Grandpower K100

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Grandpower K100

Model K100 ako štandardná SA/DA služobná zbraň
Typ: poloautomatická pištoľ
Miesto pôvodu: Slovensko Slovensko
História služby
Používaná: 1998 – súčasnosť
História výroby
Konštruktér: Jaroslav Kuracina
Navrhnuté: 1994
Výrobca: Grand Power
Vyrobené: 1998
Počet vyrobených kusov: 20 000 kusov
Varianty: Pozri Modifikácie
Základné údaje
Hmotnosť: 820 g
Dĺžka: 202,5 mm
Dĺžka hlavne: 108 mm
Šírka: 40 mm
Výška: 133,5 mm (bez zásobníka)
Typ náboja: 9 × 19 mm Parabellum
Kaliber: 9 mm
Zásobovanie muníciou: 15 nábojov
Grand Power logo
Grand Power logo

K100 je poloautomatická pištoľ slovenskej výroby vyrábaná firmou GrandPower s.r.o. sídliacou v Banskej Bystrici.

Konštruktérom K100 je Ing. Jaroslav Kuracina, ktorý ju začal konštruovať v roku 1994, kedy vznikli prvé náčrty. Patent bol podaný v 1996. Prvý prototyp, nazývaný K1, vznikol roku 1998. Roku 2002 bola založená firma GrandPower. Firma vyrába okrem tejto zbrane jej iné vyhotovenia a pracuje na nových projektoch.

Skratka K100 sa skladá zo začiatočného písmena konštruktérovho priezviska a 100 v názve znamená, že Ing. Kuracina mal v čase vzniku hmotnosť 100 kg. Niekedy sa však vysvetľuje ako kilo 100, čo v americkej angličtine znamená stotisíc. Je to preto, že niekoľko kusov dokázalo vystrieľať viac ako 110-tisíc výstrelov bez zmenenia rozptylu strely.

Približne 10 000 kusov bolo vyvezených do zahraničia, najmä do USA.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

K100 je poloautomatická zbraň, štandardná SA/DA s pádovou poistkou, stranovo nastaviteľnými mieridlami a plastovými hmatníkmi manuálnej poistky. Vyznačuje sa vysokou presnosťou streľby, životnosťou a spoľahlivosťou. Tieto vlastnosti sú výsledkom unikátnej konštrukcie odomykania záveru pomocou rotácie hlavne o 42° po priečne uloženom čape. Hlaveň počas odomykania pri streľbe nemá žiadnu vertikálnu výchylku, iba rotuje okolo svojej osi, čo má vplyv na hladký chod a presnosť zbrane. Povrch kovových súčiastok je nitridovaný metódou Tenifer-QPQ a hrubostenná hlaveň dĺžky 108 mm má vzhľadom na kvalitu použitého materiálu a jej hrúbku garantovanú životnosť 50 000 výstrelov. Zbraň je plne obojstranne ovládateľná má v súčasnosti najkratší reset spúšte na trhu.

Rozmery[upraviť | upraviť zdroj]

Celková dĺžka štandardných modelov je 202,5 mm (187,5 mm pre model semicompakt). Výška bez zásobníku je 133,5 mm. Zbraň má šikmé skosenie hrán po dĺžke záveru. Maximálna šírka rámu je 40 mm pričom rukoväť je široká 30,49 mm. Zbraň je teda vhodnou i pre strelcov s malou rukou. Kapacita dvojradového zásobníku je 15 nábojov (s modifikovaným podavačom 17 nábojov). U nového rámu Mark6 je zdrsnenie inovované a ergonómia rukoväte ešte viac univerzálna a vhodná pre všetky typy rúk.

Ovládanie[upraviť | upraviť zdroj]

Ovládanie zbrane je plne obojstranné. Zdrsnené plochy na ráme zlepšujú držanie zbrane aj s mokrými rukami a hlboké drážkovanie na závere zvyšujú istotu jeho úchopu pri naťahovaní aj so silne znečistenými rukami. Zásobník má plastovú pätku, ktorá svojím tvarom ukončuje líniu úchopu strieľajúcej ruky a zároveň zvýrazňuje moderný design zbrane. Úchop tejto zbrane je veľmi pohodlný, ale pôsobí mierne nevyvážene kvôli vyššej hmotnosti záveru.

Mieridlá[upraviť | upraviť zdroj]

Dĺžka zámernej je u pištole K100 156 mm, čo jej dáva s ohľadom na princíp uzamknutia záveru a použité mieridlá dobré predpoklady na vysokú presnosť. V kombinácii s voliteľným mikrometricky nastaviteľným cieľnikom a svetlovodnou muškou je zbraň vhodná aj na presnú terčovú streľbu.

S pištoľou K100 sú štandardne dodávané mieridlá vlastnej konštrukcie pozostávajúce zo zaobleného kovového cieľniku a plastovej mušky. Muška je pevná a cieľnik je v rybinovej drážke stranovo nastaviteľný, fixovaný červíkom. Pre lepšie mierenie za zhoršených svetelných podmienok majú trojbodové zvýraznenie bielou farbou. Mieridlá sú nízkou siluetou a zaoblenými hranami vhodné ja pre skryté nosenie.

Bezpečnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Zbraň má integrovanú vonkajšiu manuálnu poistkou, pričom u modelov bez manuálnej poistky (QA, DAO a QPC9) preberá bezpečnosť zvýšený odpor spúšťacieho mechanizmu. Kladivo možno umiestniť do bezpečnej polohy na bezpečnostný ozub. Plávajúci úderník je blokovaný pádovou poistkou, takže ani pri páde nabitej zbrane z výšky nemôže dôjsť k výstrelu. Hrubostenná hlaveň z chróm-vanádovej ocele s povrchovou tvrdosťou 53 HRc zasa zaručuje bezpečnosť aj pri zlyhaní streliva a opätovnom výstrele do upchatej hlavne. Zbraň podľa výrobcu spĺňa najprísnejšie kritériá na bezpečnosť služobných zbraní.

Spoľahlivosť[upraviť | upraviť zdroj]

Zbraň vďaka niektorým revolučným riešeniam vo svojej konštrukcii vykazovala pri kusoch z prvých sérii čiastočnú citlivosť na použité strelivo. Nekvalitné náboje niektorých výrobcov nespĺňajúce normu CIP svojimi zádržkami znižovali spoľahlivosť K100 v očiach odbornej verejnosti. Zbraň však následnou aktívnou spoluprácou výrobcu najmä so športovými strelcami prešla vývojom ku maximálnej spoľahlivosti. Vďaka tomu spĺňa súčasná produkcia najprísnejšie podmienky použitia na osobnú ochranu „prvej línii“. Povesť výborného športového náčinia dokazujú strelci vyzbrojení K100 úspešne sa zúčastňujúci na medzinárodných streleckých súťažiach.

Odolnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Jedna z pištolí Grand Power K100 s výrobným číslom B000776 určená na dlhodobé skúšky životnosti nastrieľala 112 470 rán bez zistenia zmeny geometrie vývrtu, teda s nezmeneným rozptylom. Uvedený kus bol k dispozícii k verejnému odskúšaniu návštevníkom strelnice Jegorové kasárne vo Zvolene kde túto úctyhodnú porciu počas testovania nastrieľala. V tomto svetle tak nadobúda označenie K100 nový význam: K100 = kilo100 = 100tisíc výstrelov.

Táto zbraň bola úmyselne ponechávaná v streľbou znečistenom stave no pravidelne mazaná. Navzdory svojmu vnútornému znečisteniu si zachovala svoju funkčnosť i presnosť. Počas celého funkčného obdobia kedy bola v prevádzke sa menili len 2 vratné pružiny a počas daného počtu výstrelov bolo zaznamenaných okolo 50 zádržiek spôsobených pravdepodobne chybnou muníciou (nevyhodenie nábojnice).

Modifikácie[upraviť | upraviť zdroj]

Model Foto Popis
K100 k105 R Štandardná SA/DA služobná zbraň s pádovou poistkou, stranovo nastaviteľnými mieridlami a plastovými hmatníkmi manuálnej poistky
Kaliber: 9mm Luger, Režim: SA/DA – dvojčinný systém, Odpor spúšte: 25/34N, Kapacita zásobníku: 15, Celková dĺžka 202,5 mm, Výška bez zásobníka: 133,5 mm, Celková šírka: ~40 mm, Dĺžka hlavne: 108 mm, Hmotnosť bez zásobníka: 740 g, Hmotnosť s prázdnym zásobníkom: 820 g, Bezpečnostné prvky: manuálna poistka bezpečnostný ozub na kohúte, blokácia úderníku, Mieridlá v základnom prevedení: kovový stranovo nastaviteľný cieľnik plastová muška
K100 DAO k105 R K100 DAO (Double Action Only) je svojou bezpečnosťou určený na každodenné nosenie pre obranné účely. Absentuje manuálna poistka, je nahradená vysokým odporom spúšte.
Kaliber: 9mm Luger, Režim: DAO – systém s čisto dvojčinnou funkciou, Odpor spúšte: 34N, Kapacita zásobníku: 15, Celková dĺžka 202,5 mm, Výška bez zásobníka: 133,5 mm, Celková šírka: ~40 mm, Dĺžka hlavne: 108 mm, Hmotnosť bez zásobníka: 740 g, Hmotnosť s prázdnym zásobníkom: 820 g, Bezpečnostné prvky: bezpečnostný ozub na kohúte, blokácia úderníku, Mieridlá v základnom prevedení: kovový stranovo nastaviteľný cieľnik plastová muška
K100 QA k105 R Model K100 QA (Quick Action) využíva predpätie bicieho kohúta, ktorý sa pri svojej činnosti vracia do východiskovej polohy obdobne, ako pri DAO režime. Dĺžka kroku kohúta je však na rozdiel od DAO skrátená pri zachovanom odpore v rozmedzí 29-34N. Absencia manuálnej poistky zvyšujúca kompaktibilitu je kompenzovaná charakterom spúšťacieho systému.

kaliber: 9mm Luger, Režim: QA – systém s predpnutým bicím kohútom, Odpor spúšte: 34N, Kapacita zásobníku: 15, Celková dĺžka 202,5 mm, Výška bez zásobníka: 133,5 mm, Celková šírka: ~40 mm, Dĺžka hlavne: 108 mm, Hmotnosť bez zásobníka: 740 g, Hmotnosť s prázdnym zásobníkom: 820g, Bezpečnostné prvky: bezpečnostný ozub na kohúte, blokácia úderníku, Mieridlá v základnom prevedení: kovový stranovo nastaviteľný cieľnik, plastová muška

K100 Target k105 R K100 SA/DA model Target má mikrometrický stranovo aj výškovo nastavitelný cieľnik, mušku s optickým vláknom, upravenú spúšť s krátkym chodom a nízkym odporom a tlačidlo zásobníku s rozšírenou dotykovou plochou. Je určený na športovú streľbu a disciplíny praktickej streľby (IPSC, IDPA). V štandardnej kombinácii je osadená plastovými hmatníkmi manuálnej poistky a SA/DA režimom.
Kaliber: 9mm Luger, Režim: SA/DA – dvojčinný systém, Odpor spúšte: 25/34N, Kapacita zásobníku: 15, Celková dĺžka 202,5 mm, Výška bez zásobníka: 133,5 mm, Celková šírka: ~40 mm, Dĺžka hlavne: 108 m m, Hmotnosť bez zásobníka: 740 g, Hmotnosť s prázdnym zásobníkom: 820 g, Bezpečnostné prvky: manuálna poistka, bezpečnostný ozub na kohúte, blokácia úderníku, Mieridlá v základnom prevedení: kovový mikrometricky nastaviteľný cieľnik, muška s červeným svetlovodným vláknom
K100 Silver k105 R Model K100 Silver sa líši od ostatných modelov iba niklovaným záverom. Zbraň je teda možné dodať podľa požiadavky zákazníka ako model P1, Mark6, Target, DAO, QA, GPC9, Whisper, 102R, 105R a v ľubovolnej kombinácii všetkých prezentovaných doplnkov.
GPC9 k105 R Model K100 GPC9 s DAO režimom je zákazkový ekonomický model určený na export. Zbraň nemá manuálnu a pádovú poistku. Je osadená plastovými mieridlami s bielou linkou typu Novak a plastovým tlačidlom vypúšťania zásobníku. Palečník kohúta je zaoblený.
Kaliber: 9mm Luger, Režim: DAO – systém s čisto dvojčinnou funkciou, Odpor spúšte: 34N, Kapacita zásobníku: 15, Celková dĺžka 202,5 mm, Výška bez zásobníka: 133,5 mm, Celková šírka: ~40 mm, Dĺžka hlavne: 108 mm, Hmotnosť bez zásobníka: 740 g, Hmotnosť s prázdnym zásobníkom: 820g, Bezpečnostné prvky: bezpečnostný ozub na kohúte, Mieridlá v základnom prevedení: plastový stranovo nastaviteľný cieľnik, plastová muška
K100 Dynamic (Mark6) k105 R Športový špeciál. Model Dynamic so SA/DA režimom môže byť postavený na K100 i Mk6 ráme v závislosti od požiadavky zákazníka. Kombináciou doplnkov je špeciál určený hlavne pre divíziu Production disciplín strieľaných podľa pravidiel IPSC. Mieridlá pozostávajú v základe zo športového mikrometricky nastaviteľného kovového cieľnika a športovej svetlovodnej mušky. Rám je osadený zväčšeným vypúšťačom zásobníku. Spúšťový mechanizmus je ladený. Súčasťou každého balenia sú 2 zásobníky na 17 nábojov.
Kaliber: 9mm Luger, Režim: SA/DA - dvojčinný systém, Odpor spúšte: 25/34N, Kapacita zásobníku: 17, Celková dĺžka 202,5 mm, Výška bez zásobníka: 133,5 mm, Celková šírka: ~40 mm, Dĺžka hlavne: 108 mm, Hmotnosť bez zásobníka: 740 g, Hmotnosť s prázdnym zásobníkom: 820 g, Bezpečnostné prvky: manuálna poistka, bezpečnostný ozub na kohúte, blokácia úderníku, Mieridlá v základnom prevedení: kovový stranovo nastaviteľný športový cieľnik, svetlovodná muška
K100 Whisper k105 R Model Whisper so SA/DA režimom má predĺženú hlaveň so závitom pre tlmič hluku výstrelu, ktorý je v rámci platnej legislatívy ponúkaný ku zbrani ako voliteľné príslušenstvo. V štandardnej kombinácii je zbraň osadená športovými mieridlami (mikrometricky nastaviteľným cieľnik a muška so svetlovodným vláknom). Zbraň sa vyrába aj ako model Target, DAO, QA, GPC9, Silver, 102R, 105R. Whisper je dodávaný len pre ozbrojené zložky, alebo na základe povolenia príslušného ministerstva.
Kaliber: 9mm Luger, Režim: SA/DA, DAO, QA, Odpor spúšte: 25/34N, Kapacita zásobníku: 15, Celková dĺžka 202,5 mm (bez presahu hlavne), Výška bez zásobníka: 133,5 mm, Celková šírka: ~40 mm, Dĺžka hlavne: 120 mm, Hmotnosť bez zásobníka: 740 g, Hmotnosť s prázdnym zásobníkom: 820 g, Bezpečnostné prvky: manuálna poistka, bezpečnostný ozub na kohúte, blokácia úderníku, Mieridlá: kovový mikrometricky nastaviteľný cieľnik, muška s červeným svetlovodným vláknom
K102 R k105 R Model K102 R so SA/DA režimom je charakteristický možnosťou prepnutia do DOUBLE TAP režimu streľby. Manuálna poistka má tri polohy. V horizontálnej polohe je zbraň zaistená, v polohe nahor odistená v semi režime a v polohe nadol je zbraň na režime dávkou 2 rán. Mieridlá pozostávajú v základe zo stranovo nastaviteľného kovového cieľnika a plastovej mušky.
Kaliber: 9mm Luger, Režim: SA/DA, Odpor spúšte: 25/34N, Kapacita zásobníku: 15, Celková dĺžka 202,5 mm, Výška bez zásobníka: 133,5 mm, Celková šírka: ~40 mm, Dĺžka hlavne: 108 mm, Hmotnosť bez zásobníka: 740 g, Hmotnosť s prázdnym zásobníkom: 820 g, Bezpečnostné prvky: manuálna poistka, bezpečnostný ozub na kohúte, blokácia úderníku, Mieridlá: kovový stranovo nastaviteľný cieľnik, plastová muška
K105 R k105 R Model K105 R so SA/DA režimom je charakteristický možnosťou prepnutia do plne automatického režimu streľby. Svojou vlastnosťou teda spadá medzi subkompaktné samopaly bez ramennej opierky. Manuálna poistka má tri polohy. V horizontálnej polohe je zbraň zaistená, v polohe nahor odistená v semi režime a v polohe nadol je zbraň v režime streľby plnou dávkou. Mieridlá pozostávajú v základe zo stranovo nastaviteľného kovového cieľnika a plastovej mušky.
Kaliber: 9mm Luger, Režim: SA/DA, Odpor spúšte: 25/34N, Kapacita zásobníku: 15, Celková dĺžka 202,5 mm, Výška bez zásobníka: 133,5 mm, Celková šírka: ~40 mm, Dĺžka hlavne: 108 mm, Hmotnosť bez zásobníka: 740 g, Hmotnosť s prázdnym zásobníkom: 820 g, Bezpečnostné prvky: manuálna poistka, bezpečnostný ozub na kohúte, blokácia úderníku, Mieridlá: kovový stranovo nastaviteľný cieľnik, plastová muška
K100 Mark6 k105 R Model Mk6 so SA/DA režimom postavený na novom ráme je výsledkom zapracovania najprísnejších požiadaviek kladených na univerzálnu zbraň vhodnú svojou ergonómiou, ako pre strelcov praktických disciplín, tak i pre špeciálne jednotky silových zložiek. Po konzultácii so športovými strelcami došlo ku zmene zdrsnenia v záujme ešte väčšej efektivity a k vytvoreniu nového nábehu do zásobníkovej šachty. Rám má nový kolmý lučík a možnosť voľby medzi vypúšťaním zásobníku pomocou tlačidla alebo páčky. Pre ozbrojené zložky je predná časť rámu osadená univerzálnou taktickou lištou MIL STD 1913 Picantinny rail. Manuálna poistka má nové plastové hmatníky s výstupkom. Mieridlá pozostávajú v základe zo stranovo nastaviteľného kovového cieľnika a plastovej mušky.
Kaliber: 9mm Luger, Režim: SA/DA – dvojčinný systém, Odpor spúšte: 25/34N, Kapacita zásobníku: 15, Celková dĺžka 202,5 mm, Výška bez zásobníka: 133,5 mm, Celková šírka: ~40 mm, Dĺžka hlavne: 108 mm, Hmotnosť bez zásobníka: 740 g, Hmotnosť s prázdnym zásobníkom: 820 g, Bezpečnostné prvky: manuálna poistka, bezpečnostný ozub na kohúte, blokácia úderníku, Mieridlá v základnom prevedení: kovový stranovo nastaviteľný cieľnik, plastová muška
P1 k105 R Model P1 je semiokompaktný SA/DA model postavený na novom ráme Mk6 s univerzálnou taktickou lištou. Podľa požiadavky zákazníka môže byť osadený aj starším štandardným rámom. Záver a hlaveň P1 sú kratšie, čím dáva zbrani oproti štandardnej veľkosti väčšiu kompaktnosť pri zachovaní palebnej kapacity a pohodlného držania. To ocenia hlavne jej užívatelia v rámci skrytého nosenia na osobnú ochranu. Presnosť a nástrel zostávajú u P1 navzdory zmene dĺžky hlavne na úrovni štandardných modelov. Manuálna poistka má nové plastové hmatníky s výstupkom. Mieridlá pozostávajú zo stranovo nastaviteľného kovového cieľnika a plastovej mušky.
Kaliber: 9mm Luger, Režim: SA/DA – dvojčinný systém, Odpor spúšte: 25/34N, Kapacita zásobníku: 15, Celková dĺžka 187,5 mm, Výška bez zásobníka: 133,5 mm, Celková šírka: ~40 mm, Dĺžka hlavne: 93 mm, Hmotnosť bez zásobníka: 690 g, Hmotnosť s prázdnym zásobníkom: 770 g, Bezpečnostné prvky: manuálna poistka, bezpečnostný ozub na kohúte, blokácia úderníku, Mieridlá v základnom prevedení: kovový stranovo nastaviteľný cieľnik, plastová muška

História[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavným konštruktérom pištole K100 je Ing. Jaroslav Kuracina. Ide prakticky o vylepšenú verziu jeho pištole K1 vyrobenej v Kinex Grand, ktorej predchádzal po prvých konštrukčných plánoch z roku 1994 model Q2000. V súčasnosti sú po miernych úpravách, ktoré nasledovali po overovacej 370 kusovej A sérii s doživotnou zárukou v predaji pištole K100 z riadnych sérii s 5 ročnou zárukou.

Konštruktér sa pri riešení systému uzamykania nechal inšpirovať Rakúsko-Uhorskou pištoľou Steyr 1912 Huga Murghtálera. Od prvých náčrtov (1994) až po riadnu výrobnú sériu (2003) ubehlo 9 rokov.

 • 1994 : Prvé náčrty konštrukcie zbrane
 • 1996 : Podanie patentovej prihlášky a následne prihlásený medzinárodný patent.
 • 1997 : Prvý funkčný vzor pištole vyrobený v Považských strojárňach Považská Bystrica s označením Q2000 a výrobným číslom E001.
 • 1998 : Prvé prototypy K1 vyrobené v Kinex Grand – dcérskej spoločnosti Kinex Bytča.
 • 2000 : Po prvýkrát bola K1 predstavená na výstave IWA v Norimbergu.
 • 2002 : Modifikácia K1 a zmena názvu na K100, pre nedostatok výrobných kapacít preberá výrobu pre Grand Power firma Kops s.r.o v Detve.
 • 2003 : Overovacia séria 370 ks vyrobených firmou Grand Power.
 • 2003 : 2. séria modifikovaná na základe testovania overovacej série.
 • 2004 : Portfólio firmy GP rozšírené o nové spúšťacie systémy v modeloch DAO a QA. Ekonomický model K100 s označením GPC9 a špeciálne automatické modely 102R a 105R pre silové zložky.
 • 2005 : III. séria, rozšírenie ponukového listu o nový model K100 Whisper a ohlásené pokročilé štádium spracovania modelu K100 Compakt(skrátená o 15 mm) postavenom už na novom prevedení plastového rámu zbrane s dôrazom na účelnosť.
 • 2006 : Predstavenie prvých modelov K100 Mk6 určených na certifikáciu do USA a následné dokončenie certifikácie.
 • 2006 : Predstavenie semikompaktného modelu P1.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]


Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]