Preskočiť na obsah

Jan Kaplický

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jan Kaplický
Dielo
SpoločnosťFuture Systems
Významné stavbyMedia Centre, Lord's Cricket Ground, Londýn (1999)
Obchodný dom Selfridges & Co, Birmingham (2003)
Významné projektyMaserati Museum, Modena, Taliansko (2004)
Národná knižnica Českej republiky, Praha, Česko (2007)
Ocenenia
Stirlingova cena za Future Systems (1999)
World Architecture Awards (2001)
RIBA cena za architektúru (2004)
Osobné informácie
Narodenie18. apríl 1937
 Praha, Česko-Slovensko
Úmrtie14. január 2009 (71 rokov)
 Praha, Česko
ManželkaAmanda Levete (1991 – r. 2006)
Eliška Kaplický Fuchsová (2007 –)
DetiJosef
Johanka (* 2009)
Odkazy
Spolupracuj na Commons Jan Kaplický
(multimediálne súbory na commons)

Jan Kaplický (* 18. apríl 1937, Praha – † 14. január 2009, Praha) bol český architekt žijúci od svojej emigrácie v roku 1968 v Spojenom kráľovstve.

Narodil sa v rodine umelcov Josefa a Jiřiny Kaplických. Najmä vďaka otcovi mal odmalička kontakt s umením. Študoval na VŠUP v Prahe. Po sklamaní z režimu emigroval do Spojeného kráľovstva. Najskôr pôsobil v rokoch 1969 – 1971 v architektonickej kancelárii Denys Lasdun and Partners. Neskôr pracoval aj pre Renza Piana a Richarda Rogersa. S ním sa podieľal na projekte parížskeho Centre Georges Pompidou.

V roku 1979 založil s Davidom Nixonom architektonické štúdio Future systems, v ktorom sa postupne prepracoval na architektonickú špičku. V štúdiu pracoval do svojho úmrtia. V roku 1989 sa jeho partnerkou vo Future systems stala Amanda Levete. Boli jedinou britskou spoločnosťou, ktorá pracovala pre NASA. Zrejme odtiaľ pramení ich záujem o alternatívne stavebné postupy.

Je predstaviteľom high-tech architektúry. Na konci svojej kariéry sa venoval najmä organickej architektúre, je zástancom voľných kriviek a tvarov. Do svojej architektúry neváhal vnášať stavebné postupy, materiály a technológie, ktoré nie sú v architektúre bežne používané, inšpiroval sa napríklad loďami či leteckým priemyslom.

Jan Kaplický je nositeľom viacerých ocenení. Najprestížnejšie z nich, Stirlingovu cenu, dostal v roku 1999 za stavbu Lord's Media Center v Londýne.

Obchodný dom Selfridges & Co v Birminghame, jedna z realizácií štúdia Future Systems, rok 2000

V poslednom období vzbudil pozornosť najmä stavbou Obchodného domu Selfridges v Birminghame, za ktorú získal mnohé významné ocenenia.

Veľké kontroverzie si vyslúžil jeho návrh Národnej knižnice v Prahe, proti ktorej sa postavil napr. prezident Václav Klaus.

Okrem architektúry sa venoval aj vyučovaniu na univerzitách v Spojenom kráľovstve, Francúzsku a Nemecku. V Česku mu vyšlo niekoľko kníh (Album, Česká inspirace, Sketches).

Medzi posledné Kaplického návrhy patria:

  • Národná knižnica Českej republiky v Prahe
  • Naples Subway Univesita 2003
  • Project Zed London
  • Green Bird

Realizácia víťazného projektu Future systems na múzeum Maserati v Modene je plánovaná na rok 2009.

Jan Kaplický zomrel vo svojom rodnom meste. Skolaboval na ulici Československej armády neďaleko Víťazného námestia v Prahe. Záchranku privolal okoloidúci. Pokus o oživenie bol bezúspešný. V deň jeho smrti sa mu narodila dcéra.[1]

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jan Kaplický na českej Wikipédii.