Gungnir

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odin od Lee Lawrie (1939)

Gungnir (staroseverskykolísavý“) je magický oštep patriaci Odinovi, ktorý je známy predovšetkým svojou vlastnosťou, že nikdy neminie svoj cieľ.

Svedectvá[upraviť | upraviť zdroj]

Poetická Edda[upraviť | upraviť zdroj]

V Poetickej Edde báseň Völuspá opisuje vojnu medzi asmi a vanmi. Vojna začína, keď Odin hodí oštep ponad hlavy vanských bohov. Či je tento oštep práve Gungnir alebo nie, sa v básni nepíše.

V básni Sigrdrífumál valkýra Sigrdrífa radí Sigurdovi použitie magických rún. Hovorí mu, že rovnako ako na mnohých iných veciach boli runy vyrezané aj na hrote Gungniru.

Prozaická Edda[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa kapitoly 51 Prozaickej Eddy knihy Gylfaginning: Odin ide na čele einherjov, keď vstupuje na bojové pole počas Ragnaröku, má na sebe zlatú helmu krúžkový plášť a v ruke oštep Gungnir. Neskôr keď ho napáda vlk Fenrir ho má tiež.

V básni Skáldskaparmálsú popísane bližšie informácie o oštepe. Oštep je jeden z darov bohom, bol ukovaný trpaslíkmi známymi ako Synovia Ivaldiho pod vedením trpaslíka Dvalina. Oštep získal od trpaslíkov Loki, spolu s novými vlasmi pre bohyňu Sif (povodné jej ostrihal). Gungnir je opísaný ako oštep ktorý vždy zasiahne svoj cieľ.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Gungnir na anglickej Wikipédii.