Horská republika

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Horská republika Severného Kaukazu
Республика Союза Горцев Северного Кавказа
 Ruská ríša 1917 – 1920 Horská autonómna sovietska socialistická republika 
Vlajka štátu
vlajka
Štátny znak
znak
Geografia
Mapa štátu
Obyvateľstvo
Štátny útvar
Predchádzajúce štáty:
Ruská ríša Ruská ríša
Nástupnícke štáty:
Horská autonómna sovietska socialistická republika Horská autonómna sovietska socialistická republika

Horská republika Severného Kaukazu (alebo len Horská republika alebo Republika horalov) bol názov federatívnej republiky, ktorá existovala na Severnom Kaukaze v rokoch 19171921. Republika sa rozkladala na väčšine územia bývalej Tereckej a Dagestanskej oblasti, teda dnešného Čečenska, Ingušska, Severného Osetska, Kabardska-Balkarska, Dagestanu a časti Stavropoľského kraja. Hlavným mestom Horskej republiky bol najprv Vladikavkaz, potom Nazraň a nakoniec Temir-Chan-Súra.

Vznik[upraviť | upraviť zdroj]

Krátko po Februárovej revolúcii bol v marci 1917 vytvorený "Zväz národov Severného Kaukazu", ktorý zvolil predsedníctvo svojho výkonného výboru. Predsedom výkonného výboru sa stal čečenský nacionalista a antikomunista Tapa Čermojev, ktorý bol zároveň vodcom národno-oslobodzovacieho hnutia severokaukazských národov. 5. augusta 1917 bola prijatá Ústava "Nizam", ktorú spísal Ímám Šámil už v roku 1847, a Horská republika tak začala existovať. Oficiálne vyhlásená bola až 11. mája 1918, keď sa poskladala vláda.

O vznik tohto štátu sa najviac zaslúžil už spomínaný Tapa Čermojev, ktorý sa stal premiérom tejto krajiny, ďalej Sajjíd Šámil, vnuk Imáma Šámila, Ali-Chadži Akuša, Hajdar Bamat a ďalší. Nezávislosť Horskej republiky uznalo Turecko, Nemecko, Gruzínská demokratická republika, Arménská demokratická republika, Azerbajdžanská demokratická republika a Kubánska ľudová republika.

Zánik[upraviť | upraviť zdroj]

Horská republika bola počas Ruskej občianskej vojny niekoľkokrát napadnutá bielogvardejcami generála Denikina, ktorý jej nezávislosť neuznával a stále jej územie považoval za súčasť Ruska. Boje s bielymi skončili v januári 1920, keď bol Denikin porazený jednotkami 11. červenej armády. Obyvatelia Kaukazu spočiatku vítali červenoarmejcov ako mierotvorcov, ale tí taktiež neuznali ich nezávislosť. V júni 1920 bola Horská republika okupovaná Červenou armádou a pripojená k sovietskemu Rusku. Predstavitelia tejto krajiny potom boli nútení emigrovať (S. Šámil potom v roku 1924 v Nemecku spoluzaložil a viedol "Výbor pre nezávislosť Kaukazu"). V januári 1921 bola boľševikmi zriadená Horská autonómna sovietska socialistická republika ako súčasť RSFSR.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • J. "Obedinennyi Kaukaz" ( "Zjednotený Kaukaz"), No: 1-3 (30-32), Mníchov, 1954
  • Levan Z. Urušadze, About the history of the question of unity of the Caucasian Peoples (O histórii otázky jednoty kaukazských národov); J. "Amirani", XIII, Montreal, Tbilisi, 2005, stránky 72-87
  • Baddeley J. F .; The Russian Conquest of the Caucasus; Longmans, Green, and Co .; London; 1908
  • Henrey, Mrs Robert; Madeleine Grown Up, J. M. Dent & amp; Sons, London; 1954
  • Caucasian Republic Mission to the Peace Conference Appeal for Help (Misia Kaukazskej republiky na mierovej konferencii - Žiadosť o pomoc); piatok 4. apríla 1919; The Morning Post; Londýn.
  • Tapa Čermojev - Obituary The Times; ELTI Temihan

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Horská republika - slovníkové heslo na stránkach vydavateľstva Libri
  • Conflict in Chechnya: A Background Perspective - článok britského politológa P. Armstronga z novembra 1999 na stránkach kanadského zborníku The Journal of Conflict Studies; opisuje dejiny rôznych štátnych útvarov, vzniknutých v oblasti severného Kaukazu (anglicky)

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Horská republika na českej Wikipédii.