Fukuiraptor

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fukuiraptor
Fukuiraptor BW.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Fukuiraptor kitadaniensis
Azuma a Currie, 2000
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Fukuiraptor je vyhynutý rod stredne veľkého dravého dinosaura, predstaviteľa skupiny Carnosauria. Vyskytoval sa na území dnešného Japonska v období spodnej kriedy a jeho doteraz jediným druhom je Fukuiraptor kitadaniensis.

Vedci sa pôvodne domnievali, že išlo o dromaeosaurida (podľa výrazného pazúra na prednej končatine), neskôr však zistili, že bol skôr príbuzný rodu Allosaurus. Typový jedinec je reprezentovaný fosílnou kostrou s celkovou dĺžkou asi 4,2 metra (pravdepodobne však išlo o nedospelého jedinca). Ďalšie objavené jedince na tejto lokalite však boli ešte menšie ako holotyp, v najmenšom prípade dokonca menšie ako 1/4 veľkosti holotypu.[1]

Dnes je tento dinosaurus pokladaný za vývojovo primitívneho zástupcu kladu Allosauroidea, príbuzného napríklad rodu Australovenator.[2]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. CURRIE, P. J., AZUMA, Y. New specimens, including a growth series, of Fukuiraptor (Dinosauria, Theropoda) from the Lower Cretaceous Kitadani Quarry of Japan. Paleont. Soc. Korea, 2006, roč. 22, čís. 1, s. 173 – 193.
  2. BENSON, R. B. J., CARRANO, M. T., BRUSATTE, S. L. A new clade of archaic large-bodied predatory dinosaurs (Theropoda: Allosauroidea) that survived to the latest Mesozoic. Naturwissenschaften, 2010, roč. 97, čís. 1, s. 71 – 78. DOI10.1007/s00114-009-0614-x.

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Fukuiraptor na českej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]