Springfield (Simpsonovci)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Springfield
Motto: „A noble spirit embiggens the smallest man
(slov.Veľký duch povyšuje aj malého človiečika.“)
KrajinaUSA USA
ŠtátKentucky[1]
Rok založenia1796
ZakladateľJebediah Springfield
StarostaJoe Quimby
Policejní šéfClancy Wiggum
Počet obyvateľov30 720
PôvodSimpsonovci

Springfield je fiktívne mesto z amerického animovaného seriálu Simpsonovci.

Je rozľahlé a nachádza sa v nešpecifikovanom štáte. Jeho poloha je flexibilná, mení sa tak, ako sa to zrovna autorom jednotlivých epizód hodí. V simpsonovskom svete nazval magazín Time na svojom prebale Springfield najhorším mestom Ameriky.[2]

Nie sú známe žiadne geografické súradnice alebo iné referencie, ktoré by mohli odhaliť, v akom štáte sa mesto presne nachádza. Aj tak sa ale fanúšikovia pokúšajú jeho polohu určiť, a to pomocou mestskej charakteristiky, okolnej geografie a orientačných bodov. Kdekoľvek sa v seriáli objaví zmienka o čomkoľvek, čo by mohlo viesť k odhaleniu jeho polohy, je divákovi všemožnými spôsobmi zabránené zistiť pravdu. V jednej epizóde[chýba zdroj] Líza hovorí, že jeho poloha je záhadou, a pobáda divákov, aby sledovali stopy a prišli na ňu. Seymur Skinner však v prvých dieloch seriálu prezradil, že ide o ten v Illinois. Odtiaľ pochádza aj Matt Groening. Niektorí hovoria, že Springfield leží v Kentucky – to by vysvetľovalo springfieldské jedlo KFP (Kentucky fried panda). V časti The Wizzard of Evergreen Terrace hovorí Homer Marge: „Marge, ideme do susedného štátu.“ Za chvíľu bolo možné vidieť, ako vošli do Texasu. Pritom je známe, že Springfield leží pri mori a jediným prímorským štátom, susediacim s Texasom je Louisiana. Názov mesta Springfield nie je v Amerike nijak ojedinelý, objavuje sa v takmer polovici štátov.

Námet[upraviť | upraviť zdroj]

Názov „Springfield“ bol vybraný Mattom Groeningom (tvorcom seriálu) z čisto praktických dôvodov, a to, že je to najrozšírenejší názov mesta v Spojených štátoch.[3] Zaujímavosťou je, že Springfield bol čiastočne inšpirovaný Melonvillom, čo bolo mesto v Second City Television, komediálnej skečovej relácii, ktorá uvádzala širokú škálu rôzných postáv a tiež Groeningovým rodným mestom Portland v štáte Oregon. Groeningovi sa zapáčila myšlenka jeho vlastního mini-vesmíru, do ktorého potom dosadil Simpsonovcov.[4]

V epizódach si autori seriálu často robia srandu z toho, že umiestnenie mesta nebude nikdy odhalené, a to tým, že divákovi poskytujú protichodné informácie, zatemňujú znázornenie na mapách a prerušujú hovory, ktoré by mohli viesť k vyzradeniu. Hoci nikdy nebolo povedané, v ktorom štáte Springfield leží, v početných epizódach sa diskutuje o štátoch, kde by sa mohol nachádzať, čím sa naznačuje, že práve v nich Springfield nebude.

Na internetových stránkách sa diskutuje o tom, že ku Springfieldu patrí veľa vzájomne nezlúčiteľných vecí a okolností, čo znamená, že mesto nikdy nemôže byť umiestnené len v jednom určitom bode.[5] David Silverman, jeden z tvorcov seriálu, prehlásil, že Springfield je súčasťou vymysleného štátu North Tacoma (alebo tiež North Takoma). Okrem iného, toto jeho tvrdenie nebolo nikdy oficiálne potvrdené v žiadnej epizóde ani ďalšími producentami seriálu. V Simpsonovci vo filme je názor, že Springfield naozaj nemôže existovať, čiastočne potvrdený, keď Ned Flanders ukazuje Bartovi štyri štáty (Ohio, Nevada, Maine a Kentucky), s ktorými Springfield údajne susedí, to je ale nezmysel, pretože väčšina z nich je od seba značne vzdialená.

Pred filmom rôzne americké mestá, honosiace sa rovnomenným názvom ako to seriálové, súťažili o privilégium premiéry filmu práve u nich. Nakoniec zvíťazil Springfield v štáte Vermont.[6][7] Ako odozvu na toto Groening prehlásil, že on vždy zamýšľal ako Springfield prezentovať Springfield v štáte Oregon.[8]

História[upraviť | upraviť zdroj]

Koloniálna éra[upraviť | upraviť zdroj]

Springfield bol založený v roku 1796 marylandskými osadníkmi, pokušajúcími sa nájsť Novú Sodomu, potom, čo si nesprávne vyložili výklad z Biblie. V jeho raných dobách bolo mesto cieľom veľa nájazdov amerických domorodých kmeňov. Doteraz všetko prečkalo s množstvom pevností a malých obchodných staníc, vrátane Fort Springfield a Fort Sensible. Tie boli tiež dejiskom Druhej springfieldskej bitky počas Americkej občianskej vojny. Prvá springfieldská bitka sa odohrala medzi Severom a Juhom.

Zakladateľom Springfieldu bol priekopník Jebediah Springfield, ktorého skutky sú zvečnené spoločne s bronzovou sochou, ktorá stojí v strede mesta na jeho námestí a pred springfieldskou radnicou. Heslom mesta, ktoré znie „A noble spirit embiggens the smallest man“ (slov.Velký duch povyšuje aj malého človiečika“), je pričítané práve Jebediahovi.

Súčasné dianie[upraviť | upraviť zdroj]

Bart nechtiac znesvätí americkú vlajku a následne sa Marge v jednej televíznej šou preriekne, že všetci v Springfielde nenávidia Ameriku. To samozrejme zvyšok Spojených štátov pobúri, a tak je starosta Quimby nútený premenovať mesto na Liberty-Ville a rodinka Simpsonovcov je za vlastizradu poslaná do Alcatrazu. Podarí sa im však uniknúť do Francúzska, tam si pravdaže nepripadajú doma a tak sa vracajú späť do Springfieldu.[9]

Springfield sa rozdelil na dve mesta, kvôli sporu o telefónne predvoľby. Homera totiž naštvalo, že si musel zapamätať nový oblastný kód 939, zatiaľ čo bohatá strana mesta si ponechala starú predvolbu 636. Rozzúrený z toho, že sa bohatí vyvyšujú nad tými chudobnejšími, sa začal búriť a so svojimi prívržencami založili nové mesto a to tím, že Springfield jednoducho rozdelili na dve polovice a tu novú pomenovali Nový Springfield. Navyše, medzi oboma časťami postavili obriu stenu z odpadkov a za starostu si zvolili Homera. Medzitým si starosta Quimby udržoval kontrolu nad bohatou stranou mesta, ktorá niesla názov Starý Springfield. Nakoniec sa obyvatelia obou miest stretli, keď v Springfielde mala hrať kapela The Who. Tá navrhla obom znepriateleným táborom, aby stenu zbúrali. Tí sa ale začali dohadovať, takže to urobil gitarista sám, pomocou sily hudby, a to doslova.[10]

Vo filme bolo celé mesto uväznené vnútri sklenenej kopule Russela Cargilla, vedúceho spoločnosti EPA. Za nejaký čas bolo mesto zpustošené. Sužovali ho časté výpadky elektriny (pán Charles Montgomery Burns odmietol poskytnúť energiu z jadrovej elektrárne) a tiež nedostatok zásob. Nakoniec ale bola kopula za pomoci Homera a Barta úspešne zničená a mesto zachránené.

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

Fyzická geografia[upraviť | upraviť zdroj]

Springfieldská geografia zahŕňa lesy, lúky, horské pásy, púšť, priepasť, pláže, kaňony, močiare, vodné zdroje a potoky. Springfield je lokalizovaný na pobreží veľkého skupenstva vody, hoci niektoré obrázky panorámy mesta žiadne známky rozsiahlej vodnej plochy nezachytávajú.

Hlavné fyzické aspekty Springfieldu predstavujú Springfield Gorge (Springfieldská priepasť), Springfield National Forest (Springfieldský národný les), Mt. Springfield, Springfield Badlands (známy aj ako Alkali Flats), Murderhorn, Springfield Glacier (Springfieldský ľadovec), Mt. Embolism, Mt. Springfield, Mt. Useful a Widow's Peak.

Springfieldskou divokou zverou v springfieldskom lese sú medvede grizzly, vlci, supy a tiež manantíny, ktoré sa vyskytujú na juhu mesta, v tunajších vodách.

Mestská panoráma[upraviť | upraviť zdroj]

Mesto sa delí na veľa štvrtí, medzi ktoré patrí aj Čínska štvrť, Feťákovo, Východný Springfield, Grécká štvrť, Malý Bangkok, Malé Taliansko, Ethnictown, Osamelá farma, Springfieldský prístav, Tibetská štvrť, Západný Springfield, štvrť Gayov, Ruská štvrť (tu sa nachádza projekt bytovej výstavby nazývaný Lincoln Park Village) a veľa ďalších.

Kwik-E-Mart v reálnom svete.

Obydlia a stavby[upraviť | upraviť zdroj]

V Springfielde sa nachádza veľké množstvo domov a stavieb, slúžiacich k rôzným účelom, sú to napríklad – Moe's Tavern (čes. Hospoda u Vočka), automatová herňa, obchod Kwik-E-Mart, Springfield Elementary School (Springfieldská základná škola), cirkus, The Jazz Hole (Džezový brloh), Barneyho Bowl-a-rama, Springfield Library (Springfieldská knižnica), Aztec Theatre (Aztécke divadlo), The Stonecutters (Klub kameníkov), Springfield University (Springfieldská univerzita), Truck-a-saurus, Burns Manor (Burnsove panstvo), Bobove RV Roundup, springfieldské záhadné miesto, Springfield Nuclear Power Plant (Springfieldská jadrová elektráreň), Springfield Dam (Springfieldská priehrada), Springfield Mall (Springfieldské nákupné centrum), Krustylu Studios (Krustyho štúdiá), Springfield Retirement Castle (Springfieldský domov dôchodcov), cintorín, obchod s komiksami, Krusty Burger, kostol, radnica, skládka horiacich pneumatík, most, observatórium, motel, Springfield General Hospital (Springfieldská všeobecná nemocnica), rozhlasová stanica KBBL, pivovar Duff Brewery, predajňa Lard Lad Donuts, Springfield Penitentiary, Springfield City Jail (Springfieldská mestská väznica) a ďalšie.

Znečistenie[upraviť | upraviť zdroj]

Homer bol ustanovený sanačným komisárom, lenže utratil celý rozpočet počas jedného mesiaca, a tak bol nútený prijímať odpadky od iných miest, ktoré si s nimi nevedeli rady a za ich zbavenie štedro zaplatili. Nakoniec podzemné úložisko, kde sa odpadky skladovali, kvôli preplneniu vybuchlo a spôsobilo, že mesto bolo premiestnené o osem kilometrov ďalej.[11]

Návštevníkom Springfieldu je odporúčané nosiť ochranný oblek proti radioaktivite, pretože dozimeter zistil v ovzduší veľké percento radiácie a dokonca sa zdá, že Springfield je najzamorenejším mestom v Spojených štátoch. Príčinou je jadrová elektráreň, pri ktorej stavbe neboli dodržané správne bezpečnostné postupy.

Jadrová elektráreň v Springfielde je asi jeden z najhlavnejších dôvodov znečistenia. Jednak vypúšťa veľké oblaky dymu, zabírá veľa priestoru, vypúšťa rádioaktivny odpad do neďalekej rieky, občas dráždí obyvateľov Springfieldu a podľa mobilnej hry The Simpsons: Tapped Out dokonce vybuchla a Homer musel Springfield znova postaviť.

Vo filme Homer vyhodí do jazera nádrž s prasacími a svojimi výkalmi, a tým spôsobí jeho úplne znečistenie.

Vláda a infraštruktúra[upraviť | upraviť zdroj]

Správni činitelia[upraviť | upraviť zdroj]

Aktuálnym starostom Springfieldu je Joe Quimby. Mestským zástupcom v kongrese sa stal klaun Krusty. Aj keď je kongresmanom, stále uvádza svoju zábavnou šou a svoj politický post berie skôr len ako doplnok ku svojej klaunovskej kariére.

Starosta Quimby je neschopný, nemorálny, skorumpovaný, falošný politik a veľký sukničkár. Quimby okrem iného tiež utiekol na Jamajku počas chrípkovej epidémie, ktorá sužovala Springfield, zneužil pokladnicu mesta na financovanie vrážd svojich nepriateľov a na kauciu, keď sa priznal k zločinu. Občania Springfieldu poväčšine tieto jeho praktiky tolerujú, okrem ojedinelých prípadov. Napríklad v epizóde See Homer Run ho občania obviňujú kvôli dopravnej zápche, spôsobenej Bartom, ktorá je najväčšia v histórii mesta. „Diamantový“ Joe, ako je často nazývaný, je starostom Springfieldu už od začiatku seriálu.

Policajné oddelenie vedie Clancy Wiggum, ktorý je tiež skorumpovaný a neschopný, hoci sa mu darí prekaziť veľa zločinov za pomoci občanov.

Právo[upraviť | upraviť zdroj]

V epizóde Homer vs. the Eighteenth Amendment je objavený 200 rokov zabudnutý, ale stále platný zákon, ktorý zakazuje požívanie všetkých alkoholických nápojov a tým vlastne nariaďuje prohibíciu. Po krátkom období uplatňovania zákona je objavené, že bol rok po spísaní zrušený.

Zločin[upraviť | upraviť zdroj]

Väčšinu organizovaného zločinu v Springfielde má na svedomí Fat Tony a jeho kumpáni. V epizóde Homer vs. the Eighteenth Amendment podplácali policajtov Eddieho a Loua, aby mohli do Springfieldu pašovať alkohol počas prohibície.

Springfield leží v štáte, ktorý praktizuje trest smrti na elektrickom kresle, sťatie gilotínou[12] a plynovou komoru. Springfieldskými nápravnými zariadeniami sú Montgomery Burns State Prison, Springfield City Jail, Springfield Penitentiary, Morningwood Penitentiary, Springfield State Prison, Springfield Women's Prison a ďalšie.

Vzdelanie[upraviť | upraviť zdroj]

Inšpektorom pre springfieldský vzdelávací dištrikt je Gary Chalmers. Verejnými vzdelávacími inštitúciami v Springfielde sú Springfield Elementary School, ktorej riaditeľom je Seymour Skinner, ďalej West Springfield Elementary School (Západná springfieldská základná škola), Springfield High School (Springfieldská stredná škola), Center for Gifted Children (Centrum pre nadané deti) s obohatenou výukou, Springfield Magnet School pre nadané a neposlušné deti a Rommelwood Millitary Academy (Rommelwoodská vojenská akadémia).

Verejné univerzity a vysoké školy sú Springfield Community College Extension Center, Springfield University, Springfield A&M a Heights Institute of Technology.

Súkromné školy zahŕňajú Springfield Christian School (Springfieldská kresťanská škola), Ayn Rand School for Tots, Saint Sebastian's School for Wicked Girls (Škola sv. Sebastiana pre bezbožné dievčatá), Miss Tillingham's School for Snotty Girls and Mama's Boys (Škola pani Tillinghamovej pre domýšľavé dievčatá a maminých chlapčekov), Springfield Preschool (Springfieldská prípravná škola) a ďalší.

Miesta v Springfielde[upraviť | upraviť zdroj]

Burns Manor[upraviť | upraviť zdroj]

Ide o rozľahlé, starobylé, ale dôkladne strážené sídlo Montgomeryho Burnsa, majiteľa jadrovej elektrárne v Springfielde.

Priamo vo svojej kancelárii má Montgomery prepadlisko, ktoré veľmi často využíva ku zbaveniu sa nepohodlných hostí. Pán Burns už tiež veľakrát použil ďalší obranný prvok. Je to tlupa bojových psov. V inej časti to boli lietajúce opice.

Súčasťou panstva je Burns Manor. Je to budova postavená v klasicistickom slohu. Ďalej potom rozľahlé trávnaté plochy v okolí rezidencie a jadrová elektráreň.

Ľudia a kultúra[upraviť | upraviť zdroj]

Umenie a zábava[upraviť | upraviť zdroj]

Springfield sa honosí budovou opery, vidieckym amfiteátrom, arboretom a žiarivou džezovou scénou. Tiež je tu nezvyčajne veľká koncentrácia múzeí, vrátane Springfield Museum, Springfield Folk Art Museum (Springfieldské vzdelávacie múzeum), Springfield Museum of Natural History (Springfieldské múzeum prírodnej histórie), múzea mečúňov, Springsonian Museum a múzea poštovných známiek. Bolo tu aj múzeum televíze, ktoré bolo ale uzavreté (epizóda Krusty Gets Kancelled).

Správkyne zábavy – organizácia aktivít[upraviť | upraviť zdroj]

V Springfielde je skupina žien, ktoré organizujú zábavu, usporadúvajú charitatívne akcie a večierky a pomáhajú mestu. Všetky z nich sú skôr domáce typy, ale ich námaha stojí za to, aj když niekedy nie sú podporené. Ale spoločne dosiahnu svoje. Jednou z nich je aj Marge, ktorá nedostáva moc podpory od svojho manžela Homera.

Sú to tieto ženy:

Média[upraviť | upraviť zdroj]

 • KBBL Broadcasting Inc. – springfieldská majoritná mediálna spoločnosť, vlastniaca 3 rozhlasové a jednu televíznu stanicu
  • Televízna stanica KBBL-TV (kanál 6) – uvádzaná Kentom Brockmanom, Scottom Christianom a Arniem Pyeom. Stanica tiež vysiela šou klauna Krustyho, Mela a v minulosti tiež Sideshow Bob, z ktorého sa neskôr stal zločinec.
  • KBBL-FM 102.5. – rozhlasová stanica s rannou šou Billa & Martyho
  • KBBL 970 AM – hovorová stanica s konzervativním moderátorom Birchibaldom "Birch" T. Barlowom
  • QueBBL 640 AM – rozhlasová stanica vysielaná v španielskom jazyku
 • KUDD 570 AMcountry rozhlasová stanica
 • KZUG 530 AM
 • Channel Ocho – španielsky vysielajúca TV stanica, ktorej hlavnou postavou je Bumblebee Man účinkujúci v telenovele.
 • The Springfield Shopper – mestské noviny, založil ich roku 1883 Johnny Newspaperseed, 14-ročný chlapec, ktorý križoval Ameriku, aby zakladal noviny. Po rokoch sa zlúčil s ostatními springfieldskými deníkmi (Springfield Times, Springfield Post, Springfield Globe, Springfield Herald, Springfield Jewish News a Hot Sex Weeklys) a stal sa tak jedničkou na trhu.
 • Springfieldský núdzový kanál

Šport[upraviť | upraviť zdroj]

Baseball[upraviť | upraviť zdroj]

Springfield má vlastný baseballový tím Springfield Izotops, spadající do americkej AA minor league baseball. Ti odohrávajú svoje domáce zápasy na Duff Stadium. V epizode Homer drží hladovku, sa dej točí okolo plánovaného tajného presunu Izotopov do Albuquerque, ktorý sa Homer snaží prekaziť.

Ďalšie športy[upraviť | upraviť zdroj]

Springfield má tiež basketbalovú a hokejovú arénu, v ktorej hrá zápasy Springfieldský Ice-O-Topes hokejový tím. V meste je možné tiež nájsť veľké futbalové ihrisko, kde proti sebe raz stáli tímy Portugalska a Mexika. Ďalšími športovými dejiskami v Springfielde sú Springfieldská pretekárska dráha, Springfieldské Duny (dráha na preteky koní) a tiež Psí pretekársky okruh. Springfield tiež raz vlastnil NFL tím Meltdowns, zostavený Homerom.

Súperenie so Shelbyvillom[upraviť | upraviť zdroj]

Springfield a jeho najbližšie susedné mesto Shelbyville sú najväčšími rivalmi. Vzájomné súperenie vzniklo už za čias Jebediaha Springfielda a Shelbyville Manhattana, zakladateľa Shelbyvillu. Manhattan požadoval, aby si muži mohli vziať svoje sesternice, ale Springfield to odmietol dovoliť, čo spôsobilo, že Manhattan so svojimi prívržencami založil mesto Shelbyville. Vzájomné súperenie trvá dodnes a to hlavne vďaka americkému futbalu a dokonca kvôli citrónovníkovému stromu neďaleko hraníc oboch miest.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. 11. séria, diel 22. Cena smiechu
 2. New Kid on the Block (8. epizóda, 4. séria)
 3. "Simpsons launch hits Springfield" BBC News, 21. júl 2007
 4. Groening, Matt (2006). Simpsonovi kompletná DVD edícia – ôsma séria, komentár k epizóde "Homer vs. the Eighteenth Amendment" [DVD]. 20th Century Fox.
 5. "Where Is The Simpsons' Springfield?" [online]. [Cit. 2008-02-21]. Dostupné online. Archivované 2007-10-30 z originálu.
 6. Cindy, Clark. "The Simpsons Movie' Hometown Premiere Contest", USA Today, 10. júl
 7. McGourty, Carry; Jared Weiner. "Peace, Granola and Now 'The Simpsons", ABC News, 10. júl
 8. Kalkstein, Meghan 27. júl 2007. "Groening: Springfield is the real deal!" Archivované 2007-10-05 na Wayback Machine. KVAL TV. CBS.
 9. Bart-Mangled Banner (21. epizóda, 15. séria)
 10. A Tale of Two Springfields (2. epizóda, 12. séria)
 11. Trash of the Titans (22. epizóda, 9. séria)
 12. Day of the Jackanapes (13. epizóda, 12. séria)

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Springfield (Simpsonovi) na českej Wikipédii.