ulica Vysokoškolákov Žilina - Vlčince [online]. Environmental Impact Assessment, [cit. 2010-03-16]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]