Glutaman sodný

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Glutaman sodný
Názov chemikálie Glutaman sodný
Skratky MSG, E 621
Chemický vzorec NaC5NO4H8
Iné názvy Mononatriumglutamat
Molekulová hmotnosť 169,13 g/mol
Bod topenia 232 °C
Hustota
CAS 6106-04-3
Glutaman sodný
Kryštáliky glutamanu sodného

Glutaman sodný je sodná soľ kyseliny glutámovej. Komerčne je dostupný aj pod názvom glutasoľ. Známy aj pod označením MSG (z angl. monosodium glutamate) alebo Vetsin.

Vlastnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Je biely kryštalický prášok, dobre rozpustný vo vode.

Použitie[upraviť | upraviť zdroj]

Glutaman sodný sa používa v potravinárskom priemysle ako dochucovadlo a prostriedok na zvýrazňovanie chuti pod označením E 621. Používa sa hlavne v instantných polievkach a omáčkach i v zemiakových lupienkach, v niektorých koreninách, ochucovadlách, ale aj v mrazených mäsových a zeleninových výrobkoch. Široké uplatnenie má v ázijskej kuchyni.

Glutaman sodný aktivuje chuťové receptory jednej z piatich základných chutí - umami.

Škodlivosť[upraviť | upraviť zdroj]

Mnohé štúdie vedené či už samotnými výrobcami, ale predovšetkým nezávislými inštitúciami škodlivosť glutamánu v množstvách používaných v potravinách nepreukázali[1]. Nadmerné užívanie môže vyvolať zdravotné problémy, najmä zvracanie, tuhnutie svalov, búšenia srdca, bolesti hlavy, studený pot a závraty[chýba zdroj].

Výroba[upraviť | upraviť zdroj]

Prirodzene sa vyrába ľubovoľnými procesmi, pri ktorých dochádza k štiepeniu bielkovín (sušenie, fermentácia, zrenie či pomalé varenie) alebo zo sušených rias.

Priemyselne sa čistý glutaman sodný najčastejšie vyrába z hydrolyzátu kvasiniek pestovaných na substrátoch obsahujúcich škrob (najmä zemiaky, múka, cukrová repa, melasa...). Získaná zmes aminokyselín sa delí a čistá kyselina glutámová sa čiastočne zbavuje kyslosti (neutralizuje) hydroxidom sodným.

HOOC-CH(NH2)-CH2-CH2-COOH + NaOH → HOOC-CH(NH2)-CH2-CH2-COONa + H2O

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]