Falcarius

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Falcarius
Falcarius.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Falcarius utahensis
Kirkland et al., 2005
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Falcarius bol rod stredne veľkého vtákovitého dinosaura, žijúceho v období spodnej kriedy (asi pred 121 až 112 miliónmi rokov) na území dnešného Utahu (USA). Pravdepodobne išlo o jedného z vývojovo najprimitívnejších zástupcov skupiny Therizinosauroidea. Jediný druh je Falcarius utahensis.[1][2]

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Lebka Falcaria

Tento maniraptor, merajúci 3 až 4 m na dĺžku a 1 m na výšku disponoval mimoriadne predĺženým krkom, malou hlavou, štíhlym telom a dlhým chvostom. Na silne vyvinutých a dlhých predných a zadných končatinách mal 10 až 13 cm dlhé pazúry. V prednej časti čeľustí mal zuby v tvare listov. Predpokladá sa, že bol všežravec a živil sa najmä malými zvieratami (jašterice) a rastlinami.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. KIRKLAND, J. I., ZANNO, L.E.; DEBLIEUX, D.D.; SMITH, N.D.; SAMPSON S.D. A new, basal-most therizinosauroid (Theropoda: Maniraptora) from Utah demonstrates a Pan-Laurasian distribution for Early Cretaceous therizinosauroids. Journal of Vertebrate Paleontology, 2004, roč. 24, čís. 3, s. 78A.
  2. KIRKLAND, J. I., ZANNO, L.E.; DEBLIEUX, D.D.; SAMPSON S.D.; CLARK, J. M. A primitive therizinosauroid dinosaur from the Early Cretaceous of Utah. Nature, 2005, roč. 435, s. 84 - 87.