František Bartko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
František Bartko
slovenský generál, náčelník Štábu požiadaviek a dlhodobého plánovania Generálneho štábu
Narodenie13. apríl 1954 (69 rokov)
Prešov, Slovensko

Brigádny generál doc. Ing. František Bartko, CSc. (* 13. apríl, 1954, Prešov) je slovenský generál.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1977 bol po absolvovaní Vojenskej vysokej školy vo Vyškove na Morave prijatý v hodnosti poručík za vojaka z povolania. Po ukončení štúdia ostal na škole pôsobiť ako veliteľ čaty. V roku 1979 bol ustanovený do funkcie veliteľa roty školského práporu v Martine. Od roku 1981 začal svoju vojenskú pedagogickú činnosť v Martine, a potom v Liptovskom Mikuláši. Tam postupne pôsobil v pedagogických funkciách. V roku 1994 stal vedúcim Katedry mechanizovaného a tankového vojska.

V roku 1996 absolvoval kurz francúzskeho jazyka v Kanade. Po jeho absolvovaní bol ustanovený do funkcie prorektora pre vedeckú činnosť a v roku 1997 sa stal dekanom fakulty pozemného vojska vojenskej akadémie v Liptovskom Mikuláši.

V roku 2000 absolvoval štúdium na Akadémii obrany ozbrojených síl v Paríži a po jeho absolvovaní začal v hodnosti plukovníka gšt. pracovať v riadiacich štábnych funkciách na Generálnom štábe OS SR. V roku 2004 bol ustanovený do funkcie náčelníka Štábu požiadaviek a dlhodobého plánovania Generálneho štábu. Svoju činnosť tam ukončil v roku 2007

Koncom roka 2007 prešiel do služieb vojenskej diplomacie, kde sa stal na slovenskom veľvyslanectve vo Francúzsku pridelencom obrany pre Francúzsko, Španielsko, Portugalsko a Taliansko.

Do prvej generálskej hodnosti brigádny generál ho prezident SR vymenoval 26. augusta 2004. Ovláda francúzsky, anglicky a rusky jazyk.

Miesta vojenského pôsobenia[upraviť | upraviť zdroj]

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Medaila „Za službu vlasti“, Medaila „Za zásluhy o obranu vlasti“, Pamätná medaila ministra obrany I. stupeň, Medaila „Za vernosť ozbrojeným silám“ II. Stupeň, Čestný odznak ozbrojených síl SR I. stupeň, Rád Francúzskej republiky „Veliteľ národného radu za zásluhy“ (L’Ordre National du Mérite), a ďalšie.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Štaigl, J. a kolektív: Generáli - slovenská vojenská generalita 1918 – 2009, Magnet Press, Slovakia 2009, str. 11 až 12