Ferdinand von Zeppelin

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ferdinand von Zeppelin
nemecký konštruktér vystužených vzducholodí
Ferdinand von Zeppelin
Rod. menoFerdinand Adolf Heinrich August Graf von Zeppelin
Narodenie8. júl 1838
Konstanz, Bádenské veľkovojvodstvo (dnešné Nemecko)
Úmrtie8. marec 1917 (78 rokov)
Berlín, Nemecké cisárstvo (dnešné Nemecko)
Štátna príslušnosťWürttemberské kráľovstvo (1855–1917)
Nemecké cisárstvo (1871–1917)
ManželkaIsabella Freiin von Wolffová (od 1869)
PodpisFerdinand von Zeppelin, podpis
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Ferdinand von Zeppelin

Ferdinand von Zeppelin, celým menom Ferdinand Adolf Heinrich August Graf von Zeppelin (* 8. júl 1838, Konstanz – † 8. marec 1917, Berlín), bol nemecký generál a konštruktér vystužených vzducholodí.

Narodil sa württemberskému dvornému maršalovi grófovi Friedrichovi von Zeppelin a jeho manželke Amélie Macaire. Vyrastal v Konstanzi pri Bodamskom jazere a na neďalekých majetkoch vo švajčiarskom Girsbergu.

Od roku 1853 študoval vojenskú školu v Ludwigsburgu pri Stuttgarte. Od roku 1863 pôsobil ako pozorovateľ v americkej občianskej vojne, ktorej sa neskôr zúčastnil na strane Severu. Tam aj 19. augusta 1865 vzlietol k svojmu prvému balónovému letu. Od roku 1865 bol pobočníkom württemberského kráľa. Osvedčil sa počas prusko-rakúskej vojny a bol prevelený do Berlína. Vojenskú službu ukončil roku 1891 ako generálporučík.

Prvú vzducholoď začal stavať v roku 1899 ako 61-ročný. V roku 1900 vzlietla nad Bodamským jazerom prvá vzducholoď LZ 1 dlhá 128 m, a zotrvala vo vzduchu 18 minút. Nemecká vláda, ktorá v roku 1894 nepodporila Zeppelinov projekt na stavbu vzdušného plavidla, sa po tomto prvom lete ponúkla, že bude spolufinancovať projekt.

Počas ďalších rokov svoje vzducholode zdokonaľoval, ale po kríze LZ 4 v roku 1907, kedy vzducholoď zničila silná búrka, sa zdalo, že jeho projekty končia. Zachránila ich ale ľudová zbierka, kedy sa na výstavbu novej vzducholode vyzbieralo šesť miliárd mariek.

Pred prvou svetovou vojnou patrili Zeppelinove podniky k najväčším v Nemecku. Postupne v nich ale strácal vplyv, a stal sa skôr národnou ikonou. Bola po ňom pomenovaná najslávnejšia vzducholoď medzivojnového obdobia LZ 127 Graf Zeppelin.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]