Heinrich Neumann

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Heinrich Neumann
lekár
lekár
Narodenie10. jún 1873
Lipany, Uhorsko
Úmrtie6. november 1939 (66 rokov)
New York, USA
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Heinrich Neumann
Busta Heinricha Neumanna v Lipanoch

Heinrich Neumann (šľachtický predikát „z Lipian“[1]; * 10. jún 1873, Lipany, Uhorsko - † 6. november 1939, New York, USA) bol židovský lekár (otorinolaryngológ), šľachtic, rodák zo Slovenska (Uhorska) z mesta Lipany.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Heinrich Neumann študoval na univerzite vo Viedni, skončil s doktorátom v roku 1898. Už ako študent sa zaujímal o normálnu a patologickú anatómiu ucha.

V roku 1900 nastúpil na univerzitnú ušnú kliniku. V roku 1911 sa stal titulárnym profesorom otológie. Od roku 1910 pôsobil ako ušný chirurg na Spital der Kaufmannschaft a od roku 1912 bol osobným lekárom cisára Františka Jozefa I. Bol dokonca kontaktovaný nacistickými lekármi ohľadne problému s hrtanom, ktorým trpel Adolf Hitler, ale odmietol ho ošetriť. Za to bol uvrhnutý do väznenia. Za jeho slobodu sa údajne prihovoril aj anglický kráľ Juraj VI. a Neumanna z väzenia prepustili.

„Hovorí sa, že doktor odmietol vyšetriť Hitlera údajne so slovami, že by sa mal dať vyšetriť zverolekárovi.“[2] Bol známy tým, že neliečil len boháčov a prominentov.

Práca[upraviť | upraviť zdroj]

Neumann bol predovšetkým uznávaný za prácu na bezbolestných operáciach bez anestetík pri komplikovaných infekciách stredného ucha a liečbe otosklerózy. Neumann vymyslel novú techniku pre otvorenie labyrintu ucha, ktorá sa neskôr stala bežnou a je pomenovaná po ňom ako Neumannova metóda.

Doktorovi Neumannovi pri príležitosti 140. výročia jeho narodenia v Lipanoch slávnostne odhalili bustu.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  1. LIPANY. In: Encyklopédia židovských náboženských obcí. Ed. Robert J. Büchler. Vyd. 1. Zväzok 2 L – R. Bratislava : Slovenské národné múzeum – Múzeum židovskej kultúry, 2010. 239 s. (Judaica Slovaca; zv. 91.) ISBN 978-80-8060-228-4. S. 20.
  2. . Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]