Homer Simpson

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
MenoHomer Jay Simpson
Dátum narodenia12. mája 1956 (býk)
DomovHomer J. Simpson, 742 Evergreen Terrace, Springfield NT 49007
ZamestnanieJadrová Elektráreň, sektor 7G.69 Old Plumtree Blvd.

Homer Simpson, celým menom Homer Jay Simpson je fiktívna postava kresleného seriálu Simpsonovci. Je populárnou televíznou ikonou. V angličtine mu hlas prepožičal Dan Castellaneta.

Je manželom Marge, má tri deti: Barta, Lisu a Maggie.

Pracuje v Springfieldskej jadrovej elektrárni, ktorú vlastní Montgomery Burns.

V českom znení (vysielanom na ČT a STV) jeho postavu nahovoril Vlastimil Bedrna, od trinástej série ho kvôli zdravotným problémom nahradil Vlastimil Zavřel.

Postava[upraviť | upraviť kód]

Matt Groening vymyslel postavu Homera a postavy zvyšku jeho rodiny v roku 1986 počas čakania na stretnutie s producentom Jamesom L. Brooks. Groening tak získal zmluvu na sériu animovaných krátkych skečov do Show Tracey Ullmanovej a mal tak predstaviť animovanú adaptáciu jeho komiksových príbehov v angličtine nazvaných Life in Hell (Život v pekle). Keď vytvoril animovanú verziu svojich komiksov, bolo producentov požadované, aby sa vzdal svojich autorských práv na tieto príbehy, Groening sa rozhodol ísť inou cestou a v zhone nakreslil svoju verziu nefunkčnej rodiny, jej členov pomenoval po členoch svojej rodiny.Homer bol pomenovaný po otcovi Matta Groeninga ale v charaktere samotného Homera nie je z Groeningovho otca takmer nič a to, že sa volajú rovnako o ničom nemá vypovedať. Groening neskôr pomenoval aj svojho syna Homer. Hoci Groening samotný tvrdil, že postava Homera je pomenovaná po jeho otcovi, v niekoľkých rozhovoroch na začiatku deväťdesiatych rokov tvrdil, že táto postava bola pomenovaná po postave z románu Nathanaela Westa - Deň kobyliek (anglicky The Day of the Locust). Prostredná iniciála postavičky ("J"), ktorá znamená "Jay" bola vybraná na počesť animovaných postáv ako sú Bullwinkla J. Moose (Los Bullwinkla) a Rocket J. Squirrel (Rocky Lietajúca veverička) z príbehu v angličtine nazvaných The Rocky a Bullwinkla Show . Tieto postavy dostali iniciáli od ich tvorcu, ktorý sa volá Jay Ward.Homer sa so svojou rodinou prvýkrát objavil na televíznych obrazovkách 19. apríla 1987 v Show Tracey Ullmanovej a to v epizóde skečov nazvaných Dobrú noc. V roku 1989 bolo rozhodnuté, že skeče sa premenia na klasický polhodinový animovaný seriál vysielaný na Fox Broadcasting Company. Homer a rodina Simpsonovcov zostali v hlavných úlohách nového programu.

Vývoj postavy[upraviť | upraviť kód]

Výkonný producent Al Jean poznamenal, že scenáristi seriálu "milujú písanie pre postavu Homera" a väčšina z príbehov z Homerovho života sa zakladá na príbehoch, ktoré prežili samotní scenáristi.Homerovo správanie sa počas vysielania seriálu zmenilo mnohokrát, pôvodne bol "veľmi nahnevaný" a despotický voči Bartovi, ale tieto charakteristiky boli s vývojom postavy potlačené.V prvých sériách často vyzeral pred svojou rodinou zle, avšak v ďalších epizódach bol vnímaný zle skôr ostatnými. V niekoľkých prvých rokoch nakrúcania seriálu bol Homer často vykreslený ako sladký a milý muž, neskôr (od deviatej série do dvanástej série, 1997 až 2001) sa stal výkonným producentom Mike Scully a pod jeho vedením sa Homer stal "Neohrabaným samoľúbym faganom".

Chris Suellentrop z magazínu Slate napísal: "pod vedením Scullyho sa Simpsonovci stali väčšou groteskou [...] Epizódy raz končili spoločnou jazdou Homera a Marge na bicykli pri západe slnka (epizóda Homer na suchu) [...] a teraz epizódy končia tým, že Homer vystrelí uspávaciu šípku do krku Marge (epizóda Šialená a ešte šialenejšie Marge). "Fanúšikovia túto životnú etapu Homera označujú ako" strelený Homer "(v angl. Jerkass Homer). Pri nahrávaní dabingu Homera Dan Castellaneta odmietol poznámky vpísané v scenári, pretože Homer by bol príliš drzý a hrubý. Veril, že Homer je "grobiánsky a neuvažující, ale že by nikdy nebol úmyselne zlý." Pri postprodukcii filmu Simpsonovci vo filme boli niektoré scény prepracované či inak zmenené, aby bol Homer viac sympatický pre divákov.

Scenáristi píšu príbehy o Homerovi tak, že sa zdá, že jeho inteligencia rokmi klesá, vysvetľujú však, že sa tak nedeje úmyselne, ale že je to nevyhnutné pre vylepšovanie vtipov.Napríklad v epizóde Dojazdy pre hviezdy (desiata séria, 1998) scenáristi napísali skeč, kde Homer pripúšťa, že nevie čítať. Scenáristi diskutovali o tom, či zaradiť túto scénu, pretože v predchádzajúcich sériách Homer čítať vedel, ale nakoniec táto scéna zostala, pretože tento vtip bol uznaný ako dobrým. Scenáristi často debatujú o tom, ako ďaleko majú rozkresľovat Homerovu hlúposť. Existuje pravidlo, že "Homer nikdy nesmie zabudnúť svoje meno".

Homer vystriedal mnoho povolaní napríklad:

Homer Simpson za prvých 400 epizód seriálu vykonával viac ako 188 rôznych povolaní.

Homer je charakteristický svojou hlúposťou. V seriáli bola vysvetlená rôznymi spôsobmi:

  • Defektným génom, kvôli ktorému každý muž v rodine hlúpne
  • Veľkým počtom silných úderov do hlavy
  • Pastelkou vrazenou v mozgu
  • Nehodami v práci, vďaka ktorým sa mu poškodila veľká časť mozgu (a pán Burns mu zaplatil, aby ho nežaloval)