Preskočiť na obsah

Sansa Starková

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sansa Starková

Sophie Turnerová, seriálová predstaviteľka Sansy
Základné informácie
Pieseň ľadu a ohňa
AutorGeorge R. R. Martin
HerecSophie Turnerová
O postave
PrezývkaVtáčik, Alayne
Miesto narodeniaZimovres
PohlavieŽena
Druh bytostiČlovek
RodinaEddard Stark (otec)
Catelyn Starková (matka)
Brandon Stark (strýko)
Benjen Stark (strýko)
Lyanna Starková (teta)
Edmure Tully (strýko)
Lysa Arrynová (teta)
Robb Stark (brat)
Arya Starková (sestra)
Brandon Stark (brat)
Rickon Stark (brat)
Jon Snow (nevlastný brat)
Manžel(ka)Tyrion Lannister (manželstvo nenaplnené)
NáboženstvoSedem bohov
NárodnosťPrví ľudia

Sansa Starková je jedna z ústredných postáv fantasy románovej série Pieseň ľadu a ohňa od amerického autora G. R. R. Martina. Vystupuje aj v seriáli Game of Thrones natočenom na motívy tejto série. Je jedným z piatich detí Eddarda Starka a jeho manželky Catelyn, staršou a krajšou z ich dcér.

Sansa má bratov Robba, Brana, Rickona, sestru Aryu a nevlastného brata Jona. Na začiatku knižnej série je jedenásťročná. Je krásna, upravená, dobre vychovaná a má spôsoby urodzenej dámy. Vo všetkých zručnostiach, ktoré sa od dám vyžadujú, prekonáva sestru Aryu, s ktorou má časté roztržky. Zasnúbia ju s princom Joffreym Baratheonom, do ktorého sa zamiluje. Je naivná a len veľmi pomaly sa vzdáva svojich predstáv o nádhere a bezchybnosti kráľovského dvora.

Vyskytuje sa v knihách Hra o tróny, Súboj kráľov, Búrka mečov a Hostina pre vrany. Niektoré kapitoly týchto kníh sú písané z jej uhla pohľadu.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Sansa má vysokú, štíhlu postavu a hnedozlaté vlasy typické pre rod jej matky. Pripomína svoju matku zamlada, Catelyn však verí, že ako dospelá bude ešte krajšia. Sansa je dobre vychovaná, poslušná, ale nepriebojná a chýba jej odvaha. Má spôsoby urodzenej dámy, vie, čo sa sluší, aj keď je rozrušená, dokáže hovoriť zdvorilo. Miluje krásne šaty, zakladá si na tom, ako vyzerá. Je nadšená zo všetkých krásnych vecí, neznáša špinu a škaredosť. Inklinuje k náboženstvu svojej matky, Siedmim bohom, vďaka nádhere chrámov, vitráží a kryštálov. Miluje piesne a príbehy o víťazstvách dobra nad zlom a verí, že to tak funguje aj v skutočnom svete. Aj keď ju skúsenosti postupne presviedčajú o opaku, svojich ideálov sa vzdáva iba ťažko.

V zručnostiach, ktoré sa vyžadujú od dámy, je lepšia ako jej sestra Arya. Krajšie vyšíva, číta a píše lepšie, než jej súrodenci, pekne spieva. Nejde jej však matematika a slabšia je aj v jazde na koni.

Má rada svoju rodinu s výnimkou Arye, s ktorou sa jej vzťah v knihe ešte zhoršuje. Vlažnejšie sa správa aj k nevlastnému bratovi, ľavobočkovi Jonovi.

Život (podľa kníh)[upraviť | upraviť zdroj]

Narodila sa ako druhé dieťa Eddarda a Catelyn, prvé narodené na ich hrade Zimovrese. Spolu so sestrou ju učí dobrým spôsobom septa (analógia mníšky) menom Mordana. Má kamarátku svojho veku, dievča menom Jeyne Poolová, dcéru majordóma Zimovresu.

Hra o tróny[upraviť | upraviť zdroj]

Do deja vstupuje ako jedenásťročná, kde ako všetky Starkove deti dostane mláďa pravlka. Sansa to svoje pomenuje Lady. Je najmenšie z celého vrhu.

Na Zimovres príde kráľovská rodina so sprievodom. Kráľ Robert Baratheon navrhne zásoby svojho syna, korunného princa Joffreyho Baratheona, so Sansou. Na rozdiel od svojho otca je Sansa z tejto myšlienky nadšená a rýchlo sa do Joffreyho zamiluje. Desí ju však Joffreyho osobný strážca Sandor Clegane, ktorý ju začne volať Vtáčik. Clegane je urážlivý, cynický, napriek tomu ale v kritických chvíľach stojí na jej strane. Joffrey je k nej galantný. Spolu s Aryou a otcom, ktorý sa stal pobočníkom kráľa, a množstvom ich služobníctva, putujú na juh, aby začali život v hlavnom meste Kráľov prístav. Sansa sa teší z priazne kráľovnej Cersei Lannisterovej, obľúbi si citrónové zákusky a háda sa so sestrou, ktorá odmieta pozvanie do kolového domu, v ktorom cestuje kráľovná.

Pri jednej zo zastávok na ceste Joffrey presvedčí Sansu, aby si spolu vyrazili na koňoch. Výlet prebieha pokojne až do chvíle, keď narazia na Aryu precvičujúcu sa v boji s mäsiarovým synom Mycahom. Joffrey zaútočí na Mycaha a napadne ho Aryiin pravlk. Joffrey utŕži zranenie na ruke a prvý raz ukáže svoju nevľúdnu pravú tvár. Sansa napriek tomu nechce svedčiť proti Joffreymu. Keď ju vypočúvajú ako svedkyňu incidentu, tvrdí, že si nič nepamätá. Kráľovná je zranením svojho syna pobúrená a prikáže, aby bol Aryin pravlk zabitý. Keďže však ušiel a nemôžu ho nájsť, prikáže namiesto neho popraviť Lady. Sansa plače a protestuje, jej domáci maznáčik je však aj tak sťatý.

Ani táto príhoda však jej vzťah k Joffreymu nenaruší. Obviňuje z nej kráľovnú a svoju sestru. Sestry zostanú rozhádané a Sansa ignoruje možnosti udobrenia sa.

V Kráľovom prístave je Sansa najprv zo všetkého uchvátená a nadšená. Žasne nad turnajom usporiadaným na počesť jej otca. Na ňom si všimne rytiera Lorasa Tyrella, ktorý sa jej tiež veľmi páči. Prehliada náznaky, že Joffrey nie je taký dokonalý, ako sa domnieva. Znepokojujúco sa k nej správajú aj ďalší muži – Sandor Clegane s desivou zjazvenou tvárou, ktorý jej prezradí tajomstvo svojho zjazvenia, a Petyr Baelish, bývalý nápadník jej matky, ktorý na ňu vrhá chlípne pohľady. Hlučného, večne opitého kráľa si tiež neobľúbi.

Po čoraz znepokojujúcejšom vývoji situácie na dvore Eddard Stark oznámi svojim dcéram, že ich posiela naspäť na Zimovres. Zrušilo by sa tým aj zasnúbenie Sansy a Joffreyho. Dôvod im nevyzradí. Sansa zúri a ešte viac, keď jej otec zakáže čo i len sa rozlúčiť s Joffreym. Rozrušená Sansa, ktorá nechce opustiť ani krásu dvora, ani svojho snúbenca, vyzradí otcove plány kráľovnej Cersei.

Nedlho na to je Sansa uväznená vo svojich komnatách. Zavrú k nej aj hysterickú Jeyne, ktorá tvrdí, že mužov jej otca zabíjajú. Sansa sa snaží zachovávať pokoj a utešovať Jeyne. Napokon Sansu predvolajú pred kráľovnú. Tá jej oznámi, že jej otca museli zatknúť za zradu a Sansa si nemôže Joffreyho vziať. Sansa prosí, aby sa zasnúbenie nerušilo, a sľubuje, že ona zradkyňou nie je. Aby to dokázala, Cersei ju prinúti napísať listy svojej matke a súrodencom, v ktorých ich žiada, aby odprisahali kráľovnej vernosť. Kráľ už vtedy nežije a na tróne sedí iba dvanásťročný Joffrey. Sansa prosí Joffreyho o milosť pre svojho otca. Joffrey jej sľúbi, že ho omilostí v prípade, že sa prizná ku zrade. Sanse je dovolené pohybovať sa voľne po kráľovskom hrade, Jeyne však zmizla a už ju viac nevidela.

Eddarda Starka odvedú pred veľký sept (chrám) a verejne sa prizná k zrade kráľa Joffreyho. Sansa je pokojná, lebo sa spolieha na Joffreyho sľub. Joffrey však dá Eddardovi sťať hlavu.

Sansa sa po tomto čine psychicky zrúti. Neopúšťa svoju komnatu, striedavo plače a spí. Vracajú sa jej traumatizujúce spomienky z popravy. Žiali za otcom a zároveň sa bojí, že desivý kráľovský kat, Ilyn Payne, príde aj po ňu. Uvažuje aj o samovražde. Joffrey si ju napokon nechá predvolať pred seba a vyhlási, že ich zasnúbenie stále trvá. Sansa Joffreyho nenávidí. Joffrey ju necháva biť rytiermi svojej kráľovskej gardy. Prinúti ju, aby sa pozerala na odseknuté a na koly narazené hlavy jej otca, Mordany a ďalších.

Súboj kráľov[upraviť | upraviť zdroj]

V politickej hre je Sansa rukojemníčkou Lannisterovcov, zárukou toho, aby zajatí Lannisterovia, najmä kráľovnin brat-dvojča Jaime, zostali nažije. Joffrey Sansu uráža a trestá za činy jej brata, ktorý sa po smrti svojho otca stal kráľom Severu a bojuje proti Lannisterovcom. Sansa navonok presviedča okolie o svojej lojalite k Lannisterovcom, v skutočnosti si však želá víťazstvo svojho brata, smrť Joffreyho a návrat domov na Zimovres.

Na turnaji na počesť narodenín Joffreyho chce Joffrey dať zabiť rytiera, ktorý sa opil a verejne zahanbil. Sansa spolu so Sandorom presvedčia Joffreyho, aby ho nezabíjal a namiesto toho z neho spravil dvorného blázna. Tento rytier, ser Dontos, neskôr pošle Sanse odkaz a tá sa s ním potajomky stretne. Dontos jej sľubuje, že za záchranu svojho života zachráni ten Sansin a dostane ju z mesta. Sansa je spočiatku skeptická, no nechá sa nahovoriť a uverí tomu, že to bude ako v jednom z jej obľúbených príbehov. Potajme sa s Dontosom stretáva, ten sa však nemá k činu a Sansa je netrpezlivá a vystrašená.

Joffreyho nenávidí aj jeho ľud, lebo je k nemu krutý rovnako ako k Sanse. Keď sa kráľovský sprievod vracia z prístavu, kde boli odprevadiť Joffreyho sestru Myrcellu na jej ceste do Dornu, dav sa vzbúri a sprievod napadne. Sandor Clegane však zachráni Sansu pred znásilnením či zabitím.

Keď Sansa dostane svoju prvú menštruáciu, spanikári, lebo tým sa stala zrelou pre svadbu s nenávideným Joffreym. Snaží sa všetky dôkazy o svojej menštruácii zničiť, no nepodarí sa jej to. Predvedú ju pred kráľovnú, ktorá dobre vie, že Sansa sa nechce za Joffreyho vydať, ale trvá na tom. Svadba je však ešte ďaleko, pretože mesto očakáva útok Joffreyho strýka Stannisa. V strachu z blížiacej sa vojny je Sansa čoraz viac rozrušená.

Po začiatku bitky sa Sansa ide pomodliť do septa a potom sa pridá ku kráľovnej a ďalším vysokopostaveným ľuďom v Maegurovej pevnosti, najlepšie chránenej časti mesta. Opitá kráľovná prezrádza Sanse tajomstvá zo svojho života a prezradí jej aj to, že ak Stannis vyhrá, radšej ju popraví, akoby sa mala dostať Stannisovi do rúk. Keď kráľovná dostane správu, že bitka je prehraná, Sansa sa ukryje do svojej komnaty. Tam za ňou príde Sandor Clegane, prinúti ju spievať a pobozkať ho. Clegane potom zmizne z mesta.

Búrka mečov[upraviť | upraviť zdroj]

Mesto v poslednej chvíli zachránia armády Joffreyho deda a rodu Tyrellovcov. Zasnúbenie Joffreyho a Sansy je zrušené, aby sa Joffrey mohol oženiť s Margaery Tyrellovou. Sansa musí hrať sklamanú, v skutočnosti sa však teší. Naďalej ale zostáva väzňom kráľovnej. Spriatelí sa s Margaery a jej sesternicami. Prezradí jej starej matke, aký Joffrey skutočne je, a ľutuje Margaery, že si ho musí vziať. Margaery presviedča Sansu, aby po Joffreyho svadbe navštívila ich hrad Vyšesad a vydala sa za jej najstaršieho brata Willasa. Sansa najprv nie je nadšená, pretože Willas je mrzák, ktorého nikdy nevidela, a jej sa páči jeho mladší brat Loras. Neskôr si však nahovorí, že jej manželstvo s Willasom bude šťastné. Ser Dontos medzitým povie, že útek je pripravený na deň Joffreyho svadby, Sansa však už nechce utiecť.

O plánoch Tyrellovcov vydať Sansu za Willasa sa dozvedia Lannisterovci a rozhodnú sa tomu zabrániť. Nasilu, proti ich vôli, vydajú Sansu za Tyriona Lannistera. K oltáru ju vedie Joffrey, ktorý sa jej vyhráža, že zo Sansy spraví svoju milenku. Sansa je zo svojho nového manžela zdesená a zarmútená. Nedôveruje mu, pretože je Lannister, hoci sa k nej vždy správal milo a ochraniteľsky. Keď osamejú počas svadobnej noci, je z pohľadu na jeho telo zhnusená. Tyrion to vidí a povie jej, že sa s ňou bude milovať až vtedy, keď bude ona chcieť. Sansa tak zostane pannou.

Po zmarení plánov s Tyrellovcami sa Sansa znova zaujíma o útek. Podľa pôvodného plánu teda utečie so serom Dontosom z Kráľovho prístavu v deň Joffreyho svadby. Dozvie sa, že za jej útekom stojí Petyr Baelish, bývalý nápadník jej matky. Ser Dontos Sansu zachránil na jeho príkaz a po splnení úlohy ho Baelish zabil. Sansa sa s ním plaví do Údolia Arryn, kde sa Petyr má oženiť so Sansinou tetou Lysou. Sansa musí o sebe tvrdiť, že je Petyrovou nemanželskou dcérou Alayne. Lysa nie je zo Sansinej prítomnosti nadšená. Keď jej ale Sansa vyzradí, že so svojím manželom nikdy nemala sex, Lysa ju chce ako budúcu manželku pre svojho jediného syna, slabého Roberta.

Baelish so ožení s Lysou, ale v skutočnosti túži po Sanse. Tú to odpudzuje. Navyše na ňu Lysa začne žiarliť. Rozrušená Lysa vykričí Sanse svoje tajomstvá, napríklad že už od mlada milovala Petyra, a preto to bola ona, kto zabil svojho manžela Jona Arryna. Keď sa jej Lysa vyhráža smrťou, Petyr ju zhodí do priepasti. Sanse, ktorá je svedkom tejto vraždy, prikáže tvrdiť, že Lysu zabil jej dvorný spevák.

Hostina pre vrany[upraviť | upraviť zdroj]

Sansa zostáva na Orlom hniezde a hrá Baelishovu nemanželskú dcéru Alayne. Veľmi si ju obľúbi jej malý a slabý bratranec Robert. Sansa sa postupne stáva jediným, kto vie Roberta presvedčiť o tom, čo je pre neho dobré. Je tiež svedkom nespokojnosti lordov z Údolia s vládou Petyra Baelisha. Baelish neskôr z hradu odíde. S blížiacou sa zimou musia obyvatelia Orlie hniezdo opustiť, pretože po zapadnutí snehom by nebolo možné ho zásobovať. Sansa preto zostupuje spolu s Robertom do údolia. Tam sa stretne s Baelishom, ktorý jej prezradí, že ju zasnúbil s istým Harrym, Robertovým dedičom. Po tomto sobáši a smrti malého Roberta by sa Sansa stala paňou Orlieho hniezda aj Zimovresu. Sobáš však musí počkať, kým bude Tyrion mŕtvy a Cerseina vláda sa zrúti.

Seriál[upraviť | upraviť zdroj]

V seriálovom spracovaní sa jej osud postupne rozchádzal s osudom v knihách. Sansa bola napríklad po Tyrionovi vydaná aj za Ramsayho Boltona namiesto Jeyne Poolovej, ktorá sa za neho vydala v knihách.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • MARTIN, George R. R.. Hra o trůny. Preklad Hana Březáková. 2. vyd. Časť 1. Praha : Talpress, 2013. 476 s. ISBN 978-80-7197-491-8.
  • MARTIN, George R. R.. Hra o trůny. Preklad Hana Březáková. 2. vyd. Časť 2. Praha : Talpress, 2013. 378 s. ISBN 978-80-7197-492-5.
  • MARTIN, George R. R.. Střet králů. Preklad Hana Březáková. 2. vyd. Časť 1. Praha : Talpress, 2013. 459 s. ISBN 978-80-7197-493-2.
  • MARTIN, George R. R.. Střet králů. Preklad Hana Březáková. 2. vyd. Časť 2. Praha : Talpress, 2013. 491 s. ISBN 978-80-7197-494-9.
  • MARTIN, George R. R.. Tanec s draky. Preklad Hana Březáková. 1. vyd. Časť 1. Praha : Talpress, 2012. 528 s. ISBN 978-80-7197-444-4.
  • MARTIN, George R. R.. Tanec s draky. Preklad Hana Březáková. 1. vyd. Časť 2. Praha : Talpress, 2012. 672 s. ISBN 978-80-7197-445-1.
  • MARTIN, George R. R. Hostina pro vrány. Preklad Hana Březáková. 1. vyd. Časť 2. Praha : Talpress, 2012. 432 s. ISBN 9788071974437.