Ivan Zuzula

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ivan Zuzula
Ivan Zuzula
Biografické údaje
Narodenie21. október 1954 (68 rokov)
Politická stranaSlovenská konzervatívna strana
Alma materUniverzita Komenského
Profesiapedagóg
Rodina
Deti2

RNDr. Ivan Zuzula, CSc., (* 21. október 1954) je slovenský meteorológ a klimatológ, environmentálny vedec, vysokoškolský pedagóg a politik. V súčasnosti je predsedom Slovenskej konzervatívnej strany[1] a kandidátom na prezidenta Slovenskej republiky vo voľbách v roku 2019.[2]

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Vyštudoval fyziku na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského so špecializáciou na meteorológiu a klimatológiu. Neskôr pokračoval v štúdiu a v rámci dizertácie sa venoval matematickému modelovaniu znečistenia ovzdušia. Promoval v roku 1979. Dlhodobo sa venuje fotografovaniu. Aktívne pôsobil v niekoľkých fotokluboch, dodnes fotografie zverejňuje na výstavách.

Zuzula je ženatý, s manželkou má dve deti, staršieho syna a mladšiu dcéru. Všetci žijú v Bratislave.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Začínal ako výskumný pracovník v Jaslovských Bohuniciach v rámci meteorologického zabezpečovania jadrovej energetiky. Po Nežnej revolúcii, keď v roku 1990 prevzala moc VPN a vyhlásila konkurz na mladých odborníkov s cieľom obmeniť štátnu správu zaťaženú predchádzajúcim komunistickým režimom, sa stal poradcom predsedu vlády pre oblasť životného prostredia. Venoval sa predovšetkým budovaniu, prevádzke a environmentálnym otázkam týkajúcich sa Vodného diela Gabčíkovo.

V parlamentných voľbách v roku 1992 zvíťazilo HZDS a predsedom vlády (najprv v rámci Česko-Slovenska, od 1. januára 1993 samostatného Slovenska) sa stal Vladimír Mečiar. Ivan Zuzula vtedy následnú spoluprácu odmietol, z pozície poradcu predsedu vlády sa v roku 1992 vrátil do Slovenského hydrometeorologického ústavu.

Po ôsmich rokoch odtiaľ odchádzal ako štatutárny námestník riaditeľa so zodpovednosťou za úsek ochrany prírodného prostredia. Z tejto pozície prešiel do Výskumného ústavu závlahového hospodárstva. V roku 2001 vyhral konkurz na pozíciu riaditeľa zákonom o odpadoch zriadeného Recyklačného fondu.[3] Išlo o neštátny účelový fond, ktorý slúžil na sústreďovanie finančných prostriedkov od dovozcov a výrobcov komodít stanovených zákonom a ich následné poskytnutie na podporu zberu, zhodnotenia a spracovania opotrebovaných batérií a akumulátorov, odpadových olejov, opotrebovaných pneumatík, viacvrstvových kombinovaných materiálov, elektrických a elektronických zariadení, plastov, papiera, skla, vozidiel či kovových obalov.

V roku 2006 prešiel do súkromného sektora a začal pôsobiť v spoločnosti zameranej na poradenstvo a projekčnú činnosť v environmentálnej oblasti, najmä v nakladaní s odpadmi. V súčasnosti pôsobí ako pedagóg na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika,[4] a na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici.[5] Prednáša viacero environmentálne zameraných predmetov, napríklad: Základy environmentalistiky odpadov, Právne, ekonomické a sociálne aspekty odpadového hospodárstva, Technológiu nakladania s odpadom a Environmentálne aspekty odpadového hospodárstva.

Politická kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Zuzula pôsobil na začiatku 90. rokov 20. storočia ako poradca dvoch slovenských premiérov - Jána Čarnogurského a Vladimíra Mečiara. V tom čase nebol členom politickej strany a na svojich pozíciách sa držal pre svoje odborné a apolitické postoje. V roku 1992 neprijal ponuku Vladimíra Mečiara spolupracovať s ním vo vznikajúcom HZDS. V roku 2017 sa na základe svojich politických preferencií stal členom politickej strany Sieť, ktorá krátko na to zmenila svoj názov, dnes Slovenská konzervatívna strana. Dňa 8. septembra 2017 ho zvolili delegáti bratislavského snemu za nového predsedu strany.[6] Kľúčovým odkazom tohto snemu sa stali tri priority – bezpečnosť, rozvoj a prosperita a zjednocujúcim prvkom princíp udržateľného rozvoja opierajúci sa o tri základné rovnocenné dimenzie: o dimenziu ekonomickú, sociálnu a environmentálnu.

Okrem politiky sa Ivan Zuzula venuje blogovaniu na ekologické, environmentálne a politické témy.[7]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. A.S, Petit Press. Strana #Sieť mení názov na Slovenskú konzervatívnu stranu [online]. . Dostupné online.
  2. Na prezidenta kandiduje aj Ivan Zuzula, podporujú ho konzervatívci [online]. SME, 31.1.2019, [cit. 2019-01-31]. Dostupné online.
  3. Recyklačný fond nevýtajú všetci | oPeniazoch [online]. 2002-04-05. Dostupné online.
  4. UPJS.SK. IB8 - Environmentálne aspekty záťaže životného prostredia | UPJŠ [online]. . Dostupné online.
  5. Institute of Ecology and Environmental Sciences | University of Central Europe [online]. . Dostupné online.
  6. Strana #Sieť má nového predsedu, je ním Ivan Zuzula [online]. 2017-09-08. Dostupné online.
  7. . Dostupné online.