Igor Sikorsky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Igor Sikorsky
Igor Sikorsky
ruský pionier letectva

Narodenie 25. máj 1889
Kyjev, Rusko (dnes Ukrajina)
Úmrtie 26. október 1972 (83 rokov)
Easton, USA

Igor Sikorsky (rus. Игорь Иванович Сикорский - Igor Ivanovič Sikorskij, ukr. Ігор Іванович Сікорський - Ihor Ivanovyč Sikorskyj; * 25. máj 1889, Kyjev – † 26. október 1972, Easton) bol ukrajinský pionier letectva, ktorý navrhol a zostrojil prvé štvormotorové lietadlá a navrhol prvý moderný vrtuľník.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Igor Sikorsky sa narodil v Kyjeve vo vtedajšom Ruskom impériu (dnes Ukrajina) a študoval na vojenskej škole námorníctva v Petrohrade. Medzi jeho prvé významné diela patrilo postavenie prvého štvormotorového lietadla označovaného S-22 Iľja Muromec. Súčasne bol aj jeho prvým testovacím pilotom, prvý let sa uskutočnil 13. mája 1913. Sikorského lietadlá sa počas prvej svetovej vojny používali v ruskom letectve ako bombardéry.

V roku 1919 emigroval do Spojených štátov z niekoľkých dôvodov. Jedným z nich bolo to, že v Európe by nenašiel veľké uplatnenie ako dizajnér lietadiel, a tiež bol sklamaný z občianskej vojny a revolúcie v Rusku.

V Spojených štátoch spočiatku pracoval ako učiteľ a lektor v školstve, a hľadal uplatnenie v leteckom priemysle. V roku 1923 za pomoci niekoľkých bývalých ruských vojenských dôstojníkov založil spoločnosť Sikorsky Aircraft Corporation. V roku 1928 sa Igor Sikorsky stal občanom USA. O rok neskôr, v roku 1929, bola jeho spoločnosť odkúpená americkou spoločnosťou United Aircraft, dnes je to súčasť spoločnosti United Technologies Corporation.

Sikorského letecká spoločnosť je dnes jedným z najväčších svetových výrobcov vrtuľníkov.

Sikorsky experimentoval s lietajúcimi strojmi typu vrtuľník ešte v Rusku, no prvý úspešný let sa odohral až 24. mája 1940. Použitý vrtuľník sa volal Vought-Sikorsky 300. Mal jeden trojlistový rotor a poháňaný bol motorom s výkonom 56 kW (75 konských síl). Jeho ďalším známym produktom je vrtuľník Sikorsky Seahawk.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]