Homer Simpson

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Homer Simpson
Základné informácie
AutorMatt Groening
DabingDan Castellaneta (1987 – súčasnosť)
Prvý výskytDobrú noc“ (1987)
O postave
Celé menoHomer Jay Simpson
PohlavieMuž
PovolanieInšpektor chemikov a bezpečnosti v elektrárni v Springfielde. Bývalý prevádzkovateľ jadrovej elektrárne.
RodinaAbraham Simpson (Otec)
Mona Simpsonová (Matka)
Manžel(ka)Marge Simpsonová
PotomkoviaBart Simpson
Lisa Simpsonová
Maggie Simpsonová
NáboženstvoProtestant

Homer Jay Simpson (* 8. máj 1970) je fiktívna postava a protagonista americkej animovanej komédie Simpsonovci. Dabuje ho Dan Castellaneta (v českej verzii Vlastimil Bedrna, od trinástej série Vlastimil Zavřel) a prvýkrát sa objavil v televízii spolu so zvyškom jeho rodiny v časti „Dobrú noc“, vysielanej 19. apríla 1987. Homera vytvoril a navrhol karikaturista Matt Groening.

Postava[upraviť | upraviť zdroj]

Matt Groening vymyslel postavu Homera a postavy zvyšku jeho rodiny v roku 1986 počas čakania na stretnutie s producentom Jamesom L. Brooks. Groening tak získal zmluvu na sériu animovaných krátkych skečov do Show Tracey Ullmanovej a mal tak predstaviť animovanú adaptáciu jeho komiksových príbehov v angličtine nazvaných Life in Hell (Život v pekle). Keď vytvoril animovanú verziu svojich komiksov, bolo producentov požadované, aby sa vzdal svojich autorských práv na tieto príbehy, Groening sa rozhodol ísť inou cestou a v zhone nakreslil svoju verziu nefunkčnej rodiny, jej členov pomenoval po členoch svojej rodiny. Homer bol pomenovaný po otcovi Matta Groeninga ale v charaktere samotného Homera nie je z Groeningovho otca takmer nič a to, že sa volajú rovnako o ničom nemá vypovedať. Groening neskôr pomenoval aj svojho syna Homer. Hoci Groening samotný tvrdil, že postava Homera je pomenovaná po jeho otcovi, v niekoľkých rozhovoroch na začiatku deväťdesiatych rokov tvrdil, že táto postava bola pomenovaná po postave z románu Nathanaela Westa – Deň kobyliek (anglicky The Day of the Locust). Prostredná iniciála postavičky („J“), ktorá znamená „Jay“ bola vybraná na počesť animovaných postáv ako sú Bullwinkla J. Moose (Los Bullwinkla) a Rocket J. Squirrel (Rocky Lietajúca veverička) z príbehu v angličtine nazvaných The Rocky a Bullwinkla Show. Tieto postavy dostali iniciáli od ich tvorcu, ktorý sa volá Jay Ward. Homer sa so svojou rodinou prvýkrát objavil na televíznych obrazovkách 19. apríla 1987 v Show Tracey Ullmanovej a to v epizóde skečov nazvaných Dobrú noc. V roku 1989 bolo rozhodnuté, že skeče sa premenia na klasický polhodinový animovaný seriál vysielaný na Fox Broadcasting Company. Homer a rodina Simpsonovcov zostali v hlavných úlohách nového programu.

Vývoj postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Výkonný producent Al Jean poznamenal, že scenáristi seriálu „milujú písanie pre postavu Homera“ a väčšina z príbehov z Homerovho života sa zakladá na príbehoch, ktoré prežili samotní scenáristi.Homerovo správanie sa počas vysielania seriálu zmenilo mnohokrát, pôvodne bol „veľmi nahnevaný“ a despotický voči Bartovi, ale tieto charakteristiky boli s vývojom postavy potlačené.V prvých sériách často vyzeral pred svojou rodinou zle, avšak v ďalších epizódach bol vnímaný zle skôr ostatnými. V niekoľkých prvých rokoch nakrúcania seriálu bol Homer často vykreslený ako sladký a milý muž, neskôr (od deviatej série do dvanástej série, 19972001) sa stal výkonným producentom Mike Scully a pod jeho vedením sa Homer stal „Neohrabaným samoľúbym faganom“.

Chris Suellentrop z magazínu Slate napísal: „pod vedením Scullyho sa Simpsonovci stali väčšou groteskou [...]“ Epizódy raz končili spoločnou jazdou Homera a Marge na bicykli pri západe slnka (epizóda Homer na suchu) [...] a teraz epizódy končia tým, že Homer vystrelí uspávaciu šípku do krku Marge (epizóda Šialená a ešte šialenejšie Marge). Fanúšikovia túto životnú etapu Homera označujú ako „strelený Homer“ (v angl. Jerkass Homer). Pri nahrávaní dabingu Homera Dan Castellaneta odmietol poznámky vpísané v scenári, pretože Homer by bol príliš drzý a hrubý. Veril, že Homer je „grobiánsky a neuvažující, ale že by nikdy nebol úmyselne zlý.“ Pri postprodukcii filmu Simpsonovci vo filme boli niektoré scény prepracované či inak zmenené, aby bol Homer viac sympatický pre divákov.

Scenáristi píšu príbehy o Homerovi tak, že sa zdá, že jeho inteligencia rokmi klesá, vysvetľujú však, že sa tak nedeje úmyselne, ale že je to nevyhnutné pre vylepšovanie vtipov. Napríklad v epizóde Dojazdy pre hviezdy (desiata séria, 1998) scenáristi napísali skeč, kde Homer pripúšťa, že nevie čítať. Scenáristi diskutovali o tom, či zaradiť túto scénu, pretože v predchádzajúcich sériách Homer čítať vedel, ale nakoniec táto scéna zostala, pretože tento vtip bol uznaný ako dobrým. Scenáristi často debatujú o tom, ako ďaleko majú rozkresľovat Homerovu hlúposť. Existuje pravidlo, že „Homer nikdy nesmie zabudnúť svoje meno“.

Homer vystriedal mnoho povolaní napríklad:

Homer Simpson za prvých 400 epizód seriálu vykonával viac ako 188 rôznych povolaní.

Homer je charakteristický svojou hlúposťou. V seriáli bola vysvetlená rôznymi spôsobmi:

  • Defektným génom, kvôli ktorému každý muž v rodine hlúpne
  • Veľkým počtom silných úderov do hlavy
  • Pastelkou vrazenou v mozgu
  • Nehodami v práci, vďaka ktorým sa mu poškodila veľká časť mozgu (a pán Burns mu zaplatil, aby ho nežaloval)