Igor Sikorsky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Igor Sikorsky
americký letecký konštruktér
Igor Sikorsky
Narodenie25. máj 1889
Kyjev, Rusko (dnes Ukrajina)
Úmrtie26. október 1972 (83 rokov)
Easton, USA
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Igor Sikorsky

Igor Sikorsky (rus. Игорь Иванович Сикорский - Igor Ivanovič Sikorskij, ukr. Ігор Іванович Сікорський - Ihor Ivanovyč Sikorskyj; * 25. máj 1889, Kyjev – † 26. október 1972, Easton) bol ukrajinský pionier letectva, ktorý navrhol a zostrojil prvé štvormotorové lietadlá a navrhol prvú modernú helikoptéru.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Igor Sikorsky sa narodil v Kyjeve vo vtedajšom cárskom Rusku (dnes Ukrajina) a študoval na vojenskej škole námorníctva v Petrohrade. Medzi jeho prvé významné diela patrilo postavenie prvého štvormotorového lietadla označovaného S-22 Iľja Muromec. Súčasne bol aj jeho prvým testovacím pilotom, prvý let sa uskutočnil 13. mája 1913. Sikorského lietadlá sa počas prvej svetovej vojny používali v ruskom letectve ako bombardéry.

V roku 1919 emigroval do Spojených štátov z niekoľkých dôvodov. Jedným z nich bolo to, že v Európe by nenašiel veľké uplatnenie ako dizajnér lietadiel, a tiež bol sklamaný z občianskej vojny a revolúcie v Rusku.

V Spojených štátoch spočiatku pracoval ako učiteľ a lektor v školstve, a hľadal uplatnenie v leteckom priemysle. V roku 1923 za pomoci niekoľkých bývalých ruských vojenských dôstojníkov založil spoločnosť Sikorsky Aircraft Corporation. V roku 1928 sa Igor Sikorsky stal občanom USA. O rok neskôr, v roku 1929, bola jeho spoločnosť odkúpená americkou spoločnosťou United Aircraft, dnes je to súčasť spoločnosti United Technologies Corporation.

Sikorského letecká spoločnosť je dnes jedným z najväčších svetových výrobcov helikoptér.

Sikorsky experimentoval s lietajúcimi strojmi typu helikoptéra ešte v Rusku, no prvý úspešný let sa odohral až 24. mája 1940. Použitá helikoptéra sa volal Vought-Sikorsky 300. Mal jeden trojlistový rotor a poháňaný bol motorom s výkonom 56 kW (75 konských síl). Jeho ďalším známym produktom je helikoptéra Sikorsky Seahawk.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]