Ján Košút

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ján Košút
slovenský politický väzeň
Ján Košút
Narodenie26. august 1926
Vígľaš, Česko-Slovensko
Úmrtie19. júl 2013 (86 rokov)
Bratislava, Slovensko

Ján Košút (* 26. august 1926, Vígľaš – † 19. júl 2013, Bratislava) bol slovenský politický väzeň, násilne odvlečený do Gulagu.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil so vo Vígľaši neďaleko Zvolena. Ľudovú školu vychodil v rodisku, na gymnáziu študoval vo Zvolene. Tesne pred koncom 2. svetovej vojny bol zmobilizovaný. Po odpútaní sa od útvaru prešiel cez front domov – do Zvolenskej Slatiny, kde ho neskôr 17. apríla 1945 ako civilnú osobu zadržali sovietske orgány NKVD. Ako devätnásťročného študenta ho spolu s tisíckami iných Slovákov odvliekli do stalinských koncentračných táborov. Osem rokov a osem mesiacov pracoval ako väzeň číslo Ž – 602 v polárnej oblasti ZSSR a na Sibíri. V roku 1953, po rehabilitácii Najvyšším súdom ZSSR, sa Ján Košút vrátil ako dvadsaťsedemročný na Slovensko, kde pracoval prevažne vo výrobných podnikoch až do odchodu do dôchodku.

Jeho kniha Cez červený očistec bola vydaná s nemalým oneskorením. Pôvodne mala byť publikovaná v Mníchove s nadpisom In Tempestate Securitas. Rukopis spomienok na sovietske trestanecké tábory Jagrinlag a Ozerlag sa však vrátil na Slovensko a trvalo takmer päť rokov kým sa pre knihu našiel slovenský vydavateľ. V roku 1995 ju v obmedzenom náklade vydala Slovenská asociácia násilne odvlečených. V roku 2009 vydalo vydavateľstvo Mladá Detva rozšírené a doplnené vydanie.

Ján Košút pracoval v prospech obetí stalinizmu aj vo vysokom veku. Od roku 2006 bol čestným predsedom Sekcie násilne odvlečených – Svetového združenia bývalých československých politických väzňov.

Publikácie a činnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]