Jang Li-wej

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jang Li-wej
kozmonaut PLAAC
Jang Li-wej v roku 2011
Jang Li-wej v roku 2011
Stavneaktívny
Narodenie21. jún 1965 (58 rokov)
Suej-čung, Chu-lu-tao, provincia Liao-ning, Čína
Iné zamestnaniestíhací pilot
Hodnosťgenerálmajor Vzdušných síl Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády
Čas vo vesmíre21 hodín, 22 minút, 45 sekúnd
Kozmonaut od5. januára 1998
MisieŠen-čou 5

Generálmajor Jang Li-wej (čín. 杨利伟pchin-jin: Yáng Lìwěi; * 21. jún 1965, Suej-čung, Chu-lu-tao, provincia Liao-ning, Čína) je pôvodne stíhací pilot a od roku 1998 je členom oddielu čínskych kozmonautov. V roku 2003 vzlietol do vesmíru ako prvý kozmonaut (taikonaut) z Čínskej ľudovej republiky.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Mladosť, pilot, kozmonaut[upraviť | upraviť zdroj]

Jang Li-wej sa narodil 21. júna 1965 v meste Chu-lu-tao, ktoré leží v okrese Suej-čung v mestskej prefektúre Chu-lu-tao provincie Liao-ning na severovýchode Číny. Jeho matka pracovala ako učiteľka, otec ako účtovník štátneho statku.

Po dokončení strednej školy v roku 1983 začal štúdia na vojenskej leteckej škole. V roku 1987 ju absolvoval, potom bol stíhacím pilotom Vzdušných síl Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády. Na rôznych typoch lietadiel nalietal vyše 1 350 letových hodín.

V rokoch 1995 – 1998 prešiel výberom budúcich kozmonautov (taikonautov), v ktorom bolo v januári 1998 z 1 500 pilotov vybraných 12 budúcich kozmonautov.[pozn. 1] Potom prekonal patričný výcvik, vrátane krátke stáže v Stredisku prípravy kozmonautov v Hviezdnom mestečku v Rusku.

Vesmírny let[upraviť | upraviť zdroj]

V máji 2003 sa objavila informácia, že patrí k užšiemu výberu kandidátov pre prvý čínsky pilotovaný kozmický let. Do vesmíru vyštartoval 15. októbra 2003 o 01:00:03,497 svetového času (UTC) Jang Li-wej na palube kozmickej lode Šen-čou 5 (Nebeská loď 5) nesenej raketou Čchang-čeng 2F (Dlhý pochod 2F) z kozmodrómu Ťiou-čchüan v provincii Kan-su. Štart, ktorému bol osobne prítomný vtedajší čínsky prezident Chu Ťin-tchao, bol vopred oznámený, avšak z obavy pred prípadným zlyhaním nebol vysielaný televíziou v priamom prenose. Let prebehol úplne bez závad. Kozmonaut počas neho obedoval a prehovoril aj s ministrom obrany. Televízia vysielala zábery Janga, ako v kabíne kozmickej lodi ukazuje vlajočky ČĽR a OSN a zdraví obyvateľov celého sveta, kolegov kozmonautov z Expedície 7 na Medzinárodnej vesmírnej stanici[pozn. 2], občanov Číny vrátane Hongkongu a Macaa, obyvateľov Taiwanu aj Číňanov v zahraničí. Pohovoril aj s manželkou a synom.

Po 14 obehoch Zeme vo výške 331 až 338 km návratový modul ešte v ten istý deň o 22:22:48 UTC úspešne pristál v plánovanej oblasti v stepiach Vnútorného Mongolska, 4,8 km od plánovaného miesta. Let trval 21 hodín, 22 minút a 45 sekúnd.

Po lete[upraviť | upraviť zdroj]

Po pristátí Jangovi zablahoželal premiér Wen Ťia-pao, o niekoľko dní neskôr mu bolo oznámené povýšenie na plukovníka[pozn. 3] a dostal početné vyznamenania. To, že Čína dokázala ako tretia krajina na svete (po Rusku a Spojených štátoch) vyslať vlastnými silami človeka do vesmíru, vyvolalo v tejto krajine veľkú vlnu národnej hrdosti.

Po lete prešiel k administratívnej a organizátorskej práci, stal sa zástupcom riaditeľa Čínskeho centra pre výskum a výcvik kozmonautov a zástupcom riaditeľa čínskeho pilotovaného kozmického programu.

Jang Li-wej je ženatý, jeho manželka tiež pracuje v čínskom kozmickom programe, majú jedného syna.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

Na jeho počesť nesie jeho meno planétka 21064 Yangliwei.

V rozhovore pre štátnu televíziu Jang Li-wej po návrate na Zem poprel desaťročia tradované tvrdenie o viditeľnosti Veľkého čínskeho múru z vesmíru.

Hoci je Jang prvým čínskym občanom, ktorý uskutočnil let do vesmíru, nie je prvým človekom čínskeho pôvodu, ktorému sa to podarilo. Taylor Wang, rodák zo Šanghaja, bol členom posádky amerického raketoplánu v roku 1985. V tom čase však už desať rokov mal občianstvo USA.

Poznámky[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Dvaja ďalší piloti boli vybraní už v roku 1996. Do konca roka 1997 absolvovali základný výcvik v Rusku a v oddiele kozmonautov fungovali ako inštruktori.
  2. Zhodou okolností jeden z dvoch kozmonautov vtedy prítomných na Medzinárodnej vesmírnej stanici, Američan Edward Lu, je čínskeho pôvodu.
  3. Povýšený bol o niekoľko týždňov predtým, ale s oznámením nadriadení počkali až na úspešné zavŕšenie letu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Jang Li-wej

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jang Li-wej na českej Wikipédii.