Imrich Tököli

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Imrich Thököly)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Imrich Tököli
uhorské a sedmohradské knieža, vodca stavovského povstania
uhorské a sedmohradské knieža, vodca stavovského povstania
Narodenie25. september 1657
Kežmarok
Úmrtie13. september 1705 (47 rokov)
Izmir
PodpisImrich Tököli, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Imrich Tököli
Rodový erb

Gróf Imrich Tököli (de Késmárk; staršie Imrich Thököly; maď. Thököly Imre) (* 25. september 1657, Kežmarok – † 13. september 1705, Izmir, od roku 1906 pochovaný v Kežmarku) bol sedmohradské knieža, knieža resp. kráľ Horného Uhorska, vodca protihabsburského stavovského povstania (Tököliho povstanie). Prezývaný svojimi súčasníkmi slovenský kráľ (tót király) alebo kurucký kráľ.

Rodina[upraviť | upraviť kód]

  • otec Štefan Tököli
  • matka Mária rod. Gyulafiová
  • manželka Helena Zrínska

Životopis[upraviť | upraviť kód]

R. 1667 začal študovať na evanjelickom kolégiu v Prešove, roku 1670 počas obliehania Oravského hradu ušiel do Sedmohradska a stal sa aktívnym účastníkom boja proti Habsburgovcom. V roku 1678 – 1687 sa stal vodcom stavovského povstania uhorskej šľachty. Od Magerlicha v Banskej Bystrici na Hornej ulici kúpil dom, ktorý dlho nevlastnil (17.stor.), z Banskej Bystrice dal vyhnať jezuitov.

V roku 1682 sa stal – ako protivládca Habsburgovcov – kráľom resp. kniežaťom (Osmanská ríša ho titulovala kráľ, sám sa označoval ako knieža) Horného Uhorska, vazalského štátu Osmanskej ríše, ktorý pôvodne pokrýval zhruba východné a stredné Slovensko (po Váh), neskôr aj západné Slovensko, ale v rokoch 16831685 bol postupne dobytý habsburskými vojskami. Varadínsky paša Ahmet, dúfajúc, že tým uskorí mierové rokovania s Viedňou, ho pozval na obed, kde ho dal zajať. Roku 1694 rozpustil svoje posledné kurucké oddiely, ktoré museli prisahať, že nepozdvihnú zbraň proti sultánovi.

Svoj život dožíval v Malej Ázii, kde zomrel v tureckom Izmite roku 1705. Jeho pozostatky roku 1906 previezli do Kežmarku a uložili v evanjelickom kostole.

Literatúra[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]