Ibis skalný

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ibis skalný
Waldrapp Geronticus eremita.jpg
Stupeň ohrozenia
VyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
[1]
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Geronticus eremita
Linnaeus, 1758
Synonymá
hrivnatec skalný
Morocco bald ibis map-01.png
Areál rozšírenia
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku
Vajce

Ibis skalný alebo hrivnatec skalný (Geronticus eremita) je vzácny brodivý vták z čeľade ibisovité (Threskiornithidae).

Rozšírenie[upraviť | upraviť zdroj]

Obýva neúrodné, suché, skalnaté krajiny. Dorastá 70 – 80 cm a je celý lesklo čierny s neoperenými lícami a čelom a dlhým, ružovým, na konci smerom dolu zahnutým zobákom. Hniezdi v kolóniách na skalných útesoch, kde si stavia jednoduché hniezdo z vetiev, do ktorého následne kladie 2-3 vajcia. Živí sa najmä plazmi, hmyzom a inými malými živočíchmi.

V minulosti ibis skalný obýval Stredný východ, sever Afriky a juh Európy, podľa fosílií tu najviac žil už pred 1,8 miliónmi rokov. Z Európy bol úplne vyhubený zhruba pred 300 rokmi a v súčasnej dobe je zaraďovaný do kategórie kriticky ohrozených druhov. Jeho voľne žijúca populácia je dnes odhadovaná na 500 jedincov v južnom Maroku a menej než 10 ďalších v Sýrii, kde bol jeho výskyt objavený až v roku 2002. Stále pritom ide o vymierajúci druh, a to aj cez nedávno prevádzané reintrodukčných programoch v Turecku, Rakúsku, v Španielsku a v severnom Maroku.

Ohrozenie[upraviť | upraviť zdroj]

Dôvody dlhodobého úpadku početnosti tohto druhu nie sú stále objasnené, je však isté, že v posledných rokoch mohol za rýchle straty celých kolónií najmä lov, strata prirodzeného biotopu a otrava pesticídmi.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ibis skalní na českej Wikipédii.