Preskočiť na obsah

Jaime Lannister

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jaime Lannister

Nikolaj Coster-Waldau, seriálový predstaviteľ Jaimeho Lannistera
Základné informácie
Pieseň ľadu a ohňa
AutorGeorge R. R. Martin
HerecNikolaj Coster-Waldau
O postave
Miesto narodeniaCasterlyho skala
Pohlaviemuž
Druh bytostiČlovek
Povolanierytier, veliteľ kráľovskej gardy
RodinaTywin Lannister (otec)
Cersei Lannisterová (sestra)
Tyrion Lannister (brat)
Kevan Lannister (strýko)
Lancel Lannister (bratranec)
PotomkoviaJoffrey Baratheon (syn)
Myrcella Baratheonová (dcéra)
Tommen Baratheon (syn)
NáboženstvoSedem

Jaime „Kráľovrah“ Lannister je jedna z ústredných postáv fantasy románovej série Pieseň ľadu a ohňa od amerického autora G. R. R. Martina. Vystupuje aj v seriáli Game of Thrones natočenom na motívy tejto série. Je synom najmocnejšieho muža fiktívnej ríše Sedem kráľovstiev, najlepším rytierom a šermiarom tejto ríše, bratom dvojčaťom kráľovnej a členom kráľovskej gardy – ochrancom jej manžela. V seriálovej podobe ho hral herec Nikolaj Coster-Waldau. Niektoré kapitoly Búrky mečov, Hostiny pre vrany a Tanca s drakmi sú písané z jeho uhla pohľadu.

Veľa postáv románovej série vidí Jaimeho odsudzujúco, pretože zabil predchádzajúceho kráľa Siedmich kráľovstiev, Aerysa Targaryena. Hoci Aerys bol považovaný za šialeného a ríša sa ho zbavila občianskou vojnou, Jaime bol členom Aerysovej kráľovskej gardy a tým, že svojho kráľa zabil, porušil prísahu, že ho bude ochraňovať. Odtiaľ si vyslúžil prezývku Kráľovrah.

Z pohľadu Starkovcov je Jaime veľmi zlý človek. Pôsobí namyslene a arogantne, ťažko zraní malého Brana Starka a neskôr zraní tiež Branovho otca Neda Starka. Jaime je však zároveň ochrancom svojho brata Tyriona a jediným z Tyrionovej rodiny, kto ho má aspoň trochu rád. Po utŕžení veľmi ťažkého zranenia sa Jaimeho osobnosť začne meniť k lepšiemu.

Charakteristika

[upraviť | upraviť zdroj]

Jaime je na začiatku série muž niečo po tridsiatke, veľmi podobný svojmu dvojčaťu Cersei. Tak ako ona je krásny, má štíhlu postavu, hladkú tvár, zlaté, kučeravé vlasy a zelené oči. Podľa mienky Jona Snowa by takto mal vyzerať kráľ. Nosí pozlátenú zbroj – zlato je symbolom jeho rodu, Lannisterovcov. Neskôr, po dlhom väzení a následných útrapách, začne Jaime šedivieť a nosiť fúzy, vyzerá omnoho staršie a je vychudnutý.

Pôsobí namyslene, rád vtipkuje a posmieva sa z druhých. Je impulzívny, netrpezlivý a ľahkomyseľný. Koná skôr ako premýšľa. Vážne berie len vzťah k svojej sestre, ktorú miluje a ochraňuje. Cersei je jedinou ženou, po ktorej kedy túžil a s ktorou spal. Neznáša dlhé odlúčenie od nej, má o nej naivné predstavy a myslí si, že pred ním nič netají. Na Cersei je tiež veľmi žiarlivý.

Miluje boj, považuje sa za zrodený preň, skutočne živý sa cíti len pri boji a v posteli. Boj je jediný spôsob, akým by riešil problémy. Nemá však rád velenie a vládu, netúži po moci, významné politické posty mu nesedia. Ak je ale nútený robiť politické rozhodnutia, sú rozumnejšie ako rozhodnutia jeho sestry.

Pred knihami

[upraviť | upraviť zdroj]

Jaime sa narodil na Casterlyho skale ako starší syn Joanny a Tywina Lannisterovcov. Narodil sa až po Cersei, podľa dedičného práva, v ktorom majú všetci mužskí potomkovia prednosť pred ženskými, sa však mal stať dedičom Casterlyho skaly. Bol jednoznačne obľúbenejším synom svojho otca ako mladší brat Tyrion, pri ktorého pôrode ich matka umrela. Jaime bol už od najútlejšieho detstva veľmi naviazaný na Cersei. Preukazoval však náklonnosť aj Tyrionovi, hoci neskôr sám uznal, že s ním mohol mal vrelší vzťah. Keď sa neskôr Tyrion bláznivo zamiloval do neurodzenej Tyše a zosobášil sa s ňou, lord Tywin prinútil Jaimeho tvrdiť Tyrionovi, že Tyša bola len najatá prostitútka. Jaime však videl, že Tyrion bol s Tyšou skutočne šťastný a trápilo ho pre to svedomie.

Už počas dospievania sa z Jaimeho a Cersei stali tajní milenci. Dvojčatá však boli rozdelené, keď Jaime musel odísť slúžiť ako panoš a Cersei vzal jej otec do hlavného mesta ríše, Kráľovho prístavu, v nádeji, že ju vydá za Aerysovho syna. Jaime bol veľký šermiarsky talent a už v pätnástich rokoch sa stal rytierom. Potom mu pri stretnutí Cersei prezradila, že ich otec ho chce zasnúbiť s Lysou Arrynovou. Ako východisko navrhla, aby sa stal rytierom Aerysovej kráľovskej gardy, pretože tí sa neženia a nemajú deti. Zároveň by tak mohol byť spolu so sestrou v kráľovom prístave. Jaime sa chcel vyhnúť manželstvu s Lysou, na druhej strane by to však znamenalo, že sa vzdá svojho dedičného nároku na Casterlyho skalu. Po spoločne strávenej vášnivej noci ho však Cersei presvedčila. Ich plán však nevyšiel, ako si predstavovali. Aerys síce menoval Jaimeho ako najmladšieho člena kráľovskej gardy v histórii. Jaime bol na to veľmi pyšný a myslel si, že za to vďačí svojím vynikajúcicim schopnostiam. Rýchlo však zistil, že Aerys tak urobil len preto, aby rozhneval lorda Tywina. Ten tak prišiel o obľúbeného dediča. Tywin nesmierne zúril a opustil Kráľov prístav aj s Cersei. Jaimeho prísaha sa však už nedala odvolať, a tak strávil rok-dva odlúčený od sestry po boku kráľa Aerysa. Stal sa svedkom jeho šialených rozhodnutí, ako napríklad brutálnej popravy vtedajšieho pána Zimovresu, Rickarda Starka a súčasne aj jeho syna Brandona Starka.

Keď na základe tohto zločinu vypukla proti Aerysovi vzbura, očakávalo sa od Jaimeho, že bude stáť na strane svojho kráľa, hoci aj jeho vlastná otec, lord Tywin, sa neskôr pridal k povstalcom. Jaime však vedel, že Aerys urobil prípravy, aby v prípade prehry nechal zhorieť celé mesto. Preto zabil najprv kráľovho pryomacera a potom samotného kráľa. Po Aerysovej vražde chcel rýchlo opustiť sieň, aby nikto nezistil, že to bol on, ale nevyšlo mu to a stihli ho uvidieť svedkovia. Nikto nevedel, že Jaime zachránil mesto pred vypálením a mnohí ho začali za zradu kráľa odsudzovať. Podľa veliteľa Aerysovej kráľovskej gardy, Barristana Selmyho, by sa mal tak ako iní zradcovia pridať k Nočnej hliadke. Nový kráľ Robert Baratheon ho však omilostil a urobil z Jaimeho člena svojej kráľovskej gardy. Poslal Jaimeho do Casterlyho skaly, aby mu priviedol svoju sestru ako jeho nevestu.

Jaime nenávidel Roberta za to, že spáva s jeho sestrou a sníval o tom, že ho zabije. So sestrou naďalej udržiaval tajný milostný pomer. Stretávali sa najmä počas Robertových poľovačiek. O ich tajomstve však niekoľko ľudí vedelo, napríklad Tyrion, Varys či Petyr Baelish. Kráľ však nič netušil a netušil ani to, že Jaime sa stal otcom všetkých troch kráľovniných detí, Joffreyho, Myrcelly a Tommena, ktoré Robert považoval za svoje.

V prvom dieli knižnej série Jaime sprevádza kráľa a svoju sestru pri ceste na sever, na Zimovres, do sídla Starkovcov. Počas cesty nemal možnosť byť so sestrou osamote. Preto keď si zo Zimovresu kráľ vyšiel na svoju obľúbenú poľovačku, Jaime vylákal Cersei do opustenej veže, aby sa s ňou miloval. Pri tom a tiež pri sprisahaneckých rečiach ich však zahliadol malý chlapec Bran Stark. Jaime ho impulzívne vyhodil z okna veže, aby umrel a nikomu o ich tajomstve nepovedal. Bran však prežil, no do odchodu kráľovského sprievodu späť do Kráľovského prístavu zostával v bezvedomí. Jaime neskôr usúdil, že ho nemal zhodiť.

Medzi Jaimem a novým kráľovým pobočníkom Eddardom „Nedom“ Starkom panovalo nepriateľstvo. Ned Stark nemal rád Jaimeho už od chvíle, ako ho pristihol, že po Aerysovej vražde sedí na Železnom tróne. Neskôr, po gradujúcich intrigách v meste, Nedova žena Catelyn zajme Tyriona. Z tohto dôvodu Jaime so skupinkou mužov napadne Neda, zabije dvoch jeho mužov a jeho samotného zraní. Potom Jaime ujde z mesta ku svojmu otcovi. Cersei je spoluúčastníčkou vraždy Roberta Baratheona a nechá zajať Neda Starka. Nedov syn Robb ho ide s vlastnou armádou oslobodiť a pritom narazia na Jaimeho armádu. Jaime sa pokúša v následnej bitke Robba zabiť. Podarí sa mu zabiť dvoch jeho ochrancov, synov Rickarda Karstarka, ale predtým, než ublíži Robbovi, padne do zajatia. Držia ho v žalári v hrade Riavokrut, odkiaľ pochádza Robbova matka.

Jaime je takmer po celú knihu zajatcom v Riavokrute. Predstavuje veľmi cenného politického väzňa. Neda Starka dali Jaimeho sestra a syn popraviť, aby Cersei uchránila tajomstvo svojho pomeru. Jaime je zárukou toho, aby to isté nespravili s dcérami Neda Starka. Rickard Karstark však požaduje Jaimeho smrť ako odplatu za to, že zabil jeho dvoch synov. Cersei zatiaľ zbaví velenia nad kráľovskou gardou Barristana Selmyho a ako nového veliteľa menuje zajatého Jaimeho.

Tyrion, medzičasom už na slobode a bezpečne v Kráľovom prístave, vytvorí plán, ako Jaimeho oslobodiť. Pošle vojakov preoblečených za vyslancov, ktorí Jaimeho pustia. Začnú bojovať so strážami, no Jaimeho sa podarí znova zajať. Dostane horšiu celu ako prv.

Medzitým sa kráľovstvom už rozšírili chýry, že Jaime je otcom Joffreyho Baratheona, ktorý momentálne vládne ríši ako domnelý Robertov najstarší syn. Po domnelej smrti dvoch svojich synov žiaľom zdrvená Catelyn Starková Jaimeho opije a vypočúva. Jaime sa k nej správa pohŕdavo, ale prizná, že zhodil Brana z veže, že je Joffreyho otec, a že nemá nič spoločné s neskorším pokusom zabiť Brana.

Catelyn napriek silnému odporu k Jaimemu ho prinúti pod hrozbou zabitia prisahať, že jej vráti dve dcéry väznené jeho sestrou a milenkou a že nikdy nepozdvihne meč voči rodom Starkovcov a Tullyovcov. Vzápätí poverí svoju vernú a mocnú bojovníčku Brienne, aby spútaného Jaimeho dopravila do Kráľovho prístavu na výmenu zajatcov. Spolu s Jaimem prepustí aj jeho neobľúbeného bratranca Cleosa Freya. Hrad opustia na lodi bez toho, aby o tom vedel zvyšok jeho osadenstva.

Jaime sa posmieva škaredej Brienne a premýšľa, ako jej ujsť. Prísahu ale mieni dodržať, aj keď spočiatku len preto, aby prekvapil všetkých tých, ktorí si myslia, že ju poruší. Keď sa rozchýri Jaimeho prepustenie, muži vyslaní Tullyovcami sa pokúšajú Jaimeho znovu zajať. Brienne sa ich zbaví, čím stúpne v Jaimeho očiach. Na Jaimeho hlavu je od lorda Karstarka vypísaná odmena.

Neskôr putujú na koňoch, vďaka čomu sa Jaime zbaví pút na nohách, no stále má spútané ruky. Jeho úcta k Brienne postupne rastie, hoci sa s ňou stále rozpráva urážlivo. Prepadnú ich lukostrelci, ktorí zastrelia Cleosa. Jaime požaduje Cleosov meč a keď mu to Brienne odmietne, vezme si jeho meč sám a na Brienne zaútočí. Hoci má spútané ruky, ide o vyrovnaný súboj. Na Jaimeho jej šermiarske umenie urobí veľký dojem. Zvuky boja však pritiahnu ďalšiu bandu vedenú Vargom Hoatom, ktorých kedysi najal Jaimeho otec, aby plienili Riečne krajiny. Jaime nevedel, že táto skupina tzv. krvavých dranciarov už lordovi Tywinovi neslúži. Dranciari ich zajmú. Vargo Hoat vydá príkaz, aby Jaimemu odsekli pravú ruku.

Po strašnom zranení sa Jaime zmieta v bolestiach a horúčkach. Zachráni však Brienne pred znásilnením, keď nahovorí dranciarom, že za ňu dostanú bohaté výkupné v zafíroch. Jaime dospieva k rozhodnutiu, že nechce svoj milostný pomer s Cersei pred verejnosťou ďalej ukrývať. Zajatci doputujú do hradu Harenova tvrdza, kde vládne Roose Bolton, pôvodne spojenec Starkovcov, momentálne už potajme spolčený s lordom Tywinom. Ten nechá Jaimeho ošetriť svojím majstrom Qyburnom. Počas spoločného kúpeľa v kadi Jaime Brienne povie, ako to bolo s vraždou Aerysa. Bolton potom pošle Jaimeho s Qyburnom a ďalším sprievodom do Kráľovho prístavu. Brienne si však chce nechať kvôli výkupnému. Jaime sa z náhleho popudu vracia z polcesty domov za milovanou sestrou a prichádza práve včas, aby zachránil Brienne, za ktorú neprišlo očakávané výkupné v zafíroch a preto ju hodili do jamy k medveďovi.

Po ceste do Kráľovho prístavu ich zastihne správa, že Starkovci boli povraždení na svadobnej hostine. Neskôr ich dostihne ďalšia správa, že zavraždený bol aj Joffrey, otrávený na vlastnej svadobnej hostine. Jaime na vlastné prekvapenie necíti po synovej smrti takmer žiadny zármutok, čo si vysvetľuje okrem iného tým, že Cersei ho nikdy nenechala deti vychovávať a budovať si k nim vzťah.

Po vstupe do Kráľovho prístavu nastane nepríjemný incident, keď členovia kráľovskej gardy Jaimeho nespoznajú. Jaime zisťuje, že Cersei do kráľovskej gardy prijala bratov Čiernokotlých, ktorí sa mu vôbec nepáčia. Nájde Cersei v septe (chráme) trúchliť nad ich mŕtvym synom a priamo pri synovej mŕtvole sa s ňou pomiluje. Potom jej navrhne, aby sa vzali, podobne, ako sa bratia so sestrami ženili v rode Targaryenovcov. Cersei to prudko odmieta. Jaime ide za svojím otcom, ktorý chce, aby Cersei prepustila Jaimeho pre jeho zranenie z kráľovskej gardy tak ako prepustila Selmyho. Lord Tywin nalieha na Jaimeho, aby sa stal jeho dedičom a oženil sa s vdovou po Joffreym. Jaime svoje prepustenie z gardy aj svadbu s Margaery prudko odmieta a s otcom sa rozhnevá.

Jaime ďalej zistí, že z Joffreyho vraždy je obvinený a uväznený Tyrion, že Sansa Starková sa stratila v noc vraždy a Arya Starková je už dávno nezvestná. Jaime nemôže uveriť tomu, že by Tyrion tento zločin spáchal, keďže vedel, že Joffrey je Jaimeho syn. Ďalej sa Jaime snaží získať pod kontrolu neúctivých členov kráľovskej gardy a brať zodpovedne svoju službu aj velenie. S hrôzou zistí, že zostávajúcou ľavou rukou nedokáže vôbec bojovať, čo sa snaží utajiť. Jeho otec mu pošle nový meč, ktorý je pre Jaimeho zbytočnosťou. Preto ho odovzdá Brienne a poverí ju, aby vyhľadala a týmto mečom ochraňovala Sansu, čo je to najbližšie k splneniu prísahy o výmene zajatcov, čo len môže urobiť. Jaime odoláva pokusom nechať sa zmanipulovať svojou sestrou. Keď je nad Tyrionom vynesený rozsudok smrti, Jaime prepadne Varysa a prinúti ho, aby mu pomohol noc pred popravou oslobodiť Tyriona. Bratia sa tak stretávajú po prvý raz od Zimovresu, kde sa ich cesty rozišli. Keď sa Tyrion pýta Jaimeho, prečo ho prepustil, Jaime mu rozpovie pravdu o Tyshe. To ale Tyriona nesmierne rozruší. Ten vymenuje Cerseiných milencov a zaklame mu, že Joffreyho naozaj zabil, aby Jaimemu ublížil.

Jaime zistí, že Tyrion tesne pred svojím útekom na lodi zavraždil ich otca. Napriek chýbajúcej ruke sa snaží Tyriona chytiť, no neúspešne. Cersei po Jaimem chce, aby sa stal pobočníkom ich mladšieho syna Tommena namiesto Tywina, čo Jaime dvakrát odmietne. Nepomáha ani Cerseino zvádzanie, hoci po sestre stále sexuálne túži. Jaime drží stráž celých sedem dní a nocí pri mŕtvole svojho otca. Prehovorí Cersei, aby povolila svadbu Tommena s Margaery Tyrellovou, pretože Tommen ako dieťa ešte nemôže mať s nevestou pohlavný styk a ich manželstvo sa bude dať hocikedy anulovať. Potom jej navrhne, ako sa elegantne zbaviť Tyrellovcov. Cersei ho poslúchne, inak však ich vzťah už nefunguje. Jaime neschvaľuje Cerseine rozhodnutia a zožiera sa pre obvinenia z Cerseinej nevery. Nenápadne sa ich snaží overiť. Na mieste pahýľa pravej ruky začne nosiť zlatú ruku prispôsobenú tak, že ňou možno chytiť niektoré predmety.

Cersei vyšle Jaimeho do Riečnych krajín, aby tam odstránil posledné zvyšky rebélií. Jaime ide neochotne. Rozhodne sa, že so sebou vezme aj dvorného kata Ilyna Paynea. Po večeroch sa s Payneom učí bojovať ľavou rukou. Payne má vytrhnutý jazyk a nevie písať, preto sa Jaime nebojí, že rozchýri, aký je Jaime bez pravej ruky nemožný šermiar. Jaime sa snaží udržať verejnú mienku o sebe ako o legendárnom bojovníkovi. Zároveň sa Paynovi spovedá z vecí, ktoré ho trápia, najmä zo zistení, aká je jeho sestra v skutočnosti.

Sprievod sa zastaví v Harrenovej tvrdzi a neskôr v hrade Darry, kde žije Lancel Lannister. Jaime je zdesený z toho, akým náboženským fanatikom sa jeho bratranec stal. Lacnel mu prezradí, že sa kajá za to, že pomohol zabiť kráľa Roberta a potom súložil s kráľovnou Cersei. Tieto tajomstvá vyzradil pri spovedi aj Najvyššiemu septonovi. Potom Jaime so svojou armádou doputujú k Riavokrutu, hradu, ktorý drží Brynden Tully a napriek obliehaniu sa odmieta vzdať. Edmure Tully, skutočný pán hradu, je zajatcom Freyovcov, ktorí sa vyhrážajú jeho popravou, ale jeho strýka Bryndena to nezlomí. Po neúspešnom vyjednávaní s Bryndenom dá Jaime prepustiť Edmura zo zajatia. Ten súhlasí, že sa ako skutočný pán hradu vzdá, pretože inak by povraždili jeho ľudí aj Edmurovo zatiaľ ešte nenarodené dieťa. Tak sa podarilo Jaimemu ukončiť aj posledný odpor v mene Robba Starka bez toho, aby musel porušiť svoju prísahu, že nikdy nebude bojovať proti Starkovcom alebo Tullyovcom. Dostane správu od Cersei, v ktorej ho prosí, aby ju prišiel zachrániť pred hrozbou popravy. Jaime na list neodpovie a nechá ho spáliť.

V zatiaľ poslednej knihe série sa Jaime vyskytuje iba v jedinej scéne. Na jej konci stretáva Brienne, ktorá mu povie, že Sansa je zajatkyňou Sandora Clegana, čo je však pravdepodobne lož. Jaime s ňou podľa údajných Cleganových požiadaviek odíde neozbrojený, aby Sansu zachránil. Odvtedy je nezvestný.

  • MARTIN, George R. R. Hra o trůny. Preklad Hana Březáková. 2. vyd. Časť 1. Praha : Talpress, 2013. 476 s. ISBN 978-80-7197-491-8.
  • MARTIN, George R. R. Hra o trůny. Preklad Hana Březáková. 2. vyd. Časť 2. Praha : Talpress, 2013. 378 s. ISBN 978-80-7197-492-5.
  • MARTIN, George R. R. Střet králů. Preklad Hana Březáková. 2. vyd. Časť 1. Praha : Talpress, 2013. 459 s. ISBN 978-80-7197-493-2.
  • MARTIN, George R. R. Střet králů. Preklad Hana Březáková. 2. vyd. Časť 2. Praha : Talpress, 2013. 491 s. ISBN 978-80-7197-494-9.
  • MARTIN, George R. R. Bouře mečů. Preklad Hana Březáková. 1. vyd. Časť 1. Praha : Talpress, 2013. 590 s. ISBN 9788071974956.
  • MARTIN, George R. R. Hostina pro vrány. Preklad Hana Březáková. 1. vyd. Časť 1. Praha : Talpress, 2012. 448 s. ISBN 9788071974420.
  • MARTIN, George R. R. Hostina pro vrány. Preklad Hana Březáková. 1. vyd. Časť 2. Praha : Talpress, 2012. 432 s. ISBN 9788071974437.
  • MARTIN, George R. R. Tanec s draky. Preklad Hana Březáková. 1. vyd. Časť 2. Praha : Talpress, 2012. 672 s. ISBN 978-80-7197-445-1.