Heinrich Neumann

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Heinrich Neumann von Héthárs
Heinrich Neumann
lekár

Narodenie 10. jún 1873
Lipany, Uhorsko
Úmrtie 6. november 1939 (66 rokov)
New York, USA
Busta Heinricha Neumanna v Lipanoch

Heinrich Neumann (Heinrich Neumann von Héthárs, * 10. jún 1873, Lipany, Uhorsko - † 6. november 1939, New York, USA) bol židovský lekár (otorinolaryngológ), šľachtic, rodák zo Slovenska (Uhorska) z mesta Lipany.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Heinrich Neumann študoval na univerzite vo Viedni, skončil s doktorátom v roku 1898. Už ako študent sa zaujímal o normálnu a patologickú anatómiu ucha.

V roku 1900 nastúpil na univerzitnú ušnú kliniku. V roku 1911 sa stal titulárnym profesorom otológie. Od roku 1910 pôsobil ako ušný chirurg na Spital der Kaufmannschaft a od roku 1912 bol osobným lekárom cisára Františka Jozefa I. Bol dokonca kontaktovaný nacistickými lekármi ohľadne problému s hrtanom, ktorým trpel Adolf Hitler, ale odmietol ho ošetriť. Za to bol uvrhnutý do väznenia. Za jeho slobodu sa údajne prihovoril aj anglický kráľ Juraj VI. a Neumanna z väzenia prepustili.

„Hovorí sa, že doktor odmietol vyšetriť Hitlera údajne so slovami, že by sa mal dať vyšetriť zverolekárovi.“[1] Bol známy tým, že neliečil len boháčov a prominentov.

Práca[upraviť | upraviť zdroj]

Neumann bol predovšetkým uznávaný za prácu na bezbolestných operáciach bez anestetík pri komplikovaných infekciách stredného ucha a liečbe otosklerózy. Neumann vymyslel novú techniku pre otvorenie labyrintu ucha, ktorá​​ sa neskôr stala bežnou a je pomenovaná po ňom ako Neumannova metóda.

Doktorovi Neumannovi pri príležitosti 140. výročia jeho narodenia v Lipanoch slávnostne odhalili bustu.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Heinrich Neumann von Héthárs na anglickej Wikipédii.