Juraj Pavlín Bajan

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Juraj Pavlín Bajan
slovenský františkánsky kňaz, kazateľ, organista, hudobný skladateľ
Narodenie12. apríl 1721
Vrádište, Slovensko
Úmrtie15. júl 1792 (71 rokov)
Skalica, Slovensko

Juraj Pavlín Bajan (* 12. apríl 1721, Vrádište, Slovensko – † 15. júl 1792, Skalica, Slovensko) bol slovenský františkánsky kňaz, kazateľ, organista, hudobný skladateľ, autor omšových zborníkov a kancionálov a jedna z významných postáv slovenského baroka.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa ako Jósef Ambrus Bacherik a pochádzal z meštianskej rodiny, jeho otec bol mäsiarom. Detstvo prežil v Skalici, kde získal u skalických jezuitov aj vzdelanie. Tam študoval spev a hudbu. Bol tiež výtvarne nadaný, no pred štúdiom výtvarných umení dal prednosť cirkevnej dráhe. V roku 1740 vstúpil do kláštora v Pruskom, kde dostal rehoľné meno Pavlín. Študoval filozofiu a teológiu v kláštoroch v Jágri, Vacove a Leviciach. V roku 1746 bol v Trnave vysvätený za kňaza. Medzi jeho najvýznamnejšie pôsobiská patrí Hlohovec, Beckov a Skalica. Na starobu oslepol a trpel chorobou nôh.

Tvorba[upraviť | upraviť zdroj]

Je autorom trinástich väčších hudobných diel. V rukopise sa zachovalo deväť zväzkov drobných skladieb — zbierok duchovných kompozícií na slovenské i latinské texty, zväčša pre jeden či dva sólové hlasy a zbor s organovým sprievodom. Jeho tvorbu silno ovplyvňoval slovenský folklór, najmä západoslovenské, ale i moravské ľudové piesne. Pri komponovaní vianočných omší vkladal do latinských liturgických textov slovenské interpelácie, často so silným rustikálnym dôrazom. Bol významným predchodcom zakladateľov slovenskej národnej hudby.

Z jeho tvorby sú najznámejšie zväzky tridsiatich latinských omší Harmonia seraphica — Serafínska harmónia (1755), slovenských chrámových piesní, tzv. Pruštiansky kancionál (1758), prepracovaných skorších skladieb Harmonia seraphica missarum — Serafínska harmónia omší (1761) a ďalšie. Zostavil aj dva slovenské spevníky – tzv. Beckovský (1758) a Skalický (1783).

Ešte počas pobytu vo Vacove (1745 – 1746) napísal latinský spis z morálnej teológie, obsahuje 12 traktátov o jednotlivých sviatostiach a problémoch ľudského svedomia i desatora (vyše 700 stranový latinský rukopis).

Výsledky Bajanovej kazateľskej činnosti sú zhrnuté v štyroch rukopisných zväzkoch: Devoti sermones in Dominicis omnes ab Adventu usque ad Pascha inclusive (Zbožné kázne na všetky nedele od Adventu do Veľkej noci); Devoti sermones in Dominicis omnes a Dominica Albis usque ad finem anni (Zbožné kázne na všetky nedele od Bielej nedele až do konca roka) ; Devoti sermones in festa Beattissimae Virginis Mariae et Sanctorum totius anni (Zbožné kázne na sviatky Blahoslavenej Panny Márie a svätých celého roka); Devoti sermones quadragesimales de Passione Domini (Zbožné kázne pôstne o Pánovom utrpení). Obsahujú vyše 600 slovenských kázni. Vydané knižne neboli.