Falcarius

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Falcarius
Falcarius.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Falcarius utahensis
Kirkland et al., 2005
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Falcarius bol rod stredne veľkého vtákovitého dinosaura, žijúceho v období spodnej kriedy (asi pred 121 až 112 miliónmi rokov) na území dnešného Utahu (USA). Pravdepodobne išlo o jedného z vývojovo najprimitívnejších zástupcov skupiny Therizinosauroidea. Jediný druh je Falcarius utahensis.[1][2]

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Lebka Falcaria

Tento maniraptor, merajúci 3 až 4 m na dĺžku a 1 m na výšku disponoval mimoriadne predĺženým krkom, malou hlavou, štíhlym telom a dlhým chvostom. Na silne vyvinutých a dlhých predných a zadných končatinách mal 10 až 13 cm dlhé pazúry. V prednej časti čeľustí mal zuby v tvare listov. Predpokladá sa, že bol všežravec a živil sa najmä malými zvieratami (jašterice) a rastlinami.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. KIRKLAND, J. I., ZANNO, L.E.; DEBLIEUX, D.D.; SMITH, N.D.; SAMPSON S.D. A new, basal-most therizinosauroid (Theropoda: Maniraptora) from Utah demonstrates a Pan-Laurasian distribution for Early Cretaceous therizinosauroids. Journal of Vertebrate Paleontology, 2004, roč. 24, čís. 3, s. 78A.
  2. KIRKLAND, J. I., ZANNO, L.E.; DEBLIEUX, D.D.; SAMPSON S.D.; CLARK, J. M. A primitive therizinosauroid dinosaur from the Early Cretaceous of Utah. Nature, 2005, roč. 435, s. 84 - 87.